האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

המדריך לטיפול בסוכרת - הכשרות מתקדמות בתחום הסוכרת לאנשי מקצועות הבריאות

מתוך ויקירפואה

Diabetes.png

המדריך לטיפול בסוכרת
מאת המועצה הלאומית לסוכרת, משרד הבריאות. עורכים מדעיים: ד"ר עופרי מוסנזון, פרופ׳ איתמר רז

המדריך לטיפול בסוכרת
מדריךסוכרת.jpg
שם המחבר ד"ר אורלי טמיר, סיגל שפר-בנטון, גילה פיימן, ד"ר מיכל גילאון קרן, ד"ר שירלי לוז, ד"ר הילה פיגל
שם הפרק הכשרות מתקדמות בתחום הסוכרת לאנשי מקצועות הבריאות
מאת המועצה הלאומית לסוכרת,
משרד הבריאות
מועד הוצאה 2022
מספר עמודים 619
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםטיפול בסוכרת

סוכרת היא מחלה מורכבת הדורשת מעקב רפואי מתמשך ומעורבות משמעותית של מגוון אנשי צוות מטפל.

על מנת לספק מענה הולם להיקף התחלואה בסוכרת ולצורכי המטופל, לצד הכרה במקצועיות הנדרשת מכל בעל תפקיד בצוות, התפתחו הכשרות מתקדמות למטפלים בתחום הסוכרת.

פרק זה נועד לסקור את ההכשרות המתקדמות הפועלות בישראל עבור אנשי סיעוד, אנשי תזונה ומחנכי סוכרת. פרק נפרד מתאר את ההכשרה המתקדמת לרופאים.

הכשרת מחנכי סוכרת ומחלות כרוניות נלוות

ד"ר אורלי טמיר, סיגל שפר-בנטון

רקע

חינוך טיפולי בסוכרת ובמחלות כרוניות התבסס כחלק בלתי נפרד מהטיפול הכולל במחלות הללו, זאת בשל תרומתו הרבה לפיתוח יכולת המטופל לניהול עצמי של מחלתו ולהשגת תוצאי בריאות טובים. תרומת החינוך הטיפולי באה לידי ביטוי בשיפור איכות חייו ובריאותו של המטופל, בחיזוק עבודת הצוות המטפל ובהפחתת נטל המחלה על הסרט, על סביבתו ועל מערכת הבריאות.

בעת שמקצועיות העוסקים בתחום החינוך הטיפולי היא נדבך חיוני לטיפול מיטבי ורציף במחלות כרוניות, קיימת חשיבות להכשרה מאורגנת ושיטתית לתפקיד, אשר יוצרת גם אחידות בקרב העוסקים בתחום.

המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת על שם ד"ר פסח סגל (בראשית הדרך בתור מיזם עוצמה) בשיתוף פעולה עם אגף ההדרכה של משרד הבריאות, מקיים את הקורס להכשרת מחנכי סוכרת ומחלות כרוניות נלוות החל משנת 2015. הקורס מיוער לאנשי מקצועות הבריאות בעלי רישיון מתחומי הרפואה, סיעוד, תזונה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, רוקחות, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה ומתקיים בהרכב רב-סקטוריאלי.

מטרות הקורס

הקניית ידע רלוונטי ועדכני בתחום הסוכרת ומחלות כרוניות נלוות.

שכלול וחיזוק ארגז הכלים המקצועי במיומנויות תקשורת בינאישיות והנעת המטופל לשינוי, המתאימות לעבודה במסגרות פעולה שונות.

חשיפה ותרגול עבודת צוות ובממשקים בין אנשי מקצוע שונים וכמחנך לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות.

על ידי הכשרת אנשי המקצוע ומתן הכלים הנכונים ניתן יהיה לסייע למטופל להשיג את מטרותיו בתחום הבריאות. זאת, באמצעות הנעה לשינוי ולניהול עצמי מיטבי של המחלה, תוך היצמדות להמלצות הצוות המטפל, בשיתוף המעגלים הקרובים של המטופל ובהתאמה למאפייניו התרבותיים והחברתיים-כלכליים.

תוכנית הלימודים

תוכנית ההכשרה לתפקיד מחנך לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות מבוססת על שלבי הרצף הטיפולי ומחזור החיים של המטופל בהתפתחות המחלה. הלמידה מתחילה באוריינטציה לתפקיד, דרכים ושיטות לאיסוף מידע ואפיון המטופל ומשפחתו בתחומים שונים, בניית תוכנית פעולה, שימוש בארגז כלים מקצועי להובלת המטופל לניהול עצמי של המחלה והתמודדות עם אתגרים בטיפול והתנגדות לטיפול.

המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת מקיים שלושה מסלולי הכשרה למחנכי סוכרת ומחלות נלוות:

 1. קורס מלא פרונטלי - 140 שעות אקדמיות לאורך חצי שנה (20 מפגשים חד שבועיים, בני 7 שעות אקדמיות כל אחד). קורס זה מיועד לאנשי מקצוע כהכשרה בפני עצמה (לימודי תעודה או כחלק ממסלול אקדמי מוכר). מסלול זה פתוח למקצועות: רפואה, סיעוד, תזונה, רוקחות, פיזיותרפיה, פסיכולוגיה רפואית ועבודה סוציאלית. הקורס משלב ידע במחלת הסוכרת וניהולה, יחד עם הקנית מיומנויות תקשורת ויכולת להנעת המטופל
 2. קורס מלא במתכונת היברידית - 52 שעות אקדמיות לאורך 4 חודשים (4 מפגשים פרונטליים בני 6 שעות אקדמיות כל אחד ולמידה עצמאית דיגיטלית של 28 שעות אקדמיות).
  הקורס בנוי ברובו כדיגיטלי ומאפשר למידה בקצב האישי ובזמן המתאים לכל משתתף.
  הקורס משלב מגוון שיטות הוראה השזורות יחדיו: יחידות למידה דיגיטליות הנלמדות באופן עצמאי, הרצאות מצולמות, קריאה עצמאית של מאמרים מדעיים ופרסומים מקצועיים וכן מפגשים פרונטאליים שנועדו לתרגול המיומנויות השונות. במפגשים הפרונטליים מוקדש זמן לשיח פתוח על עתיד הטיפול בסוכרת ומקומם של המשתתפים כבעלי תפקיד בטיפול.
  קורס זה, כמו הקורס המלא הפרונטלי, פתוח למקצועות הרפואה, סיעוד, תזונה, רוקחות, פיזיותרפיה, פסיכולוגיה רפואית, ריפוי בעיסוק ועבודה סוציאלית
 3. קורס מתקדם (קצר) - 36 שעות אקדמיות לאורך חודש וחצי (6 מפגשים שבועיים, בני 6 שעות אקדמיות כל אחד). מיועד לאנשי מקצוע ותיקים שסיימו לימודים או הכשרות אחרות בתחום הסוכרת ויש להם ניסיון מוכח בעבודה עם מטופלי סוכרת. קורס זה מתמקד בהקניית ובתרגול מיומנויות תקשורת וכלים להנעת המטופל, תוך התייחסות למודלים שונים לטיפול בחולה הכרוני

שלושת הקורסים יכולים להתבצע בקבוצות הומוגניות או הטרוגניות מבחינת הרכב מקצועות הבריאות. הלימוד בקבוצות הטרוגניות תורם להבנת התפקיד, לתקשורת פעילה ובונה בין כל אנשי הצוות המטפל, ובפרט לעבודה כחלק מצווה רב-מקצועי שבו המחנך לסוכרת משמש כמגשר בין אנשי הצוות השונים.

בסיום כל אחד מהקורסים מתקיימת בחינה אחידה המורכבת מחלק עיוני וחלק מעשי. החלק העיוני כולל שאלות בנושאים שונים הקשורים לטיפול בסוכרת ולניהול המחלה. החלק המעשי מורכב מסימולציות המרמות פגישה טיפולית. בחלק המעשי נדרש המחנך לסוכרת להפגין ידע בתחומים השונים של ניהול המחלה ולהשתמש במיומנויות תקשורת מתאימות.

הצלחה בבחינה העיונית והמעשית מקנה תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות, המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת על שם ד"ר פסח סגל ועמותת די-קיור.

רשימת אשכולות התוכן בקורס המלא (פרונטאלי והיברידי)

