מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

רפואת המשפחה בישראל - נספח 6 - סיכום פעילות החוג לרפואת משפחה, אוניברסיטת תל-אביב

מתוך ויקירפואה

Shutterstock 539711368.jpg

רפואת המשפחה בישראל - Family Medicine in Israel
מאת פרופסור חיים דורון, פרופסור שפרה שורץ, פרופסור שלמה וינקר

כריכת ספר רפואת המשפחה.png

החוג לרפואת המשפחה.

ביתן 130, תל־השומר.

17.8.82.

אל: סגל המורים והמדריכים.

מאת: פרופסור מ' פולאק - ראש החוג.

עם סיום השנה האקדמית הנוכחית ולקראת השנה האקדמית הבאה, הנני לסכם בקצרה את פעילותנו עד כה, ותוכנית ההערכות לשנה הקרובה: בגלל המעבר מהוראה בשנה ה׳ להוראה בשנה ו׳, הייתה הפסקה בקלרקשיפ והשנה לימדנו רק סטודנטים אמריקאיים. מאידך השקענו הרבה בפיתוח קוריקולום חדש לסטודנטים (מרכז הנושא ד"ר מ׳ וינגרטן יחד עם מספר מדריכים).

קיימנו, כבעבר את הקורס המשותף עם מדעי ההתנהגות בנושא "מבוא למחלה ומשפחה" לסטודנטים בשנה א׳ ונמשיך בכך גם בשנה הקרובה.

בקורס השבועי למתמחים גדל מספר המשתתפים ל־80 וכן גדל מספר הרופאים מהחוג שהשתתפו בהוראה. הקורס עסק בנושאים קליניים (ד"ר פרידמן רכז את החלק הזה) וכן בנושאים קרובים אחרים כגון גדילה והתפתחות, משפחה.

התחלנו להקדיש תשומת לב להוראת המתמחים במרפאות, והתחלנו במספר פעולות לתכנון ולשיפור ההדרכה בשדה.

לידיעתכם, קיימנו במסגרת למודי המשך קורסי ערב לרופאים בנושאים קליניים נבחרים (ד"ר ל׳ אלקלעי ריכז נושא זה). לקראת השנה האקדמית הקרובה אנו חוזרים לפעילות מלאה; נקלוט ארבעה מחזורים של סטודנטים משנה ו׳, במועדים דלקמן:

  1. 17.10.82 - 5.11.82
  2. 14.11.82 - 3.12.82
  3. 27.3.83 - 22.3.83 (כולל שבוע חופש פסח)
  4. 1.5.83 - 20.5.83

נוסף לכך, נקלוט שני מחזורים של סטודנטים אמריקאים (לתשומת לב מדריכים דוברי אנגלית) במועדים:

  1. 5.12.82 - 24.12.82
  2. 23.1.83 - 11.2.83

אנא רישמו לפניכם תאריכים אלה ונודה לכם אם תתכננו את חופשותיכם בהתאם.

הקורס למתמחים יורחב השנה לשש שעות הוראה שבועיות ויתקיים בידי ד', בין השעות 18:00-14:00, החל מה־3.11.82. באם מישהו מכם מעוניין להשתתף בהוראה, או לחליפין להשתתף כשומע, אנא התקשרו אלי. אני ממליץ לרופאים שמדריכים מתמחים במרפאות להצטרף לקורס זה לחלקיו בכדי להתעדכן בלמודי המתמחים.

כמו כן, יימשכו קורסי ערב בנושאים נבחרים בראשון־לציון, בפתח־תקוה, ובתל אביב. הרשום לקורסים אלה יעשה בפקולטה ללימודי המשך לרפואה - גב' פנינה סרי.

כאמור צפויה לנו שנה אינטנסיבית, הן עם הרחבת הקורס למתמחים והן בהוראה בקלרקשיפ הקליני ל-160 סטודנטים. כמו כן, בדעתנו להפעיל באופן ניסיוני את הקוריקולום החדש לפחות לשני מחזורים של סטודנטים ולקראת זה נקיים דיונים ופגישות תדרוך.

אנו שמחים להודיעכם שבשנה האקדמית הקרובה נארח בחוג שלנו את פרופ' ג'ק פרום מארצות הברית, אשר יבוא מטעם קרן פולברייט לתקופה של שישה חודשים.

פרופ' פרום יתן לנו יום בשבוע ויתרכז בעיקר על ניהול סמינר מחקר ברפואת המשפחה והדרכה קבוצתית על פרויקטים וסקרים למדריכי החוג. זוהי הזדמנות פז למדריכים המעוניינים בנושאים מחקריים להתחיל לעסוק בכך תוך הדרכה שיטתית.

עם חידוש הפעילות המלאה בחוג אני מצפה ומקווה לקשר יותר הדוק בינינו. הנני מודה לכולכם על תרומתכם עד כה ועל שיתוף הפעולה במשימות המחכות לנו.

ומאחל לכולכם שנה טובה, שנת בריאות ושלום.

בברכה,

פרופ' מ' פולאק, ראש החוג