מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

אפיקונדיליטיס לטראלי - Lateral epicondylitis

מתוך ויקירפואה

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).אפיקונדיליטיס לטראלי
Lateral epicondylitis
En-elbow joint.svg
שמות נוספים Tennis Elbow
Shooter's Elbow
Hunter's Elbow
ICD-10 Chapter M 77.1
ICD-9 726.32
יוצר הערך מתן אלעמי-סוזין
 


Lateral epicondilyitis היא Tendinosis (פגיעה כרונית עם תגובת ריפוי בלתי מספקת) של מוצא (Origin) שריר ה-Extensor carpi radialis brevis וגידים אקסטנסוריים (Extensor) אחרים ב-Lateral epicondyle של ה-Humerus.

אבחנה

אנמנזה

המטופל מתלונן על כאב בהיבט הלטראלי (Lateral) של המרפק. אופי הכאב משתנה ולעיתים הוא קורן מטה להיבט הלטראלי של האמה. הלוקים בתסמונת זו בדרך כלל מעורבים בפעילות הדורשת אקסטנציה (Extension) נשנית של שורש כף היד, כמו טניס או עבודה מכנית.

בדיקה גופנית

קיימת רגישות למגע על פני מוצא גיד ה-Extensor carpi radialis brevis, אנטריורית (Anterior), מדיאלית (Medial) ורחיקנית (דיסטאלית, Distal) ל-Lateral epicondyle. רגישות זו בולטת יותר בהפעלת התנגדות לאקסטנציה של שורש כף היד כשהמרפק באקסטנציה או כשהאמה בפרונציה (Pronation).

דימות / אלקטרומיוגרפיה (Electromyography)

בדרך כלל אין צורך בצילומי רנטגן, CT‏ (Computer Tomography) או MRI‏ (Magnetic Resonance Imaging). ל-EMG‏ (Electromyography) אין תפקיד באבחנה.

אבחנה מבדלת

תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) עשויה להתבטא בתסמינים דומים, ויש לחשוד בה כשהאבחנה המשוערת של Lateral epicondylitis אינה מגיבה לטיפול.

Posterior interosseous nerve syndrome עשויה להתייצג בכאב במרפק הלטרלי ובחולשת הזרוע.

טיפול

הטיפול הראשוני כולל התאמת הפעילות הגופנית ו-NSAID's‏ (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs), שבדרך כלל מסייעים להקלת הכאב בשלב החד.

במקרה של שחקני טניס, יש לבחון את צורת המשחק ולהתאים את המחבט.

מטופלים שאינם מגיבים היטב עשויים להרוויח מחבָק או תחבושת המפעילים כוח-נגד (Counterforce splint).

חבק זה נלבש במהלך הפעילות הגופנית ומפחית את עומס השרירים מה- Lateral epicondyle. המקבעים צריכים לשמור על שורש כף היד באקסטנציה שבין 30 ל-45 מעלות על מנת להפחית את המתח מגיד ה-Extensor carpi radialis brevis.

ברגע שהכאב מבוקר והדלקת שככה, חיוני להתחיל בפיזיותרפיה (Physiotherapy). הפיזיותרפיה מוצלחת במיוחד כשהיא משולבת יחד עם אמצעי טיפול נוספים.

במקרים של Lateral epicondylitis כרונית ועיקשת ניתן להזריק קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids).

הדיווחים בספרות לגבי הזרקות סטרואידים הם מעורבים. מחקר אחד מצא כי 92 אחוזים מהמטופלים שקבלו הזרקת סטרואידים דיווחו על שיפור תוך 4 שבועות, בעוד מחקר אחר לא מצא כי להזרקות סטרואידים הייתה השפעה כלשהי על התוצאה לאחר שישה חודשי טיפול.

רוב המטופלים מגיבים לטיפול שמרני, ופחות מ-10 אחוזים חווים הישנות של התסמינים.

בעתיד ייתכן כי הזרקות של רעלן הבוטולינום (Botulinum toxin) תהווינה חלופה לניתוח, אך נכון למועד כתיבת מאמר זה אין מספיק תימוכין מדעיים לכך. יש לשקול טיפול ניתוחי אם התסמינים עדיין ממשיכים לאחר שישה חודשים של טיפול שמרני.

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מתן אלעמי-סוזין


עמוד זה מפורסם תחת רישיון CC-BY-SA-3.0, בניגוד לשאר התכנים בוויקירפואה המפורסמים תחת רישיון אחר.