מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

כיסת גנגליון - (Ganglion (cyst

מתוך ויקירפואה

גנגליונים שכיחים סביב שורש כף היד.

נוזל צמיג ושקוף דולף דרך קרע (ניווני או חבלתי) בקפסולה של המפרק או בנדן הגיד (Tendon sheath) ונוצרת כיסת גנגליון (Ganglion cyst).

המיקומים השכיחים כוללים את הצד הדורזאלי של שורש כף היד מעל ל- Scapholunate joint, וההיבט הוולארי הרדיאלי.

גנגליונים בשורש כף היד הדורזאלי, מקורם, בדרך כלל, מה- Scapholunate joint, ואלה שבצד הוולארי, מקורם ב- Radiocarpal joint, Scaphotrapezial joint,(62) או גיד ה- Flexor carpi ulnaris.

קליניקה

כיסות גנגליון עשויות לכאוב או להיות אסימפטומטיות.

אנמנזה

באופן טיפוסי אין סיפור של חבלה לשורש כף היד.

טיפול

אם קיימים כאב או הגבלה בתפקוד, ניתן לשאוב או לכרות את כיסת הגנגליון. במחקר שבדק ילדים עם כיסות גנגליון אסימפטומטיות בשורש כף היד, 79% נעלמו מעצמן בתוך שנה.(63) לכן, מעקב, במיוחד בילדים, הוא האפשרות המומלצת.

במחקר פרוספקטיבי שבוצע לאחרונה לגבי שיטות טיפול שונות במבוגרים (אספירציה לעומת כריתה) לכיסות גנגליון בשורש כף היד הוולארי, ניצפו שיעורי הישנות דומים.(64) לאחר 5 שנים, שיעורי ההישנות של כיסות גנגליון וולאריות היו 42% לאחר כריתה ו- 47% לאחר אספירציה. 51% מכיסות הגנגליון שלא טופלו נעלמו מעצמן.

כיסות גנגליון בשורש כף היד הדורזאלי גם כן נוטות להישנות לאחר אספירציה. מחקר אחד דיווח על שיעורי ריפוי של 13% לאחר אספירציה,(65) בעוד מחקר אחר דיווח על שיעורי ריפוי של 85% אם בוצעו שלוש אספירציות או יותר.

(66) הזרקת קורטיזון לתוך כיסת הגנגליון במהלך האספירציה לא משפיעה על שיעורי ההישנות.(67) שיעורי ההישנות של כיסות גנגליון דורזאליות לאחר כריתה הם בערך 13%-40%; ברם, בהקפדה על כריתת גבעול הכיסה (Cyst stalk), שיעורי ההישנות פוחתים ל- 4%.(68)

כיסות גנגליון חבויות

כיסות גנגליון חבויות בשורש כף היד הדורזאלי עלולות לגרום לכאב כרוני, שעשוי להיות קבוע או קשור לפעילות.(62)

רגישות ממוקמת בשורש כף היד הדורזאלי, החמרה מירבית של הכאב בפלקסיה של שורש כף היד, טווח תנועה ירוד ואחיזה (Grip) חלשה בבדיקה, עשויים לרמז על כיסת גנגליון דורזאלית חבויה.

הבדיקה והדימות חייבים לשלול אי יציבות של ה- Scapholunate joint. MRI יכול לסייע בזיהוי כיסת גנגליון חבויה ולהבדיל אותה מקרע ב- Scapholunate ligament.

בכיסות גנגליון חבויות בשורש כף היד הדורזאלי, ניתן לנסות בתחילה טיפול שמרני הכולל הזרקת קורטיקוסטרואידים וקיבוע שורש כף היד במקבע "Cock-up" למשך 7-10 ימים.(62)

האבחנה והטיפול המוחלטים נעשים בניתוח.