 • הגדרת תפקיד מחנך לסוכרת (7 ש"א, שעות אוניברסיטאיות) - מהות התפקיד, מסגרות וממשקי עבודה, קווי הנחיה כלליים לתפקיד, כפיפות ארגונית וקשרים מקצועיים
 • סוכרת ומחלות כרוניות נלוות (39 ש"א) - פתופיזיולוגיה, היבטים קליניים ואפידמיולוגים של מחלת הסוכרת על סוגיה השונים ובכל שלבי החיים. טרום סוכרת, סיבוכי סוכרת, מחלות נלווה לסוכרת, מאפייני הטיפול בסוכרת
 • חינוך טיפולי בסוכרת ובמחלות כרוניות (20 ש"א) - התמודדות רגשית ופסיכו-חברתית עם סוכרת, עקרונות החינוך הטיפולי, בשורת המחלה, גישת ההנעה לשינוי וגישות נוספות
 • לקיחת אנמנזה ואיסוף מידע מהמטופל (12 ש"א) - מיומנויות תשאול המטופל, איסוף מדדים מהרשומות, אבחון והערכה
 • בניית תוכנית פעולה עם המטופל (44 ש"א) - מהי תוכנית פעולה, הצבת מטרות ויעדים, ניהול הרצף הטיפולי, שגרת טיפול באוכלוסיות מיוחדות, פערים והתאמות על רקע תרבות, התמודדות עם חסמים והתנגדות לתוכנית פעולה ולטיפול, חניכה והעצמה
 • עבודה בצוות רב-מקצועי (11 ש"א) - תיאום בין אנשי הצוות המטפל, התרומה הסגולית של כל מטפל, תקשורת חיובית ובונה בין מגוון אנשי הצוות, שחיקה ורשת תומכת
 • סימולציות מסכמות (7 ש"א)

משתתפים והערכת הקורס

החל משנת 2015, מאז אומץ נייר העמדה על ידי משרד הבריאות ועד פברואר 2021 הוכשרו במסגרת שלושת מסלולי ההכשרה ב-11 קורסים 358 אנשי מקצועות הבריאות. התפלגות מקצועות המשתתפים בהכשרות מופיעה בתרשים 1 והתפלגות לפי מקום עבודה עיקרי מופיעה בתרשים 2.

בסקר שקיימנו בנובמבר 2019 בקרב מחנכי סוכרת בוגרי ההכשרות עד אותה העת, השתתפו 137 אנשים. מתוכם, כ-60 אחוזים דיווחו שבעקבות הקורס חל אצלם שינוי חיובי במידה רבה עד רבה מאוד באופן בו הם מקיימים תקשורת עם המטופלים שלהם[1].

תרשים 1. התפלגות בוגרי ההכשרות לפי מקצוע הבריאות (358=n).
תרשים 2. התפלגות בוגרי ההכשרות לפי מקום עבודה עיקרי (358=n).


בסקר שביצענו בין 72 משתתפי הקורס שהסתיים בפברואר 2021, 85 אחוזים מהמשיבים ציינו שהיו מרוצים או מרוצים מאוד מהקורס באופן כללי, 86 אחוזים היו מרוצים או מרוצים מאוד מהרמה האקדמית של הקורס ומהנושאים שנלמדו בקורס ו-95 אחוזים חשבו שהבחינה המעשית מתאימה להסמכה לתפקיד מחנך לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות.

- סילבוס הקורס

הטיפול התזונתי בסוכרת לדיאטניות ודיאטנים

גילה פיימן, ד"ר מיכל גילאון קרן

רקע

קורס הטיפול התזונתי בסוכרת תוכנן במטרה לענות על הצורך ההולך וגובר בדיאטניס/יוה המתמחים בטיפול בסוכרת, בעקבות הרחבת השימוש בטכנולוגיות חדשות ובסוגים חדשים של אינסולין ותרופות.

הקורס הוקם בעקבות ההמלצה של הוועדה לשילוב כוח אדם סיעודי ופרא-רפואי בטיפול בסוכרת, כי יש להפעיל תוכנית הכשרה לדיאטנים להתמחות קלינית בתחום הסוכרת, שתהיה מוכרת על ידי משרד הבריאות. הקורס מתקיים בחסות המועצה הלאומית לסוכרת ומשרד הבריאות החל משנת 2006.

מטרות הקורס

מטרות הקורס הן לתת את המענה הדרוש בתחום המורכב של הטיפול התזונתי בסוכרת על סוגיה השונים ועל פני רצף הגילאים באשפוז ובקהילה, יחד עם מתן כלים מעשיים להשגת מוטיבציה ושיתוף פעולה של המטופלים. באמצעות רכישת ידע וניסיון קליני, הדיאטניות מגבירות את כישורי הייעוץ שלהן בהיבטים התזונתיים וההתנהגותיים של מחלת הסוכרת וכך יכולות לתרום רבות לשיפור האיזון המטבולי של המטופלים ובמניעת סיבוכים, כמו גם בקידום בריאות ומניעת מחלת הסוכרת.

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים כוללת 192 שעות אקדמיות, ב-24 מפגשים שבועיים (במשך חצי שנה), והיא נחלקת ל-5 מודולות:

 • ידע תאורטי וקליני (70 ש"א): היבטים קליניים ואפידמיולוגים של מחלת הסוכרת על סוגיה השונים ובכל שלבי החיים. טרום סוכרת וסיבוכי סוכרת
 • הטיפול התזונתי בסוכרת (64 ש"א): קווים מנחים קליניים לטיפול התזונתי בסוכרת. התאמת התזונה לאנשים המטופלים בדיאטה ופעילות גופנית בלבד, אנשים המטופלים בתרופות ו/או באינסולין, משאבות אינסולין, אנשים עם סיבוכי סוכרת
 • תרגול תהליכי קבלת החלטות בהתאמת הטיפול התזונתי (34 ש"א): מיומנויות בקבלת החלטות בתחום הטיפול התזונתי בסוכרת, בהתאם לסוג הסוכרת, סוג הטיפול, הימצאות גורמי סיכון אחרים או סיבוכי סוכרת, מידת ההיענות לטיפול, התייחסות לאוכלוסיות מיוחדות
 • חינוך טיפולי ומיומנויות תקשורת (16 ש"א): הגברת המוטיבציה וההיענות לטיפול התזונתי, העצמת המטופל ומשפחתו
 • התנסות מעשית (8 ש"א): תרגול מיומנויות קליניות ומיומנויות תקשורת כחלק מהטיפול התזונתי לאנשים עם סוכרת. התרגול מתבצע במסר, המרכז לסימולציה רפואית בתל השומר

משתתפים והערכת הקורס

ב־13 מחזורים של הקורס השתתפו 580 דיאטניות ודיאטנים מכל מסגרות הטיפול בבתי חולים ובקהילה מרחבי הארץ.

מבין המשתתפות, 69 אחוזים טיפלו באנשים עם סוכרת במסגרת מרפאה ראשונית בקהילה ו-26 אחוזים במרפאות סוכרת. ל-22 אחוזים מהמשתתפות היה ניסיון בעבודה מעל 16 שנים, ל-21 אחוזים ניסיון של 15-7 שנים, ל-29 אחוזים ניסיון של 3–6 שנים ול-28 אחוזים ניסיון של פחות משנתיים.

במטרה להעריך את ההשפעה של הקורס על הידע התאורטי, המיומנות המקצועית ותחושת הביטחון של הדיאטניות בטיפול באנשים עם סוכרת וכן את השינוי שחל באינטראקציה עם הצוות הרב-מקצועי המטפל בסוכרת, בוגרות הקורס מילאו שאלונים בתחילת הקורס ובסיומו. בטבלה 1 מסוכמות התוצאות של 224 בוגרות הקורס בשנים 2009–2014. הערך המופיע הוא ממוצע הניקוד שנתנו משתתפות הקורס בסולם ליקרט מ-1 (בכלל לא) עד 5 (במידה רבה מאוד).

הקורס שיפר את הידע, המיומנות המקצועית ואת תחושת הביטחון של הדיאטנים/יות בטיפול בסוכרת, וכן את אופן העבודה שלהן מול הצוות הרב-מקצועי[2].

טבלה 1. הערכה עצמית של הידע, המיומנות ותחושת הביטחון בטיפול לפני הקורס ובסיומו.
השאלה תחילת הקורס ממוצע + ס"ת (סמינריון תרגיל) סיום הקורס ממוצע + ס"ת P-value
באיזו מידה את/ה מנסה לשתף את חולה הסוכרת בדיון ובקבלת החלטות לגבי הטיפול בו? 3.9±0.9 4.1±0.7 0.12
באיזו מידה את/ה מנסה לשנות עמדות וגישות בטיפול בחולה הסוכרת בקרב אנשי הצוות שעמו את/ה עובד/ת? 3.1±1.1 3.6±1.0 0.001
באיזו מידה את/ה נותנ/ת הדרכה בנושא הטיפול התזונתי בסוכרת לצוות שעמו את/ה עובד/ת? 2.5±1.1 2.8±1.1 0.02
איך את/ה מעריכ/ה את תחושת הביטחון שלך לטפל באנשים עם סוכרת? 2.9±0.8 3.7±0.7 >0.001
איך את/ה מעריכ/ה את הידע התאורטי שלך לטפל באנשים עם סוכרת? 2.9±0.7 4.0±0.6 >0.001
איך את/ה מעריכ/ה את המיומנות שלך (skill, expertise) בטיפול באנשים עם סוכרת? 2.9±0.8 3.7±0.6 >0.001

ניכר כי הקורס זוכה להערכה רבה ולהכרה מטעם קופות החולים, שמעדיפות להעסיק דיאטניות בוגרות הקורס במרפאות ובמכוני הסוכרת שלהן.

