מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

רפואת המשפחה בישראל - נספח - לזכרו של של ג'פרי (ישעיהו) עליון

מתוך ויקירפואה

Shutterstock 539711368.jpg

רפואת המשפחה בישראל - Family Medicine in Israel
מאת פרופסור חיים דורון, פרופסור שפרה שורץ, פרופסור שלמה וינקר

עליון 1.jpg

ד"ר ג'פרי (ישעיהו) עליון (1942–1971) נולד בדרום אפריקה, עלה לישראל בגיל 17 והתגייס לשירות צבאי במח"ל (מתנדבי חוץ לארץ). הוריו עלו אחריו והתגוררו בסביון.

עם שחרורו מצה"ל פנה ללימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, מאחר שראה במקצוע זה אפשרות לתמוך ולטפל באחרים לפי אופיו. ב-1965 נישא לדורית, גם היא סטודנטית לרפואה, והשניים התגוררו במעונות הסטודנטים בירושלים ובהמשך בפתח תקווה. בחופשות ובסופי השבוע עבד כאח בבית החולים "הדסה" על מנת לממן את לימודיו. הוא סיים את לימודיו ב-1967 ואת שנת הסטאז' ביצע בבית החולים שיבא, תל-השומר.

את אהבתו לארץ ד"ר עליון מימש בטיולים, במיוחד באזור ירושלים, ולאחר מלחמת ששת הימים – באזורים ממזרח לה וברמת הגולן, שהעשירו את הנאתו וידיעותיו בארכאולוגיה – אהבתו השנייה. הוא היה אמן בנשמתו ובשעות הפנאי עסק בציור ובפיסול דמויות מענפי עצים.

בדרום אפריקה נחשף למודל העשיר של רופא המשפחה ובארץ נחשף לפועלו של ד"ר ג'וסי סנדלר, רופא הכפר המיתולוגי בגוש תל-מונד ומחלוצי המדריכים של תוכנית ההתמחות הראשונה ברפואת המשפחה. היה זה אך טבעי עבורו לבחור בהתמחות ברפואת המשפחה. ד"ר ג'פרי עליון התקבל להתמחות ב-1968 והיה למתמחה הראשון ברפואת המשפחה באוניברסיטת תל אביב, במסגרת המחלקה לרפואה פנימית בבית החולים בילינסון. לאור המצב הביטחוני, במהלך התמחותו נקרא לשירות מילואים בסיני וחווה סוג עבודה שונה בבית חולים שדה באל עריש ובדרום סיני.

כבר בתקופת ההתמחות במחלקה פנימית נהג ליצור קשר חם עם המטופלים ועם משפחותיהם ולגייס גורמים בקהילה כדי לדאוג להמשכיות הטיפול לאחר שחרורם.

עבודתו ותוכניותיו נקטעו עם פטירתו הפתאומית ממחלה ממארת. ד"ר ג'פרי עליון הותיר אחריו את אשתו ושני ילדיו, הבת נולדה לאחר פטירתו.

עליון 2.jpg

אלמנתו, ד"ר דורית עליון-מצקר, עם סיום לימודיה פנתה גם היא להתמחות ברפואת המשפחה, והייתה למתמחה השנייה בתוכנית ההתמחות ברפואת המשפחה באוניברסיטת תל אביב. על כך היא מספרת:

"המדריכים שלי במרפאה בפתח תקווה היו פרופ' ג'ק מדלי ופרופ' פיליפ זיו, גם הם ילידי דרום אפריקה, שם רפואת המשפחה הייתה במיטבה. במשך 30 שנה הדרכתי מתמחים במרפאות שלי ברשפון ובהוד השרון. כל תקופה זו היינו, רופאי הכפר במרכז הארץ, בקשר הדוק ונפגשנו אחת לחודש ל-"Journal Club", מפגשי למידה והתעדכנות מקצועית משותפת, שהיוו גם מפגש חברתי תוך שיתוף בעיות ייחודיות לרופאי כפר.

כמי שלוותה את ג'ף בחייו הקצרים, הלכתי בעקבותיו להתמחות ברפואת המשפחה, והמשכתי משהו מחלומו כרופאת כפר ברשפון. גאה בשני ילדינו המשותפים שג'ף לא הספיק להנות מהם."

אחת לשנה מוענק פרס שנתרם לזכרו על ידי משפחתו, למתמחה מצטיין מטעם החוג לרפואת המשפחה באוניברסיטת תל אביב.


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר נטלי לרנר (יוצר\י הערך)