מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

דימות בכאבי גב תחתון - Imaging for low back pain

מתוך ויקירפואה


דימות בכאבי גב תחתון
Imaging for low back pain
Lumbar region in human skeleton.svg
יוצר הערך ד"ר שלומי בן משה
TopLogoR.jpg
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – דימות, כאב גב


ראו גםכאבי גב תחתון - הנחיה קלינית


כאב גב תחתון הוא מחלה שכיחה מאוד, הנובעת לרוב בשל מתח ועומס על העצמות, השרירים והרצועות בגב. הגב יכול לכאוב מאוד, אבל במרבית המקרים הכאב חולף מעצמו תוך ימים/שבועות/חודשים. בחלק מהמקרים תרופות נגד כאבים ותרגילים לגב יכולים לעזור.

מרבית המחקרים הראו כי בדיקות דימות, CT או MRI, תורמים רק כאשר הכאב מחמיר למרות הטיפול הראשוני, או כאשר יש סימנים בבדיקה לכך שיש נזק לעצב או סימני מחלה קשה, כדוגמת ירידה במשקל, חום או חסרים נוירולוגיים בבדיקה גופנית.

אף על פי, שרוב החולים עם כאבי גב תחתון אינם זקוקים לשום דימות, רבים מהם עושים צילומים מיותרים רבים במהלך חייהם.

צילומים במטופלים ללא סימנים המחשידים לקיומה של מחלה מסוכנת

אין כל תועלת בביצוע צילומים באופן שגרתי למטופלים עם כאבי גב תחתון. מחקרים טובים מאוד הראו שאין כל הבדל בהחלמה בין חולים עם כאבי גב תחתון שגרתיים שעשו צילומים לבין אלה שלא עשו. יש מחקרים שאפילו הראו שחולים שאינם עושים צילומים, משתפרים מהר יותר מאלה שמבצעים צילומים.

נזק עקב ביצוע צילומים מיותרים

ברוב המקרים ניתן לראות שינויים בחוליות עמוד השדרה או במרווחים ביניהן (דיסקים). ממצאים אלה לרוב חסרי כל משמעות, הם גם לא הגורם לכאבי הגב. ממצאים אלה שכיחים ביותר גם באנשים ללא שום כאבי גב תחתון, שעוברים צילומי עמוד שדרה מסיבות אחרות. ברוב המקרים הרופא וגם המטופל מרגישים צורך לעשות "משהו" עם הממצאים הללו, כמו ניתוחי עמוד שדרה. מתברר כי מטופלים רבים שמבצעים את הצילומים עלולים לעבור ניתוחים מיותרים. נוסף על כך, ביצוע צילומים חושף את המטופלים לקרינה, שמצטברת בגוף במשך השנים, ומעלה את הסיכון לפתח סרטן.

הגורמים לביצוע צילומים מיותרים מרובים במטופלים עם כאב גב תחתון

ראשית, מטופלים הבאים לרופא, מצפים ברוב המקרים שהוא יבצע להם בדיקות. הם מניחים שככל שהרופא עושה יותר בדיקות, הוא מטפל בהם טוב יותר. הם במקרים רבים יוצאים בלתי מרוצים כאשר הרופא בוחר לא לבצע להם בדיקות. מצד שני, לרופא קל יותר לשלוח את המטופל לבצע בדיקה מאשר להסביר לו מדוע הבדיקה לא נחוצה, ולהתמודד עם חוסר שביעות הרצון שלו. כמו כן, הרופאים חוששים מתביעות.

המלצות איגוד הרופאים האמריקני לרופאים ומטופלים במצבים אלה

הרופאים צריכים לנצל את ההיכרות שלהם עם המטופל ועם ההיסטוריה הרפואית שלו. עליהם לבצע בדיקה גופנית טובה, ולהסתמך עליה בהחלטה אם הכאב באמת ממקור של שרירים ועצמות או אם הפעם מדובר בביטוי של מחלה קשה אחרת.

על הרופאים להימנע מלהפנות את המטופלים לצילומים, CT או MRI, אלא במקרים שבהם יש חשד גבוה למחלה חמורה הגורמת לכאבי הגב.

המטופלים עם כאבי גב תחתון ממקור של שרירים או עצמות צריכים לקבל מידע, שיגרום להם להבין מדוע במקרה שלהם לא נדרש צילום כל שהוא, אף על פי שהגב שלהם כואב מאוד.

רופאים והמטופלים שלהם צריכים לדבר על המהלך הטבעי של כאבי גב תחתון ועל החשיבות של השמירה על פעילות (אנשים עם כאבי גב תחתון שממשיכים לתפקד מחלימים מהר יותר מאלה ששוכבים במיטה או מגבילים משמעותית את הפעילות שלהם). הם צריכים לדבר ביניהם על הטיפול בכאב על ידי תרופות נוגדות כאבים ודלקת ועל פעולות שהמטופל יכול לעשות בעצמו לעצמו כדי להקל את הכאב, כדוגמת חימום מקומי, תרגילים וטיפולים לא תרופתיים נוספים.

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר שלומי בן משה, מומחה ברפואת משפחה


פורסם בכתב העת לרפואת המשפחה, אפריל 2011, גיליון מס' 161, מדיקל מדיה