מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

פגיעות בשריר הדו-ראשי הרחיקני - Injuries to distal biceps

מתוך ויקירפואה

המידע בעמוד זה אינו מלא.
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).


פגיעות בשריר הדו-ראשי הרחיקני
Injuries to distal biceps
Biceps brachii he.png
יוצר הערך מתן אלעמי-סוזין
 

פגיעות באינסרציה (Insertion) של השריר הדו-ראשי הרחיקני ב-Radial tuberosity כוללות מתיחה, קרע חלקי של הגיד או קרע מלא של הגיד.

אבחנה

אנמנזה (History ,Anamnesis)

באופן טיפוסי, פגיעה זו מתרחשת בעת כיווץ מרבי של השריר, כמו הרמת חפצים כבדים או כיווץ אקסצנטרי (Eccentric) של של השריר הגורם אקסטנציה (Extension) של מרפק מכופף. מצב זה בדרך כלל פוגע בגברים בגיל העמידה, למרות שהפגיעה מתרחשת גם בנשים. באנמנזה בדרך כלל חושפים אירוע חבלתי יחיד הגורם כאב חד או "קליק" ב-Antecubital fossa.

בדיקה גופנית

באופן טיפוסי למטופל יש חולשה בהתנגדות לפלקסיה (Flexion) של המרפק ולסופינציה (Supination) של האמה. לעיתים מופיעים שטפי דם (Ecchymoses) קריבנית (Proximal) למרפק, והשריר הדו ראשי עשוי להיות אסימטרי עם "נדידה" קריבנית בהשוואה לזרוע הקונטרלטראלית (Contralateral). במקרה של קרע מלא ניתן למשש חסר והעדר של גיד השריר הדו-ראשי הרחיקני.

דימות / Electromyography

צילומי רנטגן בדרך כלל אינם מסייעים לאבחנה כיוון שמדובר בפגיעת רקמה רכה. MRI‏ (Magnetic Resonance Imaging) מסייע מאוד באבחנת קרעים חלקיים.

אבחנה מבדלת

יש להבדיל פגיעה זו מקרע ב-Medial collateral ligament או קרע ב-Lateral collateral ligament ומשברים במרפק.

טיפול

בקרעים חלקיים ניתן בתחילה לטפל שמרנית, עם קיבוע של המרפק האחורי (Posterior) למשך שבוע, המלווה לאחר מכן בפיזיותרפיה על מנת לתחזק טווח תנועה ולהשיב את חוזק השריר. ברם, קרעים חלקיים אלה עלולים להמשיך לגרום כאב ב-Antecubital fossa ולהגביל את תפקוד המרפק.

קרעים חלקיים כואבים, וכן קרע מלא של גיד שריר הדו-ראשי הרחיקני, מטופלים על ידי חיבור מחדש של הגיד ל-Radial tuberosity. יש לתזמן את הניתוח תוך שבועיים, לכל המאוחר, מהפגיעה, על מנת להבטיח ניוד יאות של גיד השריר הדו-ראשי.

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין (יוצר\י הערך)