הצורך בעדכון הידע והמיומנויות הטיפוליות של בוגרות הקורס, הוביל לקיום קורס המשך בטיפול התזונתי בסוכרת.

קורס זה כולל 24 שעות אקדמיות ב-8 מפגשים חודשיים. המפגשים מתמקדים בעדכון ידע ובדיון בתיאורי מקרה. עד מועד כתיבת מאמר זה, התקיימו שני מחזורים של קורס ההמשך, בהם השתתפו 33 דיאטניות ודיאטנים.

- סילבוס הקורס

הכשרה על-בסיסית בסוכרת לאחים ואחיות

ד"ר שירלי לוז

רקע

הטיפול במחלת הסוכרת דורש צוות רב-מקצועי מיומן בו לאח/ות יש תפקיד קריטי בזיהוי מצבי טרום סוכרת, סוכרת, סיבוכים ומניעתם, הדרכת המטופל ומשפחתו וניהול המעקב אחר המטופל. דרישות הקדם לקורס על-בסיסי בסוכרת מחייבת עמידה בתנאי הקבלה לקורסים על-בסיסיים, המפורטים באתר משרד הבריאות בכתובת: /https://wwwl.health.gov.il/nursing/study/training-courses/registration-criteria.

מטרות הקורס

הכשרת אח/ות בוגרת על-בסיסי בסוכרת לקבלת החלטות קליניות בטיפול במטופל הסובל ממחלת הסוכרת ובניית תוכנית התערבות והדרכה בשיתוף צוות רב-מקצועי. מטרת ההתנסות הקלינית היא אינטגרציה ויישום החומר הנלמד.

מבנה הלימודים

הלימודים בקורס העל-בסיסי בסוכרת נמשכים כשנה. תחילתם בחטיבה המשותפת הכרונית, שהיקפה 147 שעות לימוד עיוניות, ונלמדת במשותף לקורסים העל-בסיסיים בסוכרת, שיקום, פצעים וסטומה ורפואה ראשונית. בחטיבה המשותפת הכרונית נלמדים תכנים משותפים רלוונטיים:

 • מדיניות קידום בריאות
 • מחלה כרונית והתמודדות משפחתית עם חולי כרוני ואיכות חיים
 • התוכנית הלאומית לטיפול פליאטיבי
 • מיומנויות תקשורת
 • מעמד משפטי וחוקי של האחות כמטפל
 • ניהול סיכונים, איכות ובטיחות הטיפול
 • טכנולוגיות ואמצעים לאבחון
 • ניהול הטיפול בסימנים וסימפטומים בחולי כרוני
 • שיקום החולה הכרוני

לאחר סיום החטיבה המשותפת הכרונית עוברים המשתלמים לחטיבה הייחודית הכוללת תוכנית עיונית וקלינית. התוכנית העיונית כוללת 252 שעות לימוד שמטרתן העמקת הידע בפתופיזיולוגיה והיבטים ניהוליים וכלכליים של מחלת הסוכרת, תוך מתן דגש על מיומנויות קליניות של אומדן, אבחון וניהול המעקב והטיפול במחלת הסוכרת בילדים ומבוגרים, מניעת סיבוכים והדרכה מטופלים.

תוכני התוכנית העיונית

 • מבוא למחלה הסוכרת: פיזיולוגיה, פתופיזיולוגיה, גורמי סיכון ואפידמיולוגיה
 • אבחון וסווג מחלת הסוכרת
 • סוכרת וסיבוכים
 • עקרונות האבחון, טיפול והדרכה: אומדן, מניעה, מעקב, בקרה, הערכה והתערבות
 • ניהול הטיפול במחלת הסוכרת
 • אימון לבריאות בחולה הסוכרת
 • היבטים ניהוליים וכלכליים במחלת הסוכרת

התוכנית הקלינית היא בת 168 שעות, הכוללות:

 • ביצוע אומדנים ותרגול מיומנויות טיפול
 • קבלת החלטות קליניות בטיפול במחלת הסוכרת (הכוללות שינוי בטיפול תרופתי)
 • פיתוח תוכניות להתערבות רב תחומיה עם צוות רב-מקצועי והדרכות פרטניות/קבוצתיות להעצמה וניהול טיפול עצמי על ידי המטופלים ובני משפחותיהם
 • מיקוד בקבלת החלטות המעוגנות בתפקידים של אחים ואחיות בוגרות קורס על-בסיסי בסוכרת ובעיקר איזון רמה גלוקוז בדם על ידי:
  1. שינוי מינון אינסולין - בגבולות של 20 אחוזים מהמינון הקיים שהורה הרופא
  2. שינוי בזמני הזרקת אינסולין שהורה הרופא, לשם התאמת עקומת השפעתו לרמות הסוכר של החולה
  3. שינוי במינון תרופות הניטלות דרך הפה - בגבולות של 50 אחוזים מהמינון הקיים שהורה הרופא
  4. שינוי בזמני נטילת תרופות דרך הפה, שהורה הרופא לשם התאמת עקומת השפעתן לרמות הסוכר של החולה

