האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

אנורקסיה נרבוזה - Anorexia nervosa

מתוך ויקירפואה

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).אנורקסיה נרבוזה
Anorexia nervosa
ICD-10 Chapter F 50.0-Chapter F 50.1
ICD-9 307.1
MeSH D000856
יוצר הערך ד"ר ירחמיאל ברבר
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםהפרעת אכילה

אנורקסיה נרבוזה (Anorexia nervosa) היא הפרעת אכילה שגורמת לאובדן משקל משמעותי. למרות שלא ידוע על גורם ספציפי אחד בלבד, ההפרעה עלולה להביא במקרים קיצוניים למוות ולנזקים בלתי הפיכים לגוף.

אפדימיולוגיה

אטיולוגיה

נהוג לחלק את הגורמים לאנורסיה נרבוזה לשלוש קבוצות:

  1. גורמים גנטיים - בקבוצה הזו נכללים גורמים כמו קרבה גנטית לחולים בהפרעות אכילה וגנים המשפיעים על ויסות רגשות, משקל גוף ורעב. הגורמים הגנטיים יכולים להופיע יחד או בנפרד אצל גברים ונשים הסובלים מהפרעות כמו אנורקסיה נרבוזה.
  1. גורמים פסיכולוגיים - רוב אנשי המקצוע מסכימים על הקשר בין הפרעות אכילה לבין גורמים פסיכולוגיים. מדובר בעיקר על דימוי עצמי נמוך ודימוי גוף כושל, תחושות של אובדן שליטה גם במהלך השגרה ופרפקציוניזם. גורמים פסיכולוגיים אחרים המזוהים עם הפרעות אכילה הם דיכאון, חרדה והפרעות נפשיות.
  1. גורמים סביבתיים - אי אפשר לנתק הפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה מגורמים סביבתיים. ברשימת הגורמים הסביבתיים נכללים אירועים טראומטיים שמתרחשים בגילאים שונים, התעללות מינית או רגשית, לחץ מצד הסביבה ויחס חיובי של אנשים קרובים כלפי גזרה דקה וירידה במשקל.

קליניקה

אבחנה

אבחון הפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה מתבצע על ידי התייחסות למספר פרמטרים. ראשית, יש לבדוק את עוצמת הסירוב לשמור על משקל גוף מינימאלי נורמלי ולעקוב אחר אי הגעה למשקל זה לאורך זמן. שנית, כדאי לבדוק האם הלוקה בהפרעה מפחד מעלייה במשקל גם כאשר הוא נמצא במצב של תת תזונה. שלישית, אפשר לזהות אנורקסיה נרבוזה לפי תפיסה מעוותת של צורת הגוף.

טיפול

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה שמטופלת בבתי חולים, באמצעות פסיכותרפיה ובתוך הקהילה. יש חשיבות לתהליך טיפול הדרגתי והענקת סיוע נפשי.

פרוגנוזה

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה