האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

טיפול פרמקולוגי בכאב מתמיד אצל אנשים מבוגרים, המלצות החברה האמריקאית לגריאטריה - Pharmacological management of persistent pain in older persons, American geriatric society recommendations

מתוך ויקירפואה


טיפול פרמקולוגי בכאב מתמיד אצל אנשים מבוגרים, המלצות החברה האמריקאית לגריאטריה
Pharmacological management of persistent pain in older persons, American geriatric society recommendations
יוצר הערך
TopLogoR.jpg
 


תכשירים לא-אופיואידיים

 1. Paracetamol יכול להיחשב כטיפול ,תרופתי התחלתי והמשכי בטיפול בכאב מתמיד, בעיקר בכאב שרירים (מוסקולוסקלטלי), היות והוכח פרופיל יעילות ובטיחות טובה (רמת הוכחה גבוהה, המלצה חזקה).
  1. התוויות נגד מוחלטות: אי ספיקת כבד (רמת הוכחה גבוהה, המלצה חזקה).
  2. התוויות נגד יחסיות והזהרות: תפקודי כבד לא תקינים, אלכוהוליזם כרוני/תלותי (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה).
  3. אין לעלות על מינון מקסימלי מומלץ של 4 גר' ל-24 שעות (יש לכלול בחישוב גם "מקורות נסתרים", כמו למשל בשילוב Paracetamol בכדורים שונים) (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה).
 2. ניתן לשקול במקרים נדירים תרופות ספציפיות נוגדות דלקת לא-סטרואידיות (NSAIDs) ומעכבים ספציפיים של COX2, ברמת זהירות גבוהה, באנשים שנבחרו בקפידה (רמת הוכחה גבוהה, המלצה חזקה).
  1. בחירת המטופל: כאשר טיפולים (בטוחים) אחרים נכשלו, יש הוכחה לכך שיעדים טיפוליים לא הושגו לאורך זמן, הרווח מהטיפול עולה על הערכה מתמשכת של הסיכונים/סיבוכים (רמת הוכחה נמוכה, המלצה חזקה).
תרופות אחרות
 1. יש לשמור טיפול מערכתי מתמשך בקורטיקוסטרואידים לחולים עם כאב המשויך לתסמונות דלקתיות או לכאבים בעצם על רקע סרטני. דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס) אינו תמיד צריך להיחשב כתסמונת דלקתית אלא כשיש סימנים קליניים (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 2. חולים עם כאב נוירופתי מקומי מועמדים לטיפול מקומי עם Lidocaine (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 3. חולים עם כאב מקומי לא נוירופתי יכולים להיות גם מועמדים לטיפול מקומי בLidocaine (רמת הוכחה נמוכה, המלצה חלשה)
 4. כל החולים עם כאב מקומי מתמשך אחר לא נוירופתי יכולים להיות מועמדים לטיפול מקומי עם נוגדי דלקת לא סטרואידלים (רמת הוכחה בינונית, המלצה חלשה)
 5. ניתן לשקול תכשירים מקומיים אחרים לתסמונות כאב אזורי כולל Capsaicin‏ (Zostrix) או מנטול (רמת הוכחה בינונית, המלצה חלשה)
 6. ייתכן שתכשירים רבים אחרים לתסמונות כאב ספציפיות ידרשו זהירות באנשים מבוגרים ודורשים מחקר נוסף (לדוגמה: Arthryl‏ (Glucosamine sulfate)‏, Chondroitin sulfate, קנבינואידים, בוטולינום טוקסין, Clonidine (אגוניסט אדרנרגי α2), קלציטונין, ויטמין D, ביספוספונטים ו-Ketamine) (רמת הוכחה נמוכה, המלצה חלשה).
 7. יש לשקול טיפול אופיואידי לכל החולים עם כאב בינוני-חמור, חוסר תפקודי הקשור לכאב או ירידה באיכות החיים בגלל הכאב (רמת הוכחה נמוכה, המלצה חזקה)
 8. ניתן לטפל בחולים עם כאב תדיר או מתמשך מדי יום ביומו מסביב לשעון, במינון תלוי-זמן במטרה להגיע לאיזון בטיפול האופיואידי (רמת הוכחה נמוכה, המלצה חלשה)
 9. קלינאים צריכים לצפות, להעריך ולזהות תופעות לוואי פוטנציאליות חמורות הקשורות לאופיואידים (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 10. אין לעבור מינון בטוח מקסימלי של Paracetamol או נוגדי כאב לא סטרואידלים כאשר משתמשים בשילוב עם מינון קבוע של אופיואידים כחלק מהמערך הטיפולי (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 11. כאשר נרשמים תכשירים אופיואידיים ארוכי טווח, יש לצפות לכאב מתפרץ, להעריך, למנוע ולטפל בתכשירים אופיואידיים קצרי טווח לפי הצורך (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 12. יש להתחיל מתן Methadone תוך כדי טיטראציה זהירה, רק על ידי קלינאים המצויים בשימוש בו ומודעים לסכנותיו (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
 13. יש להעריך תקופתית חולים הנוטלים תכשירים אופיואידיים לגבי השגת היעדים הטיפוליים, תופעות לוואי חמורות ושימוש בטוח ואחראי בתרופה (רמת הוכחה בינונית, המלצה חזקה)
תכשירים מסייעים (Adjuvant)
 1. כל החולים עם כאב נוירופתי הם מועמדים לטיפול משכך כאב בתכשירים מסייעים

קישורים חיצוניים


פורסם בכתב העת Israeli Journal of Pediatrics, דצמבר 2009, גיליון מס' 19, מדיקל מדיה