משתתפים והערכת הקורס

הקורס העל-בסיסי הראשון בסוכרת התקיים בשנת 2006. מאז ועד השנה הנוכחית התקיימו 41 קורסים במרכזי הדרכה שונים במדינה. בתחום ההכשרה בסיעוד מחויבים המשתלמים לבחינת רישום ממשלתית. עמידה בהצלחה בבחינה תאפשר רישום בפנקס האחים והאחיות במדור השתלמות מוכרת בתחום סוכרת. פירוט מספר הבוגרים לאורך השנים מופיע בתרשים 3. נכון לאפריל 2021, יש 870 אחיות ואחים עד גיל 67 בוגרות ובוגרים של קורס על-בסיסי בסוכרת כקורס יחיד. מבין בוגרי ההכשרה, 62 אחוזים הן נשים ו-76 אחוזים מתחת לגיל 45.

- סילבוס הקורס

תרשים 3. מספר בוגרי ובוגרות ההכשרה העל-בסיסית בסוכות לאנשי סיעוד לאורך השנים.

הכשרת אחים ואחיות מומחים קליניים בסוכרת

ד"ר הילה פיגל

רקע והצורך בקורס

אחות מומחית בסוכרת היא אחות בעלת השכלה אקדמית (תואר שני ומעלה), בעלת ידע מקצועי רלוונטי ובעלת רישוי וסמכויות טיפול ייחודיות. תרומתה המשמעותית של האחות המומחית היא במתן מענה מקצועי איכותי לניהול הטיפול בחולי הסוכרת תוך שמירה על הרצף הטיפולי הנדרש לטיפול בחולה, לרבות ויסות ואיזון המחלה למצב שיאפשר תפקוד יום יומי ואיכות חיים, מתן ייעוץ, הכוונה והדרכה לחולים, למשפחות ולצוות הרפואי וכן איתור מוקדם ככל הניתן של חריגות במצבו של החולה והפנייתו להמשך טיפול.

דרישות הקדם לקורס מומחיות קלינית בסוכרת כוללות: תואר שני מוכר במדינת ישראל (אחד מהתארים בסיעוד), השלמת קורס על-בסיסי בסוכרת וניסיון מקצועי של שנתיים, לפחות, בתחום הסוכרת.

מטרות הקורס

הקורס מיועד להכשיר אחות לתפקידה כמומחית עד לרכישת כל המיומנויות הנדרשות לניהול הטיפול בחולה בהתאם לסמכויותיה ובהתאם לפעילותה המרכזית שהיא:

 • בדיקת החולה והערכת מצבו
 • הפניות לבדיקות אבחון ומעקב, הפניות ליועצים
 • קביעת תוכנית הטיפול ומתן הוראות טיפוליות
 • איזון הטיפול התרופתי
 • ביצוע טיפולים ייחודים כחלק מתוכנית הטיפול שנקבעה
 • איזון סימפטומים
 • הפניית המטופל להמשך טיפול או בירור רפואי נוסף
 • הדרכה ומתן ייעוץ לחולה ולמשפחתו

מבנה הלימודים

הקורס להכשרת אחים/ות מומחים בסוכרת כולל 722 שעות לימוד הנפרסות על-פני שנה, מתוכן 322 שעות לימוד תאורטיות וסדנאות בכיתה ו-400 שעות התנסות קלינית לצד מומחה במתארי האשפוז והקהילה.

