האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

איבחון כאבי גב וכאבי מפרקים - נייר עמדה

מתוך ויקירפואה

Ambox warning blue.png
ערך זה הוא נייר עמדה סגור לעריכה
שאלון אבחון כאבי גב וכאבי מפרקים
תחום אורתופדיה, כאב , ראומטולוגיה
האיגוד המפרסם ארבעה איגודים מקצועיים: ראומטולוגיה, אורתופדיה, רפואת משפחה ורפואה תעסוקתית
קישור שאלון אינטרנטי
תאריך פרסום 2013
יוצר הערך ד"ר מרב לידר, ד"ר איתי פניכל, פרופ' אליעזר קיטאי, ד"ר שלמה משה
ניירות עמדה מתפרסמים ככלי עזר לרופא/ה ואינם באים במקום שיקול דעתו/ה בכל מצב נתון.

כל הכתוב בלשון זכר מתייחס לשני המגדרים.
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – כאב גב, דלקת מפרקים, דלקת חוליות מקשחת

בישראל כ-700,000 איש סובלים מהפרעות שלד שריר ובתוכם גם מחלות ראומטיות. נהוג לחשוב כי מחלות ראומטיות מאפיינות את הגיל המבוגר, אך מתברר שהן אינן נחלתם של האוכלוסייה המבוגרת אלא פוגעות לעיתים קרובות בשכבות גיל צעירות יותר.

בין המחלות הראומטולוגיות הנפוצות: דלקת מפרקים שגרנותית (RA ‏- Rheumatoid Arthritis) אשר מאופיינת בהתפרצות בטווח גילאים צעיר בין 30–50 ופוגעת בעיקר בנשים צעירות, ודלקות מפרקים מסוג SpA‏ (SpondyloArthropathy) כגון דלקת מפרקים פסוריאטית (PsA‏ – Psoriatic Arthritis) אשר פוגעת באופן שווה בגברים ונשים ובה יש מעורבות מפרקית ומעורבות עורית, ודלקת גב מקשחת (AS‏ – Ankylosing Spondylitis) המערבת בעיקר את מפרקי האגן ועמוד השדרה (ויכולה לפגוע במקביל באיברים נוספים כגון: עור, עיניים, דלקות במעי וכולי) ופורצת בגילאים צעירים ביותר: 30-20, בעבר הייתה נטייה לחשוב כי המחלה אופיינית יותר לגברים, אך מסתמן כי היחס בין המינים כמעט שווה.

התסמין הראשון והעיקרי של המחלה הוא: כאב גב כרוני, ומאחר ותלונה זו היא נפוצה מאד, דרושה רמת חשד גבוהה על מנת לאבחן מתוך כלל מקרי כאבי גב כרוניים את המקרים של מחלה ראומטולוגית. עקב כך הספרות מדווחת על איחור של 5–10 שנים באבחון דלקת שדרה מקשחת. עקב העדר אבחון מדויק, מוצאים עצמם הצעירים מתרוצצים בין רופא המשפחה לאורתופד, בין פיזיותרפיסט לבדיקות הדמיה שונות, וטיפולים אלטרנטיביים למיניהם ועם רמת תסכול גוברת בשל הכאבים העזים אותם הם חווים. במקרים אלו פניה לראומטולוג הייתה בהחלט עשויה למנוע באופן משמעותי סבל ומוגבלות.

לאור העובדה שמחלות ראומוטלוגיות בכלל, ו-RA‏, SpA בפרט, הן מחלות הפוגעות פגיעה חמורה באיכות חיי המטופל ועלולות לגרום לנזק בלתי הפיך למפרקים (ארוזיות, דפורמציות או איחוי של חוליות עמוד השדרה לידי מקשה אחת), אבחון בזמן הוא קריטי לניהול נכון ומדויק של המחלה.

על מנת להפוך את האבחון לפשוט יותר, התקבצו 4 איגודים מקצועיים: ראומטולוגיה, אורתופדיה, רפואת משפחה ורפואה תעסוקתית לכתיבת שאלון המיועד להיות מעין "בחן את עצמך" לפציינט הסובל מכאבים כרוניים בגב או במפרקים ועדיין אין אבחנה בידו.

תהליך בניית השאלון היה ארוך ומורכב וכלל סריקה ספרותית על ידי נציגי כל האיגודים שלאחריו התקיימה פגישה ודיון מעמיק, שבמהלכו נבחרו שאלות שיאפשרו איתור פציינטים הסובלים מכאב גב או מפרקים כרונים וטרם אובחנו.

בסיום השאלון מקבל הפציינט המלצה: אם הוא נמצא חשוד במחלת מפרקים על פי השאלון מומלץ לפציינט לפנות לרופא המטפל להמשך בירור.

הפצת שאלון זה בקרב פציינטים הסובלים מכאב גב או מפרקים כרוני, יכול למנוע סבל רב שנים ומניעת נזקים בלתי הפיכים במפרקים, ולכך יש השפעה מוחלטת על איכות חיי המטופל בטווח הארוך הן בפן האישי והן בפן התעסוקתי.

השאלון נכתב על ידי המומחים הבאים:

 • איגוד ראומטולוגי – ד"ר מרב לידר
 • איגוד אורתופדי – ד"ר איתי פניכל
 • איגוד רפואת משפחה – פרופ' אליעזר קיטאי
 • איגוד רפואה תעסוקתית – ד"ר שלמה משה

השאלון אושר ונחתם על ידי כל האיגודים המצוינים לעיל.

עלה לאוויר אתר שבו יכולים המתלוננים על כאבי גב ומפרקים כרוניים לבחון את עצמם

השאלון

Asktotreat.png

קבוצה 1

האם אתה סובל/ת מכאב גב או כאב מפרקים במשך חודשיים או יותר?

 1. האם יש כאבים כבר ברגע ההתעוררות בבוקר?
 2. האם הכאבים משתפרים בדרך כלל במשך היום?
 3. האם קיימת נפיחות במפרקי הידיים או הרגליים?
 4. האם את/ה סובל/ת ממגבלה בתנועות הגב והצוואר?
 5. האם סבלת מחולשה או ירידת משקל מאז הופעת הכאבים?
 6. האם כאביך מגבילים אותך בתפקוד היום יומי?

קבוצה 2

 1. האם את/ה או מישהו במשפחתך המורחבת סובל ממחלת עור בשם פסוריאזיס?
 2. האם את/ה או מישהו במשפחתך המורחבת סובל ממחלת מעיים דלקתית (כגון קרוהן או קוליטיס)?
 3. האם את/ה סובל/ת או סבלת מבעיות עיניים שכללו טשטוש ראיה וכאב?

אם ענית בחיוב על 3 או יותר מהשאלות בקבוצה הראשונה, או אם ענית בחיוב על שאלה אחת מהקבוצה השנייה, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי אפשרות של קיום מחלת מפרקים דלקתית.

הערה: אין לראות בשאלון זה בדרך כלשהי ייעוץ רפואי ו/או המלצה לאבחון ו/או תחליף לאבחון והוא אינו מיועד לתת הוראות לשימוש בתכשיר או בטיפול רפואי. לצורך קבלת טיפול רפואי ו/או ייעוץ אישי יש לפנות לרופא.

המידע שבדף זה נכתב על ידי

 • איגוד ראומטולוגי – ד"ר מרב לידר
 • איגוד אורתופדי – ד"ר איתי פניכל
 • איגוד רפואת משפחה – פרופסור אליעזר קיטאי
 • איגוד רפואה תעסוקתית – ד"ר שלמה משה