מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

ריח רע מהפה - Oral malodor

מתוך ויקירפואה

גרסה מ־13:01, 18 בינואר 2021 מאת Motyk (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)


ריח רע מהפה
Oral malodor
Lgive lashon.JPG
שמות נוספים באשת הפה, הליטוזיס
יוצר הערך ד"ר זאב רם
Themedical.png
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםבריאות השן וחלל הפה

תופעת הריח הרע מהפה, באשת הפה (Halitosis), ידועה לאורך כל ההיסטוריה. מדובר בבעיה אנושית ואישית. הסובלים מריח רע מהפה (אמיתי או מדומה) נידונים לא פעם לנידוי חברתי וסובלים מדחייה של הסובבים אותם. מהלך חייהם קשה ובעייתי. כבר במקורות נמצאו עדויות לנידוי בני אדם שסבלו מהבעיה. כך, לדוגמא, כהן שסבל מריח רע מהפה לא היה כשיר לשמש בתפקידו, ובתלמוד אף נאמר, כי ריח רע מהפה יכול לשמש עילה מספקת לגירושין [1]. האיסלאם ממליץ למאמיניו על שימוש בצמח הסיוואק (Sewak) על מנה להקטין ריח רע מהפה, בעיקר בחודש הרמאדאן. מקור הריח הרע בפה ברוב המקרים (90%-85%), נובע מהפה עצמו ולא ממערכת העיכול. הריח הרע נוצר מפירוק חלבונים ע"י מושבות חיידקים הנמצאות בפה. איננו יכולים להריח את הריח הנודף מהפה שלנו והוא ניתן למדידה בעזרת מכשיר ייחודי- ההלימטר (Halimeter). יש לטפל בראש ובראשונה במקור הבעיה, טיפול בדלקת ובכיסי החניכיים וניקוי הלשון והשיניים לפי הצורך.

אפידימיולוגיה

תופעת הריח הרע מהפה היא תופעה שכיחה במבוגרים, נוער ואף ילדים. 30% מאוכלוסיית העולם סובלת ממנה ולא תמיד מודעת לה,[2] ומנגד, כ-15% מהאוכלוסייה בטוחים שמפיהם נודף ריח רע למרות שלמעשה הוא לא קיים, תופעה הנקראת הליטופוביה (Halitophobia). בשנת 2000 הוציאו אזרחי ארה"ב 1.8 מיליארדי דולרים על משחות שיניים ומעל 3 מיליארדי דולרים על מי פה, מברשות שיניים, אביזרי גהות (Hygiene) הפה ומרענני פה[3]. סכומי עתק אלו מסבירים את חומרת התופעה וכן את נכונות האנשים לעשות הכול כדי להימנע מריח רע, בכלל זה, להאמין בצורה עיוורת לפרסומות המבטיחות כי יפתרו אותם מהריח הרע.

אטיולוגיה

רבים מאמינים שמקור הריח הרע הוא מהקיבה, ממערכת העיכול או מהרכב המזון .יש המאמינים שהוא נגרם ע"י החזר קיבה-ושט (Gastro-esophageal reflux) או מעיד על מחלות קשות, אך אין זה נכון. ריח רע שמקורו בקיבה הוא די נדיר, נאמד בכ-1% בלבד. 90%-85% מהריח הרע הנודף מהפה מקורו בחלל הפה עצמו.

בכל פה "בריא" חיים כ-775 זנים שונים של חיידקים ופטריות בצורה מאוזנת ואינם גורמים כל נזק, כל עוד הם אינם יוצרים מושבות. אך כאשר מתפתחות מושבות חיידקים נוצר הביופילם (Biofilm) שהוא מבנה דביק של מושבות חיידקים ושל מרכיבים נוספים, הגורמים לתגובה הדלקתית של החניכיים.