הנושאים הנלמדים בתוכנית המומחיות נחלקים לחמישה קורסים, כמפורט להלן:

קורס 1: קליני

 • קווי הנחיה
 • מחלות ראשוניות ומשניות לסוכרת
 • מצבי חירום - חידושים וטיפול
 • סיבוכים מיקרו וסקולריים ומאקרווסקולריים
 • השלכות הסוכרת על מערכות הגוף
 • גורמי סיכון
 • אוכלוסיות מיוחדות
 • איכות חיים
 • חידושים בסוכרת
 • אספקטים סוציאליים

קורס 2: פרמקולוגיה מתקדמת ורישום מרשמי המשך

קורס 3: חינוך והעצמת המטופל

קורס 4: התפתחויות טכנולוגיות, מחשוב ומדיה

קורס 5: תפקוד מקצועי 

טבלה 2. הכשרות אנשי מקצועות הבריאות בתחום הסוכרת
  הכשרה לתפקיד מחנך לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות אנשי סיעוד מומחים קליניים בסוכרת על-בסיסי בסוכרת לאנשי סיעוד טיפול תזונתי בסוכרת סוכרת לרופאי משפחה
אוכלוסיות יעד כל מקצועות הבריאות (רפואה, סיעוד, תזונה, פיזיותרפיה, רוקחות, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה רפואית), בעלי רישיון לטפל אח/אחות מוסמכת בעל/ת תואר שני, לאחר קורס על-בסיסי בסוכרת וותק של 2–3 שנים לפחות בתחום הסוכרת אח/אחות מוסמכת בעל/ת תואר ראשון לפחות. נדרשת עמידה בתנאי קבלה לקורס (מבחן ממיין בתוקף או פטור ממבחן ממיין) דיאטניות ודיאטנים בעלי רישיון מטרד הבריאות רופאים מומחים ברפואת המשפחה, רפואה פנימית או גריאטריה
משך ההכשרה קורס פרונטלי מלא: 140 שעות אקדמיות, כחצי שנה

קורס היברידי: 52 שעות אקדמיות, כארבעה חודשים
קורס מתקדם: 36 שעות אקדמיות, כחודש וחצי

720 שעות אקדמיות, כשנה וחצי (יומיים בשבוע).

320 שעות עיוניות ו-400 שעות מעשיות

כשנה: חטיבה משותפת - 147 שעות תוכנית ייחודית:

עיוני - 252
קליני - 168 שעות

כחצי שנה, יום בשבוע 184 שעות אקדמיות עיוניות

6 שעות אקדמיות מעשיות

שנה קורס אוניברסיטאי אקדמי 4 שעות שבועיות + סדנאות, שנה השתלמות מעשית יום בשבוע במרפאות מוכרות על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל להכשרה, שבועיים סבב בבית חולים
סוג ההכשרה לימודי תעודה הכשרה מוכרת לגמול השתלמות
קורס אקדמי לתואר מתקדם בבריאות הציבור
הכשרה מוכרת למומחיות קלינית
הכשרה מוכרת לגמול השתלמות
לימודי תעודה.

הכשרה מוכרת לגמול השתלמות

לימודי תעודה תעודה מוכרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל
בחינה מסכמת עיונית ומעשית עיונית ומעשית עיונית ומעשית עבודת גמר בחינה עיונית במסגרת הקורס העיוני והערכת מנהל ההדרכה המעשית
הכרה בהכשרה ו/ או בהסמכה תעודה לגבי היקף ותכני ההכשרה מטעם אגף ההדרכה של משרד הבריאות

תעודת הסמכה לתפקיד מחנך לסוכרת ומחלות כרוניות נלוות

תעודת אחות מומחית קלינית בסוכרת מטעם מינהל הסיעוד במשרד הבריאות תעודת בוגר/ת קורס על-בסיסי סוכרת מטעם מנהל הסיעוד במשרד הבריאות תעודה מטעם המרכז האקדמי ללימודי המשך, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב, מטרד הבריאות והמועצה הלאומית לסוכרת תעודה מוכרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל
אשכולות למידה:
  סוכרת ומחלות כרוניות נלוות - 39 ש"א 320 שעות עיוניות: סוכרת על היבטיה כולל מודולת קורס בפרמקולוגיה- לכתיבת מרשמי המשך מבוא למחלת הסוכרת: פיזיולוגיה, פתופיזיולוניה, גורמי סיכון ואפידמיולוגיה - 20 ש"א ידע תאורטי וקליני - 70 ש"א
חינוך טיפולי - 27 ש"א תוכנית מטפל מטופל אבחון וסיווג מחלת הסוכרת - 18 ש"א הטיפול התזונתי בסוכרת -64 ש"א
לקיחת אנמנזה במיקוד לחינוך טיפולי - 12 ש"א סוכרת וסיבוכים - 40 ש"א תרגול תהליכי קבלת החלטות בהתאמת הטיפול התזונתי 34 ש"א
תוכנית פעולה 44 ש"א עקרונות האבחון, טיפול והדרכה: אומדן, מניעה, מעקב, בקרה, הערכה והתערבות 94 ש"א חינוך טיפולי ומיומנויות תקשורת 16 ש"א
השתלבות בעבודת הצוות הרב-מקצועי 11 ש"א ניהול הטיפול במחלת הסוכרת - 50 ש"א התנסות מעשית 6 ש"א
סיכום ההכשרה - עבודת סיכום ותרגול מעשי - 7 ש"א אימון הבריאות בחולה סוכרת - 20 ש"א
היבטים ניהוליים וכלכליים במחלת הסוכרת - 10 ש"א
סה"כ תוכנית עיונית - 252 ש"א
סה"כ התנסות קלינית 168 ש"א

