האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

חבלה חודרנית בעכוז

מתוך ויקירפואה

כותרתחבלות.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק חבלות
 

פציעה חודרנית בעכוז נדירה ונגרמת בדרך כלל מקליעים או מדקירות על-ידי מכשירים חדים. הפציעות גורמות בדרך כלל דימום והלם, ללא קשר לגורם הפגיעה, והטיפול המועדף הוא ניתוחי, ומטרתו השתלטות מהירה על מקורות הדימום. הגישה לאבחון פצוע יציב המודינמית וסובל מפציעה חודרנית של חפץ חד, כמו גם הטיפול בו - אינם ברורים דיים.

קליניקה

לחדר המיון מגיעים פצועים מדממים ולפעמים גם בהלם לאחר שעכוזם נורה או נדקר בסכין. דימום ניכר מלווה בהלם מחייב התייחסות מהירה לחולה והבאתו לחדר ניתוח.

קרע בלתי מזוהה באחד מענפי עורק העכוז עלול לגרום סיבוכים שונים כמו מפרצת מדומה, תסמונת המדור של העכוז ותסמונת עצבית היקפית בשל לחץ מפרצת מדומה על העצבים.

ההסתמנות הקלינית של מפרצת העכוז עלולה להטעות עקב מחשבה שמדובר בגוש דלקתי שפתיחתו הכירורגית עלולה להסתיים בדימום בלתי ניתן לשליטה ומוות.

טיפול

כל פצע ירייה החוצה את האגן מחייב סקירת בטן, משום שהמסלול של הקליע עובר בחלל הבטן, באברי הבטן ובאיברים האחור צפקיים. חולה לא יציב שנדקר בסכין יש לקחת לחדר ניתוח, לעצור את הדימום ולבצע בדיקה של דרכי השתן ורקטוסקופיה. בחולים יציבים מבחינה המודינמית צריך לברר את הנזקים על-ידי בדיקות הדמיה כמו טומוגרפיה ממוחשבת ואנגיוגרפיה, בדיקת שתן ורקטוסקופיה, ולטפל בהתאם לממצאים. בכל מקרה החולה חייב להיות בהשגחה קפדנית באותו הזמן.

בחולים עם דקירת סכין, יציבים המודינמית, יש לבצע סקירת פצע מקומית. אם אין חדירה לשריר יש להשגיח על החולה. אם יש חדירה יש לבצע אנגיוגרפיה, בדיקת שתן ורקטוסקופיה. ההסתמנות הקלינית התקינה לכאורה של חלק מהפצועים שנפגעו מחבלה חודרנית בעכוז על-ידי סכין עלולה להטעות. שימוש נרחב באנגיוגרפיה חשוב למניעת החמצה של נזקים ולטיפול.

הגישה הניתוחית לפצעי ירייה היא עצירת דימום על-ידי לפרוטומיה ואילו בפצעי דקירה הגישה היא מקומית.

ראו גם

המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן - מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד מרכז רפואי מאיר, כפר סבא