מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

צביטה פוסטריורית של המרפק - Posterior impingement of elbow

מתוך ויקירפואה

צביטה פוסטריורית של המרפק
Posterior impingement of elbow
Elbow on gray background.jpg
יוצר הערך ד"ר מתן אלעמי-סוזין
 


צביטה פוסטריורית של המרפק (Posterior impingement of elbow) נובעת מלחץ מכני של עצם ורקמות רכות על המדור הפוסטריורי של המרפק.

אטיולוגיה

מנגנון הפגיעה

פגיעה זו בדרך כלל מתרחשת באתלטים (Athletes) הזורקים מעל לראש (Overhead throwers), למרות שהיא יכולה להתרחש גם בספורטאים "מתנגשים" (Contact sports).

מנגנון הפגיעה הוא Valgus extension overload. במהלך מעגל הזריקה (Throwing cycle), כוח ואלגוס (Valgus) על המרפק יכול לגרום לקצה המדיאלי (Medial) של ה-Olecranon process לבוא במגע עם הקצה הפוסטרומדיאלי (Posteromedial) של ה-Olecranon fossa. חוסר יציבות של ה-Ulnar collateral ligament עלול להחמיר את התופעה.

קליניקה

האתלט יחוש כאב באקסטנציה (Extension) של המרפק, בהיבט הפוסטרומדיאלי של המרפק. ההתייצגות בדרך כלל חבויה או הדרגתית, ומלווה באיבוד יכולת הביצוע של הזריקה. בחלק מהמטופלים תופענה קרפיטציות (Crepitation) ו"נעילות" של המרפק.

אבחנה

בדיקה גופנית

המטופל בדרך כלל יציג חוסר יכולת לבצע את השלב הסופי של האקסטנציה של המרפק. ניסיון להשלים את האקסטנציה על ידי הבודק בדרך כלל יפיק כאב פוסטריורי במרפק. קרפיטציות או "נעילה" עשויות להופיע בעת ביצוע טווח תנועה פסיבי (Passive). מישוש הקצה הפוסטרומדיאלי של ה-Olecranon גם כן עשוי לשחזר את הכאב.

הפעלת כוח ואלגוס על המרפק באקסטנציה גם כן תפיק את התסמינים. כשכף ידו של הנבדק בין הזרוע והחזה של הבודק, הבודק מבצע אקסטנציה למרפקו של הנבדק ומפעיל עליו כוח ואלגוס. האמה חייבת להיות בפרונציה על מנת למנוע תת-פריקה של ה-Radius וה-Ulna אם קיימת במקביל גם הפרעה ב-Lateral collateral ligament. מבחן תגר זה עשוי להפיק כאב בהיבט הפוסטרומדיאלי של המרפק אם קיימת תסמונת צביטה.

דימות / Electromyography

דרושה סדרת צילומים שלמה של המרפק, כולל מבטי AP‏ (Antero-Posterior), לטראלי (Lateral), אלכסוני ו-Olecranon axial. ‏CT‏ (Computer Tomography) של המרפק יעיל בזיהוי גופיפים חופשיים (Loose bodies) או אוסטאופיטים (Osteophytes) ב-Olecranon. לעיתים יש צורך במיפוי עצמות על מנת לשלול שבר מאמץ בקצה ה-Olecranon.

אבחנה מבדלת

תסמונת צביטה של המרפק הפוסטריורי בדרך כלל נמצאת בקשר ישיר עם אי יציבות של ה-Ulnar collateral ligament; לכן יש להעריך בדקדקנות את שלמות רצועה זו.

טיפול

הטיפול כולל מנוחה, NSAID's‏ (NonSteroidal Anti-Inflammatory Drugs), ותוכנית שיקום שמטרתה לחזק את קבוצת השרירים הפלקסורים (Flexors) של המרפק ולהשיב את טווח התנועה של המרפק. טיפול ניתוחי מותווה במקרה של כישלון טיפול שמרני או אם קיימים אוסטאופיטים על ה- Olecranon או גופיפים חופשיים תוך-פרקיים.

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין (יוצר\י הערך)


עמוד זה מפורסם תחת רישיון CC-BY-SA-3.0, בניגוד לשאר התכנים בוויקירפואה המפורסמים תחת רישיון אחר.