האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

הנחיות לחיסונים ולמניעת הדבקה במחלות לקראת עלייה לרגל למכה - Recommendations for vaccination and disease prevention for the pilgrimage to Meca

מתוך ויקירפואה


הנחיות לחיסונים ולמניעת הדבקה במחלות לקראת עלייה לרגל למכה
Recommendations for vaccination and disease prevention for the pilgrimage to Meca
יוצר הערך ד"ר ביביאנה חזן
TopLogoR.jpg
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםחיסונים

כמיליון וחצי אנשים מכל העולם נוסעים מדי שנה לערב הסעודית לעלייה לרגל למכה, וביניהם גם מטופלים רבים מישראל. תפקיד הצוות הרפואי הוא לדאוג לבריאותם של הנוסעים ולמנוע מהם הדבקה במחלות הניתנות למניעה.

הנחיות לחיסונים ולמניעת הדבקה במחלות בקרב הנוסעים למכה פורסמו על ידי המרכז הישראלי לבקרת מחלות (ICDC ‏,Israel Center for Disease Control), ארגון הבריאות העולמי (WHO ‏,World Health Organization) והמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC ‏,Centers for Disease Control and Prevention).

הדרכת הנוסעים

יש להדריך את המטופלים טרם הנסיעה אודות כללים אשר יסייעו למנוע תחלואה:

 • הקפדה על שתייה מרובה בגלל החום הכבד המאפיין את האזור.
 • שתיית מים מינרליים בלבד.
 • אכילה במקומות מסודרים, והימנעות מאכילה בדוכני רחוב.
 • רחיצת ידיים עם מים וסבון לפני הארוחות ולאחר שימוש בשירותים. בהיעדר מים וסבון ניתן להשתמש בתמיסה או בג'ל על בסיס אלכוהול.
 • הימנעות מחשיפה לדם, שימוש במחטים או גילוח עם סכין משותף.

חיסונים מומלצים

 • חיסון חובה: חובה על כל הנוסעים מעל גיל שנתיים לקבל חיסון נגד דלקת קרום המוח (Meningococcal vaccine) החיסון תקף החל מעשרה ימים לאחר קבלתו ועד שלוש שנים. החיסון המומלץ הוא avecneM Quadrivalent Meningococcal ‏ Vaccine A/C/Y/W-135.
 • חיסונים מומלצים נוספים:
 1. חיסון נגד פוליו (Polio vaccine): התרכיב הניתן הוא מסוג Salk, המחסן באמצעות נגיף מומת (IPV ‏,Inactivated Polio Vaccine) וניתן בזריקה. החיסון תקף החל מעשרה ימים מקבלתו ועד עשר שנים לאחר מכן. מומלץ לכל ילד עד גיל 15 ולכל מבוגר, אם לא חוסן בעשר השנים האחרונות.
 2. חיסון נגד דיפטריה-טטנוס (dT ‏,Tetanus and Diphtheria vaccine): מומלץ לכל הנוסעים שלא קיבלו מנת דחף בעשר השנים האחרונות. יש לוודא שהילדים הנוסעים קיבלו חוסנו על פי תכנית החיסונים המלאה לפי נוהל משרד הבריאות.
 3. חיסון נגד צהבת מסוג A‏ (Hepatitis A vaccine): התרכיב הניתן הוא מסוג HAVRIX. מומלץ לילדים מעל גיל 18 חודשים ולאנשים צעירים. החיסון ניתן בסדרה של שתי מנות, במינונים של 720 יחידות לילדים עד גיל 18‏ שנים ו- 1,440 יחידות למבוגר מעל גיל 18 שנים. יש להשלים את הסדרה לאחר ששה חודשים עם המנה השנייה (האחרונה). החיסון תקף שנים רבות (ייתכן שכל החיים).
 4. חיסון נגד צהבת מסוג B‏ (Hepatitis B vaccine): התרכיב הניתן הוא מסוג Engerix B. מומלץ לכל הנוסעים, במיוחד לצעירים שביניהם, בגלל המנהג של גילוח ראש. החיסון ניתן בסדרה של שלוש מנות, בזמן 0,‏ 1 ו- 6 חודשים. קיים מינון לילדים עד גיל 16 ומינון של מבוגר מעל גיל 16. אם המטופל אינו מעוניין בחיסון, יש להמליץ לו להצטייד בסכין גילוח אישי.
 5. חיסון נגד שפעת (Influenza vaccine): מומלץ לכל הנוסעים החל מגיל ששה חודשים, במיוחד לבעלי סיכון גבוה. עונת חיסוני השפעת מתחילה באמצע ספטמבר ונמשכת עד סוף ינואר.
 6. חיסון נגד פנאמוקוק (Pneumococcal vaccine): התרכיב הניתן הוא 23‏ Pneumovax. מומלץ לכל הנוסעים מעל גיל 65, או לצעירים מתחת לגיל 65 אך עם מחלות רקע. יש לחזור על החיסון לאחר חמש שנים אם המנה הראשונה ניתנה לפני גיל 65 או המטופל סובל מדיכוי חיסוני או תפקוד לקוי של הטחול.

המלצות נוספות

 • חיסון נגד טיפוס הבטן (Salmonella vaccine): ה- CDC ממליץ גם על חיסון נגד טיפוס הבטן, אך משרד הבריאות וה- WHO לא מצטרפים להמלצה זו.
 • היריון: לאישה הרה מומלץ לא לנסוע ולא לקבל חיסונים, במיוחד בשליש הראשון להיריון. אם בכל זאת המטופלת מחליטה לנסוע, אזי מותר לתת את כל החיסונים שצוינו לעיל.
 • חיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת (Vaccine against measles, mumps and rubella): לאחרונה גם הומלץ על השלמת חיסון חצבת-חזרת-אדמת לכל נוסע אשר נולד אחרי שנת 1957, ושאין הוכחה של חסינות או תיעוד של שני חיסונים. חיסון זה אסור למטופלים מדוכאי חיסון, נשים הרות ותינוקות צעירים מגיל 9 חודשים.

ביבליוגרפיה

 1. משרד הבריאות, שירותי בריאות הציבור, המחלקה לאפידמיולוגיה, תדריך למרפאות יוצאים לחו"ל, עדכון 2006
 2. Health conditions for travelers to Saudi Arabia for the pilgrimage to Meca (Hajj). Weekly epidemiological record, WHO – Geneva, 2 Nov 2007, 82nd year, N0 44, 2007, 82, 385-388. http://www.who.int/wer
 3. Health requirements and recommendations for travel to Saudi Arabia during the Hajj: Information for US travelers. Updated January 30, 2008. ttp://www.cdc.gov/travel/contentHajj.aspx

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר ביביאנה חזן, היחידה למחלות זיהומיות מרכז רפואי העמק, עפולה; שירותי בריאות כללית, מחוז צפון, המחלקה לרפואת המשפחה, שלוחת הצפון של אוניברסיטת בן גוריון, עפולה


פורסם בכתב העת Israeli Journal of Pediatrics, ספטמבר 2008, גיליון מס' 142, מדיקל מדיה