קיים שיווי משקל בין החיידקים, הפטריות והרוק, המשמש חומר חיטוי ונטרול של ריח הפה. ירידה בכמות הפרשת הרוק תגביר את הריח הרע. ריח רע מהפה יכול לנבוע מחוסר שתייה מספקת, ממחלות, מטיפול בקרינה, משימוש בתרופות מסוימות, ממתח, מחרדה ומגיל מתקדם. שיניים וחניכיים חייבים להימצא כל הזמן בסביבת רוק (כמו שמן במנוע המכונית), לכן יש לעודד את יצירת הרוק. שינויים הורמונליים (Hormonal) מעלים את מדדי דלקת החניכיים [4]. סיבות נוספות לריח רע מהפה הן דחיסה ואיחסון מזון בין השיניים, שיניים רקובות ושיחזורים לא מתאימים.

הגורמים לריח הרע מהפה הן מושבות חיידקים הנמצאות בתוך כיסי החניכיים ועל גב הלשון וגורמות לתגובה דלקתית של החניכיים. הוא נובע מחילוף חומרים של חיידקים ומפירוק חלבונים המתבצע על ידי חיידקים אל-אווירוניים (Anaerobes) הנמצאים בפה[2] [5]. נוצרות תרכובות גופרית של מתיל- מרקפטנים (Methyl mercaptan) וסולפידים (Sulfide) שהן בעלות ריח רע כשל ביצים סרוחות. חומרים אלו גם רעילים לתאים ובכך מחריפים את דלקת החניכיים[6]. קיים יחס ישר בין כמות תרכובות הגופרית הנדיפות לחומרת מחלת החניכיים[7].

טיפול בכיסי החניכיים ובלשון יסלק את הריח הרע מהפה[2]. חלקה האחורי של הלשון מלא בחריצים ושקעים המהווים מקום מסתור למושבות החיידקים והפטריות שקשה להגיע אליהם ולהסירם.

קליניקה

ידוע כי בשעות הבוקר, ריח רע מהפה הוא חזק יותר, ולסובל עצמו יש קושי להרגיש בכך, למרות שהוא יכול לחוש בריח רע אצל הזולת. ניתן לקבל מושג אודות הריח הרע העצמי ע"י ליקוק הזרוע והרחה של האזור לאחר כמה שניות.

אבחנה

יש להיבדק ע"י מומחה לרפואת חניכיים, המטפל בבעיות ריח רע מהפה, וזאת כדי לוודא שאכן קיים ריח רע ומקורו בפה ולא ממקורות אחרים (הליטופוביה, מערות האף או גרון למשל)[5]. ניתן לעשות זאת על ידי מדידה באמצעות מכשיר הנקרא הלימטר, הבודק ריח רע מהפה (מרקפטנים וסולפידים, המרכיבים העיקריים של הריח הרע בפה).

טיפול

לא פעם, מטעות הפרסומות לגבי מקור הריח הרע והטיפול בו. התעשייה העצומה שהתפתחה סביב הסבל הרב מהריח הרע בפה מגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. מגוון עצום של תכשירי פה למיניהם, משחות שיניים ומכשירים שונים ומגוונים קיימים בשוק ונמכרים בסכומי עתק, כאשר הם מהווים למעשה טיפול חיצוני בלבד ולא טיפול במקור הבעיה. הבעיה נותרת בעינה ומחייבת שימוש במוצרים לאורך כל החיים. מרפאות לריח פה נפוצות ביותר בעולם, לאחר ביצוע בדיקות שונות הן ימליצו על שימוש במי פה, במשחות שיניים ובתרסיסים שונים אך יתעלמו לחלוטין מדלקות החניכיים ומכיסי החניכיים המהווים את הגורמים העיקריים לריח הרע מהפה. כך נותרת הבעיה בעינה והמתרפא אינו יודע מתי יחזור ויסבול מהבעיה. הסובלים מהריח הרע מהפה, נאלצים לעיתים לעבור בדיקות שונות ומגוונות כמו בדיקת נשיפה להליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori), אנדוסקופיה (Endoscopy) של מערכת העיכול, בדיקות דם ובדיקת מרכיבי הרוק, אשר בסופו של התהליך אינן תורמות דבר. על מנת לטפל בתופעת הריח הרע בפה יש לטפל בראש ובראשונה במקור הבעיה הכולל את: דלקות החניכיים, כיסי החניכיים המלאים במושבות חיידקים והלשון[2] [7].

