מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

קידום בריאות ורפואה מונעת - המלצות לגילאים שנתיים עד שש שנים - Health promotion and preventive medicine - recommendations from two years to six years

מתוך ויקירפואה

Preventative (1).png

המלצות כוח המשימה הישראלי בנושא קידום בריאות ורפואה מונעת
מאת איגוד רופאי המשפחה בישראל, האגף למדיניות רפואית, ההסתדרות הרפואית בישראל

המלצות כוח המשימה הישראלי בנושא
קידום בריאות ורפואה מונעת
Ambox warning blue.png
ערך זה הוא הנחיה קלינית סגורה לעריכה
המלצות כוח המשימה.png
שם המחבר עודכן על-ידי פרופי יונה אמיתי
שם הפרק קידום בריאות ורפואה מונעת מגיל 6-2 שנים
עורך מדעי פרופ' חוה טבנקין, ד"ר אמנון להד - איגוד רופאי המשפחה
מוציא לאור ההסתדרות הרפואית בישראל, האגף למדיניות רפואית, איגוד רופאי המשפחה בישראל
מועד הוצאה מהדורת 2013
מספר עמודים 249
קישור באתר ההסתדרות הרפואית
Logo small.gif

בדיקות סקירה ואיתור מוקדם

משנת החיים השנייה ועד גיל שש, מומלצות שתי בדיקות רופא: בגיל שנתיים וחצי ובגיל חמש וכן בדיקת אחות לפחות אחת לשנה.

הבדיקות יכללו משקל וגובה, בדיקת עיניים לפזילה, בדיקת חדות ראיה בגיל 3.5-3, בדיקת שמיעה ותיקשורת בגיל 2.5-2, ובדיקת שפה ודיבור. בנוסף, בדיקת מצב השיניים ובדיקת מערכות מלאה עם דגש על המערכת הקרדיו-וסקולרית ואשכים.

בבדיקות אלה תעשה הערכת גדילה והתפתחות, הערכת הפרעות בדיבור, הפרעות בהתנהגות, בתקשורת ובלמידה וכן יחסי ילד-הורה/משפחה כולל נושאי משמעת וגבולות במשפחה. יבדקו הרגלי ניקיון והרגלי אכילה ושינה.

יעוץ

 • תזונה נכונה: יש לדון עם ההורים בנושא תזונה נכונה, מתן אוכל מזין, מאזן קלוריות והימנעות מאכילת יתר של חטיפים וממתקים. (פירוט תזונה נכונה - ראו נספח מס' 8 - תזונה נבונה למניעת מחלות)
 • פעילות גופנית: הצורך בתנועה אצל ילדים בגיל זה הוא בסיסי, טבעי והכרחי. הפעילות הגופנית משמרת משקל גוף תקין ומשפרת מיומנות תנועתיות וכושר גופני. פעילות משפרת גם את הביטחון העצמי ואת יכולת הלמידה והריכוז.
לילדים בגיל 4-3 שנים מומלץ לצבור 180 דקות פ"ג בעצימויות שונות מידי יום, יש לעודד את הילדים למגוון פעילויות רחב בבית, בחצר, בגן המשחקים ובכל סביבה אחרת. מומלצות פעילויות דוגמת הליכה, ריצה, קפיצה, רכיבה על אופניים ריקוד, שחייה. משחקי כדור, התעמלות על הדשא ובמגרש המשחקים. מוצע להתקדם לפחות לשעה של פעילות/משחק אנרגטי ביום לקראת גיל 5. לילדים בגיל זה מומלץ להגביל את משך הצפייה בטלוויזיה, סרטים או מחשב לעד שעתיים ביממה.
ניתן לעודד עיסוק בפעילות על ידי יצירת סביבה מתאימה ובטוחה, התניידות ברגל או באופניים, השמעת מוזיקה ופעילות משותפת עם עוד ילדים.
 • בטיחות: יש לעודד שימוש בחגורות בטיחות וכיסא בטיחות בנסיעה, זהירות ממים חמים, מניעת נפילות ותאונות, מניעת תאונות אופניים ושימוש בקסדת מגן בעת רכיבה על אופניים וגלגיליות (כמחויב בחוק). ידון נושא איכסון תרופות וחומרי ניקיון ורעל כך שלא יהיו בהישג ידם של הילדים. יינתן יעוץ בנושא שחיה ומניעת טביעה ודגש על אי השארת תינוקות וילדים ברכב (ראו קידום בריאות ורפואה מונעת – בטיחות ילדים - Health promotion and preventive medicine – children safety).
 • עישון וחשיפה לשמש: ידונו נושאי נזקי העישון הפסיבי והגנת העור מפני קרינה אולטרה סגולית על-ידי הימנעות מחשיפה ממושכת לשמש בין השעות 16-10 ושימוש במיסוכי הגנה עם מקדמי הגנה מסי 15 ואמצעי הגנה נוספים (כובע, חולצה). יש לשים לב לנושא Child abuse והזנחת ילדים.
 • שיניים: לשמירת השיניים מומלץ צחצוח שיניים יום יומי ושמירת היגיינת הפה (ראו נספח מס' 4- קידום בריאות ורפואה מונעת - בריאות השן - Health promotion and preventive medicine - dental health ).
 • קרינה מייננת: יש למעט בחשיפה לקרינת רנטגן ככל האפשר בעיקר צמצום שיקופים, צילומי CT, אנגיוגרפיה וצינטורים הכרוכים בקרינה ניכרת. מומלץ להשתמש במונה קרינה להערכת מידת הקרינה
 • סידן: יש צורך ב-500 מ"ג ליום עד גיל 3 ו-800 מ"ג ליום בגיל 8-4. תכולת סידן גבוהה נמצאת בעיקר במוצרי חלב, סרדינים, שקדים, ברוקולי.

