האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

הידרופס עוברי לא אימוני - Non-immune hydrops fetalis

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף הידרופס עוברי לא אימוני לדף הנוכחי.


הידרופס עוברי לא אימוני
Non-immune hydrops fetalis
יוצר הערך דר' מאור ממן
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםהידרופס עוברי

הגדרת ההידרופס הלא חיסוני זהה לזה החיסוני: הצטברות נוזל בשני מדורים או יותר, כמו למשל בית חזה, בטן ועור. קיימת רשימה ארוכה של גורמים להידרופס לא חיסוני ואחת הסיבות השכיחות ביותר הינה היגרומה כיסתית (Cystic hygromas). מומים לבביים מהווים 20-45% מהמקרים. לידה מוקדמת שכיחה עקב ריבוי מי שפיר. הידרופס קשור לסיכון פי 2-3 לרעלת הריון. בחלק מהמקרים, על-שמע מכוון ובדיקות מעבדה יזהו את הגורם. רק במספר קטן של מקרים ניתן לטפל והפרוגנוזה לרוב גרועה.

אפידמיולוגיה

אטיולוגיה

Santolaya תאר ב-1992 שיעור של 0.6% מקרי הידרופס מתוך 12,572 עוברים שנבדקו בעל-שמע. ב-77% מהמקרים נמצאה האתיולוגיה. מרבית המקרים (87%) היו הידרופס לא חיסוני. 2/3 מהם היו כתוצאה ממומים עובריים או שלייתיים.

Bellini ושות' (2009) פרסמו סקירה על 5,437 הריונות עם הידרופס לא חיסוני, אותם חילקו ל-14 קבוצות לפי הטבלה הבאה. מומים לבביים מבניים ותפקודיים היו 22% מהמקרים, מומים כרומוזומלים 13%, מומים של מערכת הדם 10% ולרוב גרמו בסוף התהליך לאנמיה ואי ספיקת לב.

Hydrops8.png

אחת הסיבות השכיחות ביותר, בעיקר כאשר ההידרופס מאובחן בשליש השני הינה היגרומה כיסתית. מומים לבביים מהווים 20-45% מהמקרים, כולל הפרעות קצב, מום עורקי-ורידי (Arteriovenous malformations), דלקת שריר הלב (Myocarditis).

בהריון מרובה עוברים, הידרופס של אחד העוברים קשור לתסמונת מעבר דם בין עוברים (TTTS, ‏Twin-to-Twin Transfusion Syndrome). הידרופס יכול להתפתח מהאנמיה ואי-ספיקת הלב של העובר התורם או מעודף הנוזלים והקרדיומיופתיה (Cardiomyopathy) של המקבל.

Hydrops9.png

קליניקה

הידרפס הינו הצטברות נוזל בשני מדורים או יותר, כמו למשל בית חזה, בטן ועור. לרוב נראה ריבוי מי שפיר ועיבוי שליה. הידרופס יכול לחלוף עצמונית או להידרדר עם הזמן.

סיבוכים אימהיים

אבחנה

Postscript-viewer-shaded.png

ערך מורחבגישה להידרופס עוברי - Evaluation of hydrops fetalis

בחלק מהמקרים, על-שמע מכוון ובדיקות מעבדה יזהו את הגורם, כמו למשל מומים מולדים, הפרעות קצב וסיבוכי תאומים. בדיקות דם כמו המוגלובין-אלקטרופורזה (Hemoglobin electrophoresis) לתלסמיה (Thalassemia), בדיקת קומבס (Coombs)‏, בדיקת KB ‏(Kleihauer-Betke), סרולוגיה לעגבת, טוקסופלזמה (Toxoplasma) ‏, ציטומגלוירוס (CMV,‏ Cytomegalovirus), אדמת ופרוו-וירוס.

דיקור מי שפיר - בחשד לזיהום, וע״מ לבדוק קריוטיפ (Karyotype). זרימת שיא סיסטולית בעורק מח תיכון (MCA-PSV, ‏Middle Cerebral Artery Peak Systolic Velocity) למעקב אחר אנמיה.

טיפול

רק במספר קטן של מקרים ניתן לטפל:

  • יש כמה הפרעות קצב מהירות הניתנות לטיפול תרופתי.
  • אנמיה קשה תטופל בעירוי דם.
  • תסמונת מעבר דם בין עוברים תטופל בהתאם.
  • אם אובחן הידרופס לא חיסוני ושללנו בעית לב או אנאפלואידיות (Aneuploidy) והעובר בשל, יש ליילד.

פרוגנוזה

הפרוגנוזה לרוב גרועה. ככל שההידרופס מתפתח מאוחר יותר, הפרוגנוזה טובה יותר. לפני שבוע 24 התמותה היא של 95%, אחרי שבוע 24 ההישרדות היא של 20%.

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר מאור ממן, מרכז רפואי רבין, בילינסון-השרון