משתתפים והערכת הקורס

קורס מומחיות קלינית בסוכרת נפתח מדי שנה. בשנת 2014 התקיים הליך הכרה באבות מקצוע והקורס הראשון החל בשנת 2017. ער כה התקיימו 3 מחזורי הכשרה, אותם השלימו 47 מומחים רשומים, כאשר בכל מחזור 12–16 מתמחים. הערכה איכותנית נערכת לאורך כל אחד מהקורסים על ידי מרכזה התוכנית באמצעות שיחות משוב קבוצתיות ואישיות עם המתמחים, המנחים הקליניים והמרצים בקורס. ההערכה בוצעה לצרכים פנימיים שהם עדכון ושיפור הקורס. לפי ממצאי ההערכות ניכרת שביעות רצון גבוהה ביותר מההכשרה ותפוקות לימודיות גבוהות.

המומחים והמומחיות מועסקים בתחום ומשפיעים באופן יום יומי על איכות הטיפול וזמינות השירות באשפוז ובקהילה. נערכו מספר מחקרים המשקפים את תרומת האחיות המומחיות לאיזון רמות המוגלובין A1c, מניעת התדרדרות וסיבוכים, קידום רצף הטיפול וצמצום אשפוזים חוזרים. המחקרים נערכו על ידי המומחיות עצמן והוצגו בכנסים השנתיים לאחיות ואחים מומחים בישראל[3][4][5].

סילבוס הקורס - בקבע על ידי הוועדה המייעצת למומחיות בסוכרת ומינהל הסיעוד ומתעדכן מעת לעת. לפרטים ניתן לפנות באמצעות דוא"ל (דואר אלקטרוני) למחלקה לפיתוח מקצועי: siud-pituah@moh.gov.il

ביבליוגרפיה

 1. כנס הוועידה הלאומית לסוכרת מלון הילטון, תל אביב 6.11.2019
 2. The Post-Graduate Education Program for Dietitians: Advancement of Medical Nutrition Therapy in Comprehensive Diabetes Care. The 75th Scientific Sessions of the American Diabetes Association. Boston 5-9.6.2015.
 3. הכנס הארצי הראשון בנושא: אחות מומחית קלינית בישראל, תנהל הסיעוד השרד הבריאות, הקריה הרפואית רמב"ם, 21.12.2017 https://www.health.gov.il/UnitsOffice/nursing/Documents/kenes21122017.pdf
 4. הכנס השנתי ה-2 בנושא אחות מומחית קלינית בישראל, מינהל הסיעוד משרד הבריאות, הקריה הרפואית רמב"ם, 13.12.2018 https://www.health.gov.il/newsandevents/conferencesandseminars/documents/13122018.pdf
 5. הכנס השנתי ה-3 בנושא אחיות ואחים מומחים בישראל, מינהל הסיעוד משרך הבריאות, הקריה הרפואית רמב"ם, 26,12.2019 https://www.health.gov.il/UnitsOffice/nursing/Documents/kenes3-info.pdf

המידע שבדף זה נכתב על ידי  

 • ד"ר אורלי טמיר, מנהלת המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל, והמועצה הלאומית לסוכרת
 • סיגל שפר-בנטון, רכזת תחום חינוך טיפולי, המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
 • גילה פיימן, דיאטנית במכוני סוכרח, קופח חולים מאוחדת, והמועצה הלאומית לסוכרת
 • ד"ר מיכל גילאון קרן, דיאטנית במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל. מרצה בפקולטה למדעים, מכללת סמינר הקיבוצים
 • ד"ר שירלי לוז, מנהלת מחלקת הסמכה, מינהל הסיעוד, משרד הבריאות
 • ד"ר הילה פיגל, מנהלת המחלקה לפיתוח מקצועי, מינהל הסיעוד, משרד הבריאות


מו"ל - The Medical Group Themedical.png עורכים מדעיים - דר' עופרי מוסנזון, פרופ' איתמר רז, עורכת - רינת אלוני