מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

קידום בריאות ורפואה מונעת - מניעת כאבים במערכת השרירים והשלד - Health promotion and preventive medicie - prevention of musculoskeletal pain

מתוך ויקירפואה

Preventative (1).png

המלצות כוח המשימה הישראלי בנושא קידום בריאות ורפואה מונעת
מאת איגוד רופאי המשפחה בישראל, האגף למדיניות רפואית, ההסתדרות הרפואית בישראל

המלצות כוח המשימה הישראלי בנושא
קידום בריאות ורפואה מונעת
Ambox warning blue.png
ערך זה הוא הנחיה קלינית סגורה לעריכה
המלצות כוח המשימה.png
שם המחבר בעריכת ד"ר אמנון להד
שם הפרק נספח מס' 14 - אורתופדיה מניעתית
עורך מדעי פרופסור אמנון להד, פרופ' חוה טבנקין, ד"ר תם אקסלרוד
מוציא לאור ההסתדרות הרפואית בישראל, האגף למדיניות רפואית, איגוד רופאי המשפחה בישראל
מועד הוצאה אוקטובר 2022
מספר עמודים 284
קישור באתר ההסתדרות הרפואית
Logo small.gif

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – כאב גב, אוסטאוארתריטיס

מניעת כאבי גב תחתון

ראו גםכאבי גב תחתון - הנחיה קלינית

המלצות לאוכלוסייה הכללית

 1. פעילות גופנית מומלצת למניעת העדריות מהעבודה, מניעת חזרה וקיצור חזרה של התקפי כאבי גב תחתון (כג"ת). אין עדות בעד או נגד סוג מסויים של פעילות גופנית.
 2. מידע וחינוך לגבי בעיות גב יכול להינתן בתנאי שהמידע בנוי על מודל ביו-פסיכו-סוציאלי. מידע הבנוי על מודל ביו-מדיקלי או ביו-מכני איננו מומלץ.
 3. בית ספר גב בגישה הביומכנית עם דגש על "הרמה נכונה" אינו מומלץ. תוכניות מרוכזות הבנויות על המודל הביו-פסיכו-סוציאלי יכולות להיות מומלצות
 4. חגורות גב אינן מומלצות.
 5. אין מספיק מידע כדי להמליץ בעד או נגד שימוש בכיסאות או במזרנים מיוחדים.
 6. אין מספיק מידע כדי להמליץ בעד או נגד טיפול במניפולציות ידניות (כולל כירופרקטיקה) כמניעה לכג"ת.
 7. מדרסים לנעליים אינם מומלצים למניעת כג"ת.
 8. התערבויות חינוכיות במגמה למנוע כג"ת בגיל בית הספר נראות מבטיחות, אך בשלב זה אין עדין מספיק מחקר מבוסס ואיכותי לצורך מתן המלצות.
 9. שינוי בגורמי סיכון ידועים לכאב גב תחתון: עודף משקל, עישון ולחץ פסיכולוגי בעיקר בעבודה- אין כל מחקר אקראי לגבי גורמים אילו. לגבי עישון ישנם מספר מחקרים טובים המדגימים את הקשר. לאור הנזק הניכר הכרוך בעישון למערכות גוף אחרות, ניתן להתייחס למפגש רופא חולה הקשור לכאב גב כהזדמנות לשינוי הרגל בריאות זה.

נושאים נוספים

 • נשיאת ילקוט — משקל הילקוט לא יעלה על 10% ממשקל הילד.
יש לבחור ילקוט עם רצועות כתף רחבות ומרופדות, ריפוד בגב הילקוט, ורצוי גם רצועה הנקשרת סביב האגן על מנת להקטין את העומס על הכתפיים והגב העליון.
 • עבודה מול מחשב מהווה כיום חלק משיגרת החיים של מרבית האוכלוסייה, ושגרה נכונה של עבודה מול מחשב תמנע נזקים לעיניים, לגב ולידיים.
בעבודה מול מחשב יש להתאים את הישיבה כדלהלן: הגבול העליון של המסך יהיה בגובה העיניים או מעט מתחתיהן, והמסך כולו יהיה בהטיה קלה לאחור. המרחק בין המסך לעיניים יהיה 75-55 ס"מ.
מומלץ למקם את המקלדת על השולחן במרחק המאפשר הנחת האמות לכל אורכן על השולחן. חשוב להקפיד על תאורה לא ישירה המונעת סינוור. מומלץ לשנות את תנוחת הגוף מספר פעמים במהלך היום כל חצי שעה למשך 3-2 דקות, וכל שעתיים לעשות הפסקה בת 10 דקות. מומלץ לקום מהכיסא לעיתים קרובות ולבצע מספר תרגילי גב קלים למספר דקות לשיפור התפקוד.

מניעת כאבי ברכיים וירכיים

 • עודף משקל קשור לשכיחות גבוהה יותר של אוסטיאוארטריטיס (OA) של הברך והירך. ירידה במשקל נמצאה כגורם המקטין את הסיכון ל-OA.
 • שמירה על פעילות גופנית בכול גיל, תוך המנעות מפעילות בה יש סיכוי לנזק חבלתי או נזק של שימוש יתר, מקטינה את הסיכוי ל-OA. בעיקר יש לדאוג ליציבות הברך על ידי חיזוק השרירים שמסביבה.
 • השימוש בתוספי מזון, כדוגמת כונדריטין סולפט, למניעה (או טיפול) של כאבי ברך או ירך לא נמצא בעל יעילות משמעותית למול השימוש באינבו ומלווה בהוצאה כספית ניכרת. אין הצדקה להמלצה ללקיחת תוספי מזון אילו לצורך מניעת בעיות ברך וירך.
Postscript-viewer-shaded.png

ערך מורחבדלקת מפרקים ניוונית - טיפול בתוספי תזונה - Osteoarthritis - treatment with nutritional supplements


ביבליוגרפיה

ראו גם