מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

גליובלסטומה, טיפול בשדות חשמליים - Glioblastoma, tumor treating fields

מתוך ויקירפואה

גליובלסטומה, טיפול בשדות חשמליים
Glioblastoma, tumor treating fields
שמות נוספים שדות חשמליים - טיפול ישראלי פורץ דרך לסרטן מוח קטלני
יוצר הערך ד"ר רחל גרוסמן
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – סל תרופות 2018, גידול מוחי

שדות טיפול בגידול (Tumor Treating Fields - TTFields) היא שיטה חדשה לטיפול בגידולים סרטניים. TTFieids הם שדות חשמליים מתחלפים בתדר ביניים של 100-300 קילוהרץ ועוצמות נמוכות של 1-3 וולט לסנטימטר אשר משבשים את תהליך השכפול המהיר של תאים סרטניים. מנגנון הפעולה של TTFieids מבוסס על תופעות פיזיקליות מוכרות. השדה החשמלי המושרה בתא הסרטני גורם למולקולות בעלות מטען חשמלי, או הפרדת מטענים חשמליים, להסתובב כך שהן מתיישרות עם כיוון השדה החשמל. שינוי האוריינטציה המרחבית של מולקולות מסוימות בתא, כגון טובולין וספטין, גורם לבלימת תהליך החלוקה והשכפול של תאים סרטניים כיוון שתהליכים אלה תלויים באופן מובהק בכיווניות מסוימת של מולקולות אלו לצורך הפרדה של החומר הגנטי של התא לשני תאי בת מתפקדים. תאים אשר נבלמים במהלך תהליך החלוקה למשך זמן ארוך מתים דרך מנגנוני השמדה עצמית טבעיים של התאים.

עקב התדר הגבוה יחסית של !־TTFieids, שדות חשמליים אלה אינם גורמים לגירוי עצבי או שרירי ולכן הטיפול אינו משפיע על תפקוד המוח התקין או על פעילות לבבית. כמו כן, הטיפול אינו מלווה בתחושת עקצוץ או חשמול.

Optune לייצור TTFields בשימוש ביתי

תמונה 1. Optme, מכשיר רפואי נייד המופעל על ידי סוללות נטענות או מתחבר לשקע חשמלי, לייצור TTFields בשימוש ביתי


Optune הוא מכשיר רפואי נייד המופעל על ידי סוללות נטענות או מתחבר לשקע חשמלי, לפי הצורך. המכשיר מיועד לשימוש ביתי רציף לטיפול בגידולי מוח מסוג גליבלסטומה. Optune מייצר שדות חשמליים מסוג TTFields במוח אשר מגיעים לעוצמות אנטי סרטניות באזור הגידול. השריית השדות נעשית דרך ארבעה מערכי מתמרים דביקים (Transducer arrays) המודבקים לראש המגולח של החולה. את המתמרים מחליפים פעמיים-שלוש בשבוע על מנת לחדש את איכות המגע עם העור ולגלח מחדש את הקרקפת. החולה מחליף את המתמרים בעזרת קרוב משפחה ובזמנים אלה החולה יכול לקחת הפסקה של מספר שעות מהטיפול על מנת לבצע פעולות שייתכן שאינו יכול לבצע עם המכשיר (אמבטיה, שחייה וכדומה).

גלויובלסטומה

גליובלסטומה הוא הגידול המוחי הממאיר הראשוני הנפוץ ביותר. שכיחותו כ־2-3 מקרים בשנה לכל 100,000 איש. בארצות הברית מאובחנים כ־12,000 חולים בשנה, בעוד בישראל המספר קרוב ל־200 איש בשנה. גידול זה נפוץ מעט יותר בגברים מאשר בנשים ושכיחותו עולה עם הגיל. מרבית המקרים מאובחנים בסוף שנות ה־50 או תחילת שנות ה־60 לחיים, בזמן שאנשים עדיין פעילים, עובדים ובריאים. תסמיני המחלה בדרך כלל מתחילים באיטיות על פני שבועות או חודשים ומאופיינים על ידי כאבי ראש, בחילות, הקאות, הפרעות ראייה, חולשה בצד אחד של הגוף ו/או התקפים אפילפטיים.