השלב הראשון: טיפול בדלקות החניכיים. שלב זה נקרא "הכנה ראשונית" וכולל:

 • סילוק מושבות החיידקים מכיסי החניכיים, ניקוי יסודי של השיניים והשורשים והטריית (Debridement) קיר הרקמה הרכה של הכיסים הפונה לשורש השן . טיפול זה מתבצע במרפאת חניכיים.
 • שינוי ושיפור הרגלי גהות הפה האישית כדי למנוע היווצרות של מושבות חיידקים חדשות והיוצרות של הביופילם, הגורמים לדלקות החניכיים.

הניקוי האישי, אותו יבצע המטופל באופן עצמאי, מתחלק לשני חלקים:

 • ניקוי על חניכי (בעזרת מברשת שיניים, חוט דנטאלי (Dental), מברשות בין השיניים, סרטים מיוחדים וכד').
 • ניקוי תת חניכי (ניקוי המתבצע על ידי השיננוע- מכשיר ייחודי לניקוי כיסי החניכיים באמצעות קיסם עץ רוטט).

ניקוי הלשון: יש לנקות את הלשון על ידי מגרד לשון מתאים. במקרה הצורך, יש להוסיף תרופה שתעזור בסילוק מושבות הפטריות והחיידקים [2] [7] [1] [5] טיפול בשוטפי פה למיניהם הוא טיפול חיצוני בלבד ולזמן קצוב (120-20 דקות) ואין להשתמש בשוטפי פה באופן קבע.

לאחר ביצוע שלב "ההכנה הראשונית" במטופלים: טיפול בדלקת ובכיסי החניכיים וניקוי הלשון והשיניים לפי הצורך, יש עדות לירידה משמעותית בריח הרע, הנמדד מהפה ע"י מכשיר ההלימטר[2] [7]. באחת ממרפאות החניכיים מדווח שחלה ירידה של 75% בריח הרע בפה. המטופלים במרפאה חשו בשיפור רב ובהעלמות הריח הרע על פי דיווח בן/בת הזוג ורובם טענו כי הוא נעלם לגמרי.

טיפולי החניכיים אינם חד פעמיים. מחלת החניכיים היא כרונית, תורשתית במקורה ומדבקת וכדי למנוע הישנות הדלקת והריח הרע, חייבים לבצע טיפול מונע תקופתי ע"י שיננית לעיתים תכופות ולאורך כל החיים. בנוסף, יש להגיע לביקורת חד שנתית אצל מומחה לרפואת חניכיים ולהקפיד על ניקוי יומיומי אישי על-חניכי עם מברשת השיניים, ותת-חניכי על ידי השיננוע.

פרוגנוזה

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

 1. 1.0 1.1 Arie Shifman DMDet al. Bad Breath-A Major Disability According to the Talmud. Medical Archaeology IMAJ.Vol 4 October 2002,
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 PhamTAV,UenoM,ZaitsuT,etal.Clinical trial of oral malodot treatment in paients with periodontal diseases..) Periodontal Res 46:722-729,2011.
 3. Bad Breath :Research perspectives.Second edition,Edited by M. Rosenberg.Damon Publishingjel Aviv University, 1997,
 4. kawamoto A.SuganoN.Motohashi M,etal. Relationship between oral malodorand the menstrual cycle.J Periodontal Res45:681-687,2010.
 5. 5.0 5.1 5.2 פרופ' יהודה פינקלשטיין מומחה ברפואת אף,אוזן וגרון WWW.infodoc.co.il די לריח הנואש
 6. ImaiTJI H, yaegaki K, MurataT, SatoT, KamodaT.oRAL Malodorous compound inhibits osteoblast proliferation.J.Periodontology.2009 Dec;80(!2):2028-34.
 7. 7.0 7.1 7.2 7.3 Apatzidou AD, Bakirtzoglou E, Vouros l,et al.Association btween oral malodour and periodontal disease-related parameters in the general population.Acta Odontologica Scandinavica,2012;Early Online,!-7

קישורים חיצוניים

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר זאב רם, מומחה לרפואת חניכיים, רחובותפורסם בכתב העת Dental כתב עת רופאי השיניים בישראל, מאי 2013, גיליון מס' 25