האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אדמדמת אביבית - Roseola infantum

מתוך ויקירפואה


אדמדמת אביבית
Roseola on a 21-month-old girl
ילד אדמדמת.jpg
ילד אדמדמת.jpg
שמות נוספים Exanthema subitum
Sixth disease
ICD-10 Chapter B 08.2
ICD-9 057.8
MeSH D005077
יוצר הערך ד"ר מיקי שטיין
 


אדמדמת אביבית (Roseola infantum או Exanthem Subitum) היא מחלה נגיפית (Viral) שכיחה ביותר בתינוקות וילדים קטנים. המחלה מתבטאת בעיקר בחום ופריחה אך עלולים להיום גם תסמינים נוספים. מאחר והמחלה שכיחה יותר בעונת האביב והקיץ, היא נקראת אביבית.

הנגיף התגלה לראשונה בשנת 1986 בלימפוציטים (Lymphocytes) של חולי AIDS‏ (Acquired Immune Deficiency Syndrome). הנגיף שייך למשפחת ה-Herpes ונקרא Human Herpes type 6 או בקיצור HH6. ישנן שתי קבוצות עיקריות HH6-A ו-HH6-B. רוב הילדים ידבקו בסוג B.

אפידמיולוגיה

המחלה שכיחה מאוד בכל העולם. האבחנה נדירה מאוד לפני גיל 3 חודשים; רוב הילדים יחלו בה בגילאים 12-9 חודשים וכמעט מאה אחוזים מהילדים יהיו מחוסנים עד גיל 5 שנים. רק שליש מהילדים יפתחו תמונה קלינית מלאה של המחלה, ובשאר הילדים ההוכחה להדבקה הינה רק על ידי בדיקות מעבדה.

פתופיזיולגיה

ההדבקה הינה טיפתית, כלומר על ידי מגע עם רוק מזוהם בנגיפים. בתקופת הדגירה (Incubation) הנמשכת 15-5 ימים הנגיף מתרבה בלויקוציטים (Leukocytes) ובבלוטות הרוק. כמו כן הנגיף פולש גם למוח ומתרבה שם כבר בשלב מוקדם של המחלה (ולכן לעיתים קרובות יהיו סיבוכים נוירולוגיים).

קליניקה

תסמינים

המחלה מתאפיינת במיעוט תסמינים. התסמין העיקרי והאופייני ביותר הינו עליית חום מהירה, בדרך כלל עד 40 מעלות צלזיוס. למרות החום הגבוה, החום נמשך 5-3 ימים והילד בדרך כלל אינו נראה חולה ואינו סובל מתסמינים נוספים. כ-15 אחוזים מהחולים יפתחו פרכוס חום. תסמינים נדירים הינם שלשולים, נזלת ושיעול.

סימנים

גם הממצאים בבדיקה הגופנית הינם דלים, במרבית המקרים הבדיקה הגופנית בזמן שהילד עם חום - תקינה, ולא נמצא המקור לחום. לעתים תימצא בבדיקה הגדלת קשריות לימפה או סימני דלקת אוזנים. הפריחה האופיינית של המחלה מופיעה בדרך כלל 24-12 שעות לאחר ירידת החום. הפריחה מופיעה לראשונה בבטן ומתפשטת לצואר ולגפיים, צבעה ורדרד והינה מעט מורמת מעל פני העור ונעלמת בלחיצה על הנגעים. הפריחה חולפת עצמונית בדרך כלל לאחר יום יומיים אך עלולה להשאר עד כשבוע. (חשוב לציין שבחלק מהמקרים המחלה חולפת גם ללא הופעת הפריחה האופיינית).

בשני שליש מהחולים ביום הרביעי למחלה, תופיע תפרחת פפולרית (Papular) אדומה אופיינית בחך הרך ובסיס הענבל (Nagayama spots).

אבחנה

האבחנה הינה קלינית. במרבית המקרים נעשית לאחר ירידת החום והופעת הפריחה. מאחר והמחלה אינה מסוכנת לתינוקות קטנים ונשים בהריון אין צורך בבדיקות מעבדה על מנת לאשר את האבחנה. במקרים בהם נלקחת דגימת דם - נראה בספירת הדם שינויים המתאימים למחלה ויראלית ועלייה קלה וחולפת ברמת אנזימי הכבד.

טיפול

מאחר ומדובר במחלה ויראלית , אין טיפול ספציפי. הטיפול הינו סימפטומטי בלבד, כלומר הקפדה על שתייה מספקת והורדת החום לפי הצורך.

לעיתים הילדים מקבלים טיפול אנטיביוטי (מיותר) עקב חשד לדלקת אוזנים (שסימניה עלולים להופיע בבדיקה הגופנית, אך ללא חוסר השקט כביטוי לכאב האוזנים) ולאחר ירידת החום והופעת הפריחה תתכן אבחנה שגוייה של אלרגיה לתרופה האנטיביוטית.

פרוגנוזה

בילדים בריאים הפרוגנוזה מצוינת, אך בילדים עם ליקוי בפעילות מערכת החיסון עקב מחלה או תרופות עלולים להתפתח סיבוכים קשים כגון דיכוי מח העצם, דלקת ריאות, דלקת במוח, דלקת בכבד ודחיית אברים מושתלים.

ביבליוגרפיה

  • Nelson Textbook of Pediatrics 18th edition p. 1380-2
  • www.emedicine.com : roseola infantum


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מיקי שטיין