האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

היסטרוסקופיה - Hysteroscopy

מתוך ויקירפואה


היסטרוסקופיה
hysteroscopy
Hysteroscopy.png
שמות נוספים שקיפת רחם
יוצר הערך ד"ר ערן שגב
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםאנדוסקופיה

רקע

היסטרוסקופיה (Hysteroscopy) (היסטרום= רחם, סקופיה=הסתכלות) היא פעולה המבוצעת על ידי החדרת סיב אופטי דרך צוואר הרחם לתוך הרחם ומאפשרת הדגמת חלל הרחם, רירית הרחם ופיות החצוצרות באופן מדויק ומשמשת הן ככלי אבחנתי והן ככלי טיפולי לפתולוגיות (Pathologies) רחמיות שונות כגון פוליפ (Polyp) רחמי, שרירן (Myoma), מחיצה, הדבקויות רחמיות וכדומה.

התוויות

סוגים

קיימים שלושה סוגי פעולות היסטרוסקופיות:

  1. היסטרוסקופיה אבחנתית
  2. היסטרוסקופיה ניתוחית
  3. היסטרוסקופיה בשיטת See & Treat

הפעולה

היסטרוסקופיה היא פעולה אמבולטורית המתבצעת במסגרת אשפוז יום או מרפאה והאישה מתקבלת לפעולה ומשוחררת לביתה באותו יום.

במקרה של היסטרוסקופיה אבחנתית או הסטרוסקופיה בשיטת See & Treat, הפעולה לרוב אינה מלווה בכאב ולכל היותר מלווה בתחושת אי נוחות או תחושת לחץ בבטן תחתונה ולכן לרוב מבוצעת ללא הרדמה. כמו כן אין צורך בשימוש הלא נעים במפסק (Speculum) ולא מבוצעת הרחבת צוואר הרחם.

היסטרוסקופיה אבחנתית היא פעולה בה מוחדר סיב אופטי דק בקוטר כ-3–5 מילימטרים לחלל הרחם לצורך הדגמתו. פעולה זו אינה כואבת ולכן לרוב מבוצעת ללא הרדמה וללא צורך בהרחבת צוואר הרחם.

היסטרוסקופיה ניתוחית היא פעולה בה מוחדר סיב אופטי (היסטרוסקופ, Hysteroscope) לחלל הרחם המאפשר גם את הדגמת חלל הרחם וגם ביצוע פעולות בחלל כגון כריתת פוליפ, שרירן וכדומה. לביצוע פעולה זו קיימים סוגים שונים של היסטרוסקופים בעלי קטרים שונים ודרכם ניתן להכניס מכשירי ניתוח לשם ביצוע הפעולה.

במקרה של היסטרוסקופיה הדורשת שימוש בציוד בעל קוטר גדול יותר (Resectoscope) יש צורך בהרחבת צוואר הרחם ועל כן הפעולה מבוצעת בהרדמה כללית (במקרים מסוימים מבוצעת תחת הרדמה מקומית) ולכן גם במקרה זה אין הפעולה כואבת. המטופלת משתחררת לביתה לאחר התאוששות של כשעתיים מהפעולה, ללא כאבים, וניתן לחזור לפעילות מלאה כעבור 1–3 ימי מנוחה.

היסטרוסקופיה בשיטת See and Treat

היסטרוסקופיה בשיטה זו מאפשרת ליהנות מיתרונות שתי שיטות ההיסטרוסקופיה, האבחנתית והניתוחים גם יחד. בשיטה זו נעשה שימוש בהיסטרוסקופ מיוחד שהוא דק ועדין בקוטר כ-3 מילימטרים בלבד המאפשר ביצוע פעולות בחלל הרחם בעזרת מכשירי ניתוח ייעודיים המוחדרים דרך תעלת עבודה מיוחדת הנמצאת בגוף המכשיר. במהלך הפעולה מוחדר המכשיר אל תוך חלל הרחם תוך כדי הזלפת נוזל פיזיולוגי (Saline).

הפעולה מוקרנת על מסך המאפשר למטופלת לצפות בפעולה ביחד עם הרופא. חשוב להדגיש כי פעולה זו במרבית המקרים אינה כואבת ולכן מבוצעת ללא הרדמה. כמו כן אין צורך בשימוש הלא נעים (בלשון המעטה) במפסק המוחדר לנרתיק, אין צורך בהרחבת צוואר הרחם הגורמת לכאב ומצריכה זמן החלמה מסוים. במהלך פעולה זו ובהתאם לממצאים ניתן לבצע כריתת מחיצה רחמית, הפרדת הידבקויות ואף כריתת פוליפים קטנים ללא תחושת כאב או צורך בהרדמה.

סיבוכים אפשריים

שיעור הסיבוכים נמוך מאוד. הסיבוכים האפשריים: זיהום, דימום, ובמקרים נדירים נקב בדופן הרחם וסיכון לפגיעה באיברים פנימיים - בהיסטרוסקופיה אבחנתית או בהיסטרוסקופיה בשיטת See & Treat סיכון זה נדיר ביותר שכן מרבית הפעולה מתבצעת תחת הסתכלות ישירה.