מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

מטטרסוס אדוקטוס - Metatarsus adductus

מתוך ויקירפואה

מטטרסוס אדוקטוס
Metatarsus Adductus
MTA-1.jpg
שמות נוספים כפות רגליים עקומות; MA; Forefoot Adduction; FFA; MTA
יוצר הערך ד"ר איזק דאיזדה
 


כפות רגליים עקומות (Metatarsus Adductus ,MA או FFA‏, Forefoot Adduction) הוא עיוות מולד שניתן לזיהוי בקלות אצל תינוקות מיד לאחר לידתם. כפות הרגליים במצב הזה נראות כחצי ירך קעור ונוטות פנימה. MA הוא העיוות הנפוץ ביותר בקרב תינוקות ושכיח יותר בלידות ראשונות, לידות תאומים ושלישיות. שכיחות הבעיה מופיעה בכ־7 אחוזים מהילודים, כאשר יותר משישים אחוזים סובלים מהעיוות בשתי הרגליים. ב־5 אחוזים מהמקרים סובלים התינוקות גם מפתולוגיה (Pathology) בפרקי הירכיים דבר המחייב בדיקה על קולית של פרקי ירכיים וטיפול מותאם.

תסמינים

מטטרסוס 2.png

התסמינים של MA הם:

  • התעקמות בכפות הרגליים בצורת חצי ירך בסטייה פנימית אחת כלפי השנייה
  • במקרים הקשים של הבעיה נוצר כפל עור בצד הפנימי של אמצע כף הרגל
  • קשת גבוהה בכפות הרגליים
  • אין עיוות או מעורבות של קרסוליים ושוקיים

גורמים

לא ידועה הסיבה הוודאית ל-MA, אם כי הלחץ התוך רחמי ותנוחת הרגל ברחם נראים כסיבה העיקרית להתפתחות הבעיה. לעיתים רחוקות בעיות נוירולוגיות (Neurology) יכולות להוות סיבה לעיוות ברגליים.

אבחון

יש חשיבות גדולה באבחון מהיר של הבעיה מיד לאחר הלידה או בחודשים הראשונים של חיי התינוק על מנת להעלות את הסיכויים להצלחה טיפולית.

כאשר יש חשד לעיוות או שינוי בצורה של כפות הרגליים אצל התינוק יש לפנות לבדיקה אצל אורתופד (Orthopedic surgeon) ילדים. הרופא יבדוק את חומרת המצב של העיוות ברגל לפי ציר חוצה עקב, גמישות של הרגל וכפלי עור לא תקינים ובהתאם לממצאים ימליץ על טיפול. אין צורך בצילומי רנטגן או הדמיות נוספות.

טיפול

הטיפול נקבע בהתאם לחומרת המצב של רגלי התינוקות, מצב המוגדר על ידי הרופא: "קל, בינוני וקשה". הגדרה זו מבוססת על דרגת הסטייה הפנימית של עצמות המסרק בכף הרגל ודרגת הגמישות של כף הרגל.

  • עיוות קל – 80 אחוזים מעיוותים אלו חולפים במהלך החודשים הראשונים של חיי התינוק ו-20 אחוזים אינם מסתדרים ומחייבים טיפול
  • עיוות בינוני – 20 אחוזים מסתדרים עם הזמן ו-80 אחוזים מצריכים טיפול
  • עיוות קשה – אינו חולף ללא טיפול ומחייב טיפול בחודשים הראשונים של חיי התינוק

בעיות מרכזיות בעניין השיקול הטיפולי

  1. לא נתן לחזות איזה מקרה יסתדר במקרים הקלים והבינוניים ללא טיפול
  2. הטיפול חייב להתחיל לפני גיל 9 חודשים בשל גמישות הרגליים והפוטנציאל התיקוני שהולך ופוחת בצורה משמעותית לאחר גיל שנה
קיימות שתי אופציות טיפוליות

סדרת גבסים

עד העשור השני של המאה ה-21 הטיפול הנבחר והמומלץ היה טיפול בסדרה של גבסים. הטיפול היה מתבצע על ידי אורתופד ילדים, Orthotist או צוות רפואי מוסמך. מדי שבוע או שבועיים הגבסים הוחלפו. טיפול זה נמשך בדרך כלל בין 3 ל-6 שבועות. בגמר הטיפול בגבסים, מומלץ להשתמש בנעליים הפוכות ומיוחדות לשמירה על התיקון למשך מספר חודשים נוספים.

סדים תיקוניים אוניברסליים - UNFO‏ (Universal Neonatal Foot Orthotic)

אנפו-1.PNG

ההתקדמות הטכנולוגית של המאה ה-21 הביאה את הצורך בפיתוחים חדשים לבעיית העיוות בכפות רגלי התינוקות. אחד מפיתוחים אלו הוא פיתוח פורץ דרך של מערכת אורתוטית בצורת סנדלי גומי עם חומרים מיוחדים וידידותיים לתינוק אשר מציעה להחליף את שיטת הטיפול בגבסים. סנדלים אלה נקראים סדים תיקונים אוניברסליים לרגל תינוק (UNFO). הטיפול בסדים מתחיל ב־4–6 שבועות בהם הסדים מולבשים על רגלי התינוק למשך כל היום כשניתן להסיר אותם פעמיים ביום לצורך אמבטיות והחלפת גרביים שתמיד יש לגרוב מתחת לסנדלים. בגמר 4–6 השבועות הטיפול נמשך רק בשעות הלילה כדי למנוע הישנות של העיוות ברגליים. סך זמן הטיפול נמשך בין 3 ל–4 חודשים, וכבר בשבוע ראשון נתן לראות את השיפור והתיקון של העיוות ברגליים אך הטיפול חייב להמשך לפי הפרוטוקול בכדי למנוע את הישנותו.

ביבליוגרפיה


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר איזק דאיזדה - מומחה בכירורגיה אורתופדית ילדים ומבוגרים (יוצר\י הערך)