האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

התנקבות הכרכשת - Large intestine perforation

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף התנקבות הכרכשת לדף הנוכחי.

כותרתכרכשת.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הכרכשת
 


ראו גםדלקת חדה של הצפק

התנקבות הכרכשת מסוכנת יותר מכל התנקבות אחרת במערכת העיכול, שכן אוכלוסיית החיידקים בכרכשת גדולה. הסיכון רב יותר כשאותו מקור ממשיך להפריש תוכן צואתי בלא הרף.

דלקת צפק צואתית כרוכה בתמותה של 50% מהחולים ובשיעור גבוה של סיבוכים כגון מורסות תוך-צפקיות, אלח-דם וכישלון רב-מערכתי. לפיכך, הטיפול בחולים אלה חייב להיות דחוף ביותר.

טיפול

בחולים שאובחנה בהם התנקבות הכרכשת השמאלית אפשר לבצע כריתה של הקטע הנגוע או החצנה (אקסטריוריזציה) שלו - Divided colostomy . במקרים שבהם אין אפשרות לבצע הליך זה, יש לתפור את ההתנקבות ולבצע לבצע פיום קריבני להטיה של הכרכשת (Proximal diverting colostomy).

בהתנקבויות של הכרכשת הימנית יש לכרות אותו בלא צורך בפעולת הטיה. לעתים נדירות, כשמצבו הכללי של החולה גרוע, יש לבצע כריתת הכרכשת הימנית ופיום מעי דק (Ileostomy) זמני, שאותו יש לסגור בשלב שני, לאחר שיחול שיפור במצבו של החולה.

לאחר הטיפול במקור הדלף, בכל מקרה יש צורך בשטיפה יסודית של חלל הצפק, ולפעמים בשטיפה של כמה ימים באנטיביוטיקה (ראו פרק על הצפק). יש מנתחים הממליצים על כריתת המעי הנגוע והשקה ראשונית בחולים הלוקים בהתנקבות, בייחוד כשמדובר בחולים הלוקים בתהליך חסימתי או במחלה סעיפית של הכרכשת. זו גישה חדשנית הדורשת עדיין בירור.

הסיבות להתנקבות הן
התנקבות הכרכשת
חבלה: חודרת
קהה
מכשור
גוף זר
ניתוח
דלקתי: דלקת סעיף
דלקת כיבית של הכרכשת
מחלת קרוהן
קרינה
גידולי: חסימתי
לא חסימתי
כלי דם: דלקת איסכמית של הכרכשת
פתלת
בקע
חסימה מדומה של המעי הגס

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא