מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

ויקירפואה:אשף הערכים/פתיח

מתוך ויקירפואה

מחלה

מחלת עינית הנקראת גם TAO)Thyroid associated ophthmopathy) או Orbitopathy היא מחלה אוטואימונית בה הגוף "תוקף" את ארובת העין ואת השרירים שמזיזים את העין, אשר מאופיינת בהגדלה של השרירים החוץ עיניים כמו כן עלייה בנפח רקמת שומן או החיבור.

אטיולוגיה

בדרך כלל קשור לבלוטת תריס בה התפקוד יכול להתבטא ביתר תריסיות hyperthyroidism, תת תריסיות hypothyroidism או תפקוד תקין huthyroidism , הליקויים בבלוטת התריס אינם גורמים למחלה אלא הנוגדנים המיוצרים בגוף. לכן, טיפול בבעיות בתפקוד בלוטת התריס לא משפיע בהכרח במהלך Grave's ophthalmopathy.

גורמי סיכון

1.עישון הוא גורם סיכון משמעותי לTAO 2. חולים המטופלים ביוד131 הינם בקבוצת סיכון לפיתוח של TAO

פתופילזיולוגיה

TAO מחולק באופן שווה בקרב גברים ונשים. זה בדרך כלל מתייצג בעשור ה -4 וה -5 של חיים ויכול גם להשפיע על תינוקות וקשישים. הפתופילזיולוגיה של המחלקה מערבת נוגדן כנגד בלוטת התריס antithyroglobulin הנמצאים במחזור הדם, נוגדנים עצמיים אלו מגיבים עם רקמות המחוברות לעין ולשרירים המחוברים לגלגל העין. בחללי הביניים של השרירים סביב העין ניתן להבחין בהסתננות שלשל תאים שונים,פיברובלסטים fibroblasts,תאים חד גרעיניים mononuclear cells וצבירה של נוזל בצקתי oedematous. יש הצטברות חלבונסוכרי חוץ תאי glycosaminoglycans אשר קלטות מים ובכך תורמות לבצקת רקמות שמובילות לבלט עין exophthalmos.

סימנים

מחלת TAO היא הגורם השכיח ביותר לproptosis הן חד צדדית והן ודו צדדי בה נראה בלט עין.סימן נסיגת העפעף ע"ש דאלרימפל מתרחש ב 37-92% מן החולים. נסיגה בסגירה של העפעף העליון במבט כלפי מטה, סימן ע"ש וון גראפה ובצקת בעפעף Von graffe’s sign and lid edema. מדידה בלוח ע"ש Hertel המשמש למדידת proptosis מהווה מדידה אובייקטיבית לבלט עין. ישנו ביטוי לחמיתי בסימן ע"ש goldzeiher בו ישנה היפראמיה של כלי הדם. בשל lagophthalmos הקרנית נותרת חשופה יתר על מידה אשר גורמת לדלקת. בשל ניורופתיה של עצב הראייה ועירוב של שרירי גלגל העין extraocular muscles נראים אף הם בTAO, השריר המושפע ביותר הוא בדרך כלל התחתון inferior rectus---> המדיאלי medial rectus-->העליון superior rectus-->שריר העפעף העליון levaor-->ולבסוף השריר הלטרלי lateral rectus. ההשפעה על שרירים אלו תתבטא בחוסר תיאום עיני , כפל ראייה . חוסר היכולת להסתכל למעלה כאשר העין במבט החוצה adducted . נוירופתיה אופטית בשל דחיסה המתרחשת ב5% ומטה מהחולים עם TAO הטיפוסי וכתוצאה מכך אובדן ראייה מוחלט של תפקוד המתקדם לאט . האובדן מתרחש עקב הדחיסה בשל גדילה של רקמת השומן והשרירים היוצרת עליה בלחץ התא compartment syndrome. הוא מאופיין ע"י ירידה בחדות ראייה, ביכולת לראית צבע ובירידה ברגישות לניגודיות ובתת תפקוד עצבי המתבט בRAPD. בבדיקה אופייניית של שדה הראייה ניתן להבחין באובדן ראייה בשדה המרכזי עם מום בצורה קשתית בחלק התחתון בדיקת קרקעית העין בו נבדק עצב הראייה עשוי העצב להשתנות ממראה תקין ועד מצב בו ישנה בצקת, חיוורון או ניוון עצבי. מהלך קליני : זוהי מחלה מוגבלת עצמית שמייצבת על פני תקופה של 3-5 שנים. 1 ) שלב דלקתי ראשוני עם סימנים עיניים orbital וסביב עיניים periorbital, בה נבחין כאמור בנסיגת עפעפף וproptosis 2 ) שלב סטטי בו בד"כ ירידה בדלקת המקומית וכן שיפור מינימאלי. 3 ) שיפור שלב הדרגתי עם שיפור בתנועתיות גלגל העין וכן שיפור של בדלקת שרירי גלגל העין.

אבחנה