האבחנה הראשונית מתבצעת על ידי בדיקת הדמיה ^mri. לאחר מכן מבוצע ניתוח להסרת חלק מהגידול או במקרים שאינם ניתנים לניתוח, מבוצעת ביופסיה מהגידול. הרקמה המוסרת מאפשרת אבחנה חד משמעית שמדובר בגליובלסטומה. בהמשך, מרבית החולים יקבלו טיפול בהקרנות ובכימותרפיה בצורת כדורים בזמן ההקרנות. עקב קיום מחסום טבעי בין מערכת הדם והמוח, מרבית סוגי הכימותרפיות לא מגיעים כלל לגידול ועל כן אין הרבה אפשרויות טיפוליות. גם לאחר ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. מרבית החולים מתו בתוך 16-15 חודשים מאבחנתם ורק כ־5% שרדו חמש שנים.

תוצאות קליניות עם Optune בטיפול בגליובלסטומה

בין השנים 2009-2015 בוצע ניסוי קליני רב מרכזי ב־83 מרכזים ברחבי העולם. לניסוי גויסו 695 מתנדבים עם גידול מוחי מסוג גליובלסטומה לאחר ניתוח והקרנות. החולים חולקו אקראית לשתי קבוצות: הקבוצה הראשונה טופלה ^Optune יחד עם כדורי כימותרפיה מסוג טמוזולומיד (Temozoiomide) והשנייה בכדורי כימותרפיה בלבד. מאפייני החולים בשתי הקבוצות היו זהים מבחינת גיל, מצב תפקודי, רקע טיפולי וכן מאפיינים גנטיים של הגידולים. בקבוצה הראשונה החולים טופלו בממוצע 6 חודשים בכימותרפיה וכ־8 חודשים n־0ptune. בקבוצת הביקורת החולים טופלו כ־5 חודשים בכימותרפיה. ההבדל במשך הטיפול נובע מכך שחולים שטופלו ^Optune חיו יותר זמן ללא הידרדרות במחלתם.

תוצאות ביניים של הניסוי הוצגו בעיתון הרפואי jama בשנת 2015. התוצאות הסופיות הוצגו בכנס גדול בארצות הברית השנה (aacr). התוצאות הסופיות הראו באופן מובהק כי Optune האריך משמעותית את הזמן עד להתפשטות הגידול וכן האריך את חיי המטופלים ב־4.9 חודשים לעומת קבוצת הביקורת (שרידות חציונית של 20.9 לעומת 16 חודשים). משמעות הדבר שלחולים שטופלו ^Optune היה סיכוי גדול ב־37% מאשר קבוצת הביקורת לחיות (0.00006=Hazard Ratio = 0.63; p). אך חשוב מזאת, 13% אחוז מהחולים חיו 5 שנים מאבחנתם בעזרת Optune, לעומת 5% בלבד בקבוצת הביקורת. ייתכן כי חולים אשר חיים מעל חמש שנים מאבחנתם למעשה נרפאו ממחלתם. אכן, בניסוי ראשוני שבוצע באירופה בעזרת Optune בשנת 2004, 4 מתוך 20 חולי גליבלסטומה עדיין חיים כיום (לאחר מעל 12 שנה).

לסיכום, Optune ושדות טיפול לגידולים הם ההתקדמות המשמעותית הראשונה בטיפול בגליובלסטומה מזה יותר מ־12 שנים והם משנים את המהלך הטבעי של המחלה כך של־1 מכל 7 חולים סיכוי להיות חופשי ממחלה 5 שנים לאחר האבחנה. כמו כן, תוצאות אלו מוכיחות את הפוטנציאל של TTFieids לטפל בסוגי גידולים רבים אחרים. התוצאות הראשוניות בסרטן ריאות, לבלב, שחלות ומזותליומה (Mesothelioma) נראות מבטיחות, וחברת נובוקיור תמשיך לחקור את הטיפול בעזרת TTFieids בניסויים קליניים שלב 3 בחולים עם סוגי סרטן אלה.


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר רחל גרוסמן, סגנית מנהלת המחלקה הנוירוכירורגית, המרכז הרפואי תל אביב (יוצר\י הערך)פורסם במגזין מדיק לסל שירותי הבריאות 2018, נובמבר 2017