האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

טיפול הורמונלי חלופי בגיל המעבר - Hormone replacement therapy during menopause

מתוך ויקירפואה


טיפול הורמונלי חלופי בגיל המעבר
HRT during menopause
Shutterstock2.jpg
שמות נוספים האתגר: לעבור בשלום את גיל המעבר - טיפול הורמונלי חלופי
יוצר הערך פרופ' ברי קפלן
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – גיל המעבר, טיפול הורמונאלי חליפי

הרפואה והמדע מתקדמים ובעקבות זאת תוחלת החיים גדלה. אם בתחילת המאה ה-20 הייתה תוחלת החיים בסביבות גיל 49 שנה ורוב הנשים היו מסיימות את חייהן עם תום תקופת הפוריות, במאה ה-21 תוחלת החיים של נשים בישראל היא 84 שנה, וכאשר תקופת הפריון מסתיימת ומתחילה תקופת המעבר, נשים בישראל הן בנות 50 שנה לערך. מכאן שהנשים בישראל חיות יותר משליש חייהן לאחר תקופת המעבר.

עם הפסקת המחזור החודשי, תום תקופת הפוריות של האישה, או גיל המעבר, מתבטא במה שנקרא "תסמונת גיל המעבר" (Menopause syndrome) שמייצגיו הבולטים הם: גלי חום, הזעות לילה, הפרעות בשינה, דפיקות לב מואצות לא סדירות, ירידה בריכוז וירידה בתשוקה המינית. כל אלה פוגמים מאוד באיכות החיים וזקוקים למענה.

עם חלוף הזמן משפיע מצב החוסר ב-Estrogen על ריריות הנרתיק וצינורית השתן. ריריות אלו מידלדלות ומספר שכבות התאים שבהן מתמעט, ולכן הן פגיעות, נוטות לפציעות ולזיהומים, דבר המביא את האישה למצב של כאבים ביחסי מין ולדלקות חוזרות בדרכי המין והשתן שלעיתים מופיעות ללא כל רקע זיהומי ולכן טיפול אנטיביוטי אינו יעיל לפתרון הבעיה. תופעות אלו הן קדימון להידרדרות מתמשכת של מצב העצמות, הלב וכלי הדם ואיברים נוספים בגוף האישה, הידרדרות שמתרחשת במהלך השנים במקביל להזדקנות האישה. כל האירועים הללו קורים כתוצאה מהפסקת הפעילות השחלתית, וכתוצאה מכך חוסר בהורמון ה-Estrogen. ל-Estrogen קולטנים ברקמות רבות בגוף והמחסור בו בא לביטוי בתופעות גיל המעבר, שהן למעשה תופעות הנגרמות בשל חוסר בהורמון זה. מכאן שמתן Estrogen יכול להועיל במניעת או בהאטת התהליכים הנגרמים מהמחסור ההורמונלי.

הטיפול ההורמונלי החלופי

הטיפול ההורמונלי החלופי כאשר ניתן, בעיקר להקלת התופעות הווזומוטוריות (Vasomotor), נחשב למונע אפשרי או כדוחה מצבים מסוימים של מחלות כרוניות. אף על פי שנשים רבות פונות לנותני השירות הרפואי בתביעה לקבלת תשובות מוחלטות לשאלה האם להשתמש בטיפול הורמונלי חלופי, הערכת האיזון בין תועלת וסיכון למטופלת יחידה מהווה אתגר אף לקלינאי המנוסה ביותר.

הסיכון בטיפול הורמונלי שונה מאישה לאישה, תלוי בסוג הטיפול, במינון, במשך הטיפול, בצורת מתן הטיפול, גיל התחלת הטיפול ובצורך בתוסף פרוגסטוגני (Progesterone). יש צורך בהתאמה אישית של הטיפול תוך הגברת היתרונות והפחתת הסיכון בטיפול. אחת לתקופה יש לבחון שוב את היחס בין תועלת לסיכון שכרוכים בטיפול.

טיפול בהורמוני מין נשיים הוא היעיל ביותר בהקלת תסמיני גיל מעבר וזומוטורים, תסמונת אורוגניטאלית (Urogenital) של גיל המעבר, ירידה במסת העצם ושברים אוסטיאופורוטיים (Osteoporotic). עם השנים, הופחתו המינונים ההורמונליים הגבוהים שהיו מקובלים בעבר והגיעו לרמות נמוכות דיין גדי לטפל בתסמיני גיל המעבר ולמנוע הידרדרות המערכות האחרות.

הטיפול ההורמונלי יעיל בשנים הראשונות של הכניסה לתקופת המעבר, וניתן להמשיכו שנים רבות בהתאם לרצון המטופלת ולהיעדר הוראות נגד. תוך מעקב רפואי צמוד.

אין להתחיל טיפול כאשר עברו יותר מעשר שנים מהכניסה לגיל המעבר. נשים צעירות אשר נכנסו לגיל המעבר בטרם עת זקוקות לטיפול הורמונלי לפחות עד לתאריך הצפוי של כניסה לגיל המעבר במועדה, קרי עד לגיל 50 ואז להחליט על המשך הטיפולי.

בנשים צעירות מגיל 60 והנמצאות עד לעשר שנים ממועד וסת אחרון (Menopause) ואשר להן אין הוריות נגד לטיפול ב-Estrogen, מאזן תועלת-סיכון מהטיפול ההורמונלי נוטה לטובת הטיפול. זאת, בעיקר כאשר הן סובלות מתסמינים מטרידים או נמצאות בסיכון מוגבר לאיבוד רקמת עצם ולשבר אוסטיאופורוטי. בנשים המטופלות ב-Estrogen בלבד (לאחר כריתת רחם) ניתן לטפל תקופה ממושכת יותר בהשוואה לאלו המטופלות בשילוב של Estrogen ו-Progesterone.

נשים המתחילות טיפול מעל לגיל 60 או לאחר שחלפו מעבר לעשר שנים ממועד וסת אחרון, הסיכון היחסי בטיפול ההורמונלי גבוה יותר בעיקר בשל סיכוי מוגבר למחלת לב כלילית, שבץ מוח, תסחיפים (Thromboembolism) ושיטיון (Dementia). לכן, נמנעים מתחילת טיפול בגיל זה המרוחק מכניסתן לתקופת המעבר.

באופן כללי, הטיפול ב-Estrogen מחייב תוספת Progesterone על מנת להגן על רירית הרחם, וירידה זו בכמות ה-Estrogen הביאה לירידה כפולה במינון הנדרש של Progesterone, ובכך ניתן ליהנות מהטיפול ללא חשש מההשפעה השלילית של ה-Progesterone. לדוגמה, טיפול בתכשיר המכיל את החומר הפעיל "Estradiol", המכיל Estrogen במינון מינימלי ועל כן Progesterone במינון זעיר.

נשים שעברו כריתת רחם נהנות מיתרון בשל העדר הצורך בתוספת Progesterone ויכולות להשתמש ב-Estrogen בלבד.

בחיפוש אחרי שיטות למניעת שימוש יתר ב-Progesterone, משתמשים בהתקן תוך רחמי, "Mirena" או "Janess", המפריש Progesterone מקומי. אפשרויות נוספות הן טיפול ב-Progesterone נרתיקי או ב-Progesterone לא רציף, אולם הדרך הטובה ביותר היא טיפול במינון נמוך עם התוספת המועטה, כבתכשיר "Eviana". הצטרפה קבוצה טיפולית בשם "Duavive", המכילה Estrogen ובמקום ה-Progesterone מכילה Bazedoxifene שהוא SERM‏ (Selective Estrogen Receptor Modulators), כלומר Estrogen סלקטיבי. הרציונל העומד מאחורי שילוב Estrogen עם SERM הוא לשמר את היתרונות במתן Estrogen ללא הצורך ב-Progesterone, שלו תופעות לוואי רבות. במקום ה-Progestin, שילבו עם ה-Estrogen‏ SERM מסוג Bazedoxifene החוסם את פעילות ה-Estrogen ברחם ובשד ובכך מספק הגנה.

הטיפולים ההורמונליים לגיל המעבר קיימים במגוון תכשירים לבחירה בהתאמה אישית. הם יכולים להינתן דרך הפה בבליעה או דרך העור במדבקות או משחה. ניתן להתאים טיפול לכל מטופלת בהתאם לצורכיה ולרצונה.

נושא הקשור להורמוני המין בגיל המעבר ומעבר לו הוא הידרדרות מצב הנרתיק ודרכי השתן. לכך יש טיפול הורמונלי יעיל ביותר ונטול סיכון הניתן במשחה בעלת החומר הפעיל "Estriol" או בכדורים נרתיקיים המכילים את החומר הפעיל "Estradiol". אלה הם טיפולים הניתנים פעמיים בשבוע על פי העדפת המטופלת למשך שנים רבות ומביאים להצערתו של הנרתיק וצינור השתן ולמניעת יובש והרגשת דלקת באזורים אלה.

נשים הנמנעות מטיפולים הורמונליים עקב איסור בריאותי יכולות להשתמש בתחליפים כגון תרופות המכילות את החומר הפעיל Black Cohosh (קוהוש שחור) המסייעות במידת מה להתגבר על תופעות גיל המעבר.

קישורים חיצוניים

Menopause.jpg

המידע שבדף זה נכתב על ידי פרופ' ברי קפלן, נשיא האגודה הישראלית לגיל המעבר, רכז רפואת נשים מחוז דן-פ"ת בריאות כללית, מנהל מחלקת יולדות בבית החולים מעייני הישועה


פורסם במגזין מדיק לסל שירותי הבריאות 2018, נובמבר 2017