האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

לימפומה על שם הודג'קין - טיפול בבני הגיל השלישי - Hodgkin’s lymphoma - treatment of older patients

מתוך ויקירפואה


טיפול בלימפומה ע"ש הודג'קינס בחולים מבוגרים
'
Hodgkin lymphoma (3) mixed cellularity type.jpg
לימפומת הודג'קין. בין הלימפוציטים הרבים אפשר להבחין בתאי ריד-שטרנברג האופייניים למחלה זו-תאים גדולים עם שני גרעינים
יוצר הערך ד"ר אראל יפה
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםלימפומה

הטיפול הסטנדרטי בלימפומה על שם הודג'קין (Hodgkin's lymphoma) במשלב ABVD‏ (Adriamycin (Doxorubicin), Bleomycin, Vinblastine, Dacarbazine) או Brentuximab AVD‏ (Adriamycin, Vinblastine, Dacarbazine) כרוך בחולים מבוגרים ותשושים ברעילות מוגברת ובעקבותיה יעילות פחותה.

במטופלים מעל גיל 65 ובמטופלים המגיעים במצב גופני שברירי (או מדרדרים גופנית באופן חד במהלך הטיפול) יש ניסיון מצוין בשימוש מדורג ב-Brentuximab Vedotin ברצף עם AVD. הפרוטוקול מתחיל משני סבבים של BV ולאחריהם שישה סבבים של AVD ועוד ארבעה של BV - ניתן לקצר פרוטוקול זה במעט [1].

תיאור הפרוטוקול

במחקר ובניסיון המצטבר, תוצאות הטיפול ההדרגתי עדיפות על ניסיון העבר עם ABVD ו-AVD בלבד ועם תופעות לוואי מינימליות (AVD ו-ABVD ידועים ככרוכים בתופעות לוואי משמעותיות בחולים מבוגרים במחקרים קודים). היסטורית, 50-40 אחוזים מהחולים המבוגרים חוו התקדמות של המחלה בשנתיים הראשונות מהטיפול או נפטרו. בפרוטוקול זה שיעור ההתקדמות או התמותה היה 15 אחוזים עם מינימום תופעות לוואי.

היתרון בפרוטוקול זה הוא שהוא מתחיל ב-BV בלבד שיש לו תופעות לוואי מינימליות בזמן שהמטופל הכי פגיע (כלומר עם עומס מחלה גבוה). ל-80 אחוזים מהחולים יש ירידה משמעותית בעומס המחלה מהטיפול ב-BV בלבד, כך שעד שהם מתחילים את סבב ה-AVD מצבם הכללי משתפר בהרבה (בלמעלה משליש מהחולים המחלה תעלם לחלוטין מהטיפול ב-BV בלבד).

המחקר לא היה גדול במיוחד, ונכון לעת פרסומו, שנת 2018, יש צורך בנתונים נוספים מהטיפול "בשטח" כדי לאמת את הנתונים מהמחקר.

כמעט כל מקרי התקדמות מחלה/מוות (קו צהוב) היו במספר חולים מועט בחולים שהגיעו עם מצב תפקודי ירוד ופגיעה ב-IADL‏ (Instrumental Activities of Daily Living, צורך בעזרה משמעותית כדי להכין אוכל, לצאת לקניות, להשתמש בטלפון, להתלבש, להתרחץ, לאכול, להשתמש בשירותים, או ריתוק למיטה). בשאר החולים תוצאות מצוינות.

בתחום הטיפול בלימפומה ישנם שינויים רבים. נכון לשנת 2022 מתקיימים מספר מחקרים קליניים באוכלוסייה המבוגרת המשלבים Nivolumab או Pembrolizumab עם AVD (במדורג או יחדיו) עם תוצאות ראשוניות מרשימות.

ביבליוגרפיה

  1. Andrew M Evens, Ranjana H Advani, Irene B Helenowski, Michelle Fanale, Sonali M Smith, Borko D Jovanovic, Gregory R Bociek, Andreas K Klein, Jane N Winter, Leo I Gordon, Paul A Hamlin. Multicenter Phase II Study of Sequential Brentuximab Vedotin and Doxorubicin, Vinblastine, and Dacarbazine Chemotherapy for Older Patients With Untreated Classical Hodgkin Lymphoma. J Clin Oncol . 2018 Oct 20;36(30):3015-3022