חיסונים

בגיל זה יש להשלים את מתן חיסוני השגרה שלא ניתנו במועד ומנה שנייה של "החיסון המרובע" נגד חצבת-חזרת-אדמת-אבעבועות - רוח לתלמידי כיתה אי (ראו נספח מס' 6א - לוח חיסוני השגרה בגיל הילדות ובבתי-ספר 2013).

התרכיב הפוליסכרידי כנגד פנוימוקוקים (פנוימווקוס) מומלץ מגיל שנתיים לילדים בקבוצות הסיכון הגבוה. החיסון ניתן בגיל זה במנה אחת 8 שבועות ומעלה לאחר המנה האחרונה של החיסון המצומד.

מנה אחת של התרכיב הפוליסכרידי נגד 4 זנים של מנינגוקוקים, A, Y, W-135 C, מומלצת לילדים מגיל שנתיים ומעלה שנמצאים בקבוצת הסיכון הגבוה.

החיסון השנתי נגד שפעת מומלץ לקראת החורף לכל הילדים ובמיוחד לילדים שבקבוצות הסיכון הגבוה. החל מגיל שנתיים אפשר לבחור בין החיסון המומת המומלץ לכל הילדים, לבין החיסון החי המוחלש הניתן בשאיפה לאף אשר מתאים רק לילדים בריאים.

רפואה מונעת מגיל 6-2 שנים

יעוץ סקירה ואיתור מוקדם חיסונים ותרופות למניעה
 • הרגלי אכילה.
 • הרגלי נקיון.
 • בריאות השן.
 • תאונות בית והימנעות מחומרים רעילים ותרופות.
 • כסאות בטיחות וקסדות.
 • הימנעות מחשיפה לקרני השמש ולעישון פסיבי.
 • עירנות מיוחדת לסימני והפרעות התנהגות, Child abuse
 • פעילות גופנית מהנה בכל עצימות 180 דקות ביום,
 • צמצום שעות מסך לעד שעתיים ביום.
 • משקל וגובה.
 • בדיקות התפתחות וגדילה (ראיה, שיניים, אשכים, שמיעה, מערכת קרדיווסקולרית ותיקשורת).
 • הערכה לקראת כניסה לביה"ס.

ביבליוגרפיה

ראו גם