האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

לימפומה של המעי הדק - Small bowel lymphoma

מתוך ויקירפואה

כותרתמעי.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של המעי הדק
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםגידולי מעי דק

הלימפומות מהוות כ-15% מכלל השאתות הממאירות של המעי הדק. הן שכיחות יותר באילאום הלימפומה יכולה להיות ראשונית במעי הדק או חלק ממחלה מערכתית. בחולים שבהם אין לימפאדנופתיה היקפית, אין עדות למחלה במיצר או בריאות, הספירה הלבנה תקינה, ואין מחלה מלווה בטחול או בכבד האבחנה היא לימפומה ראשונית של המעי. בחולים אלה יתברר בניתוח שהנגע העיקרי הוא במעי הדק ובבלוטות הסמוכות לו. גם אם דבקים בקריטריונים אלה, עדיין שליש מהחולים יפתחו מחלה מערכתית.

ידועות שלוש צורות של לימפומה של המעי הדק. Western lymphoma, שהיא מחלה של מבוגרים, ושכיחה בעולם המערבי. תת-ספיגה חמורה שכיחה ב-10% מחולים אלה. Mediterraneal lymphoma היא לימפומה ממאירה המופיעה ביהודים שאינם אשכנזים. בשליש מהחולים ניתן למצוא קטע לא-תקין של השרשרת הכבדה של IgA בנסיוב Heavy chain disease. הצורה השלישית של לימפומות היא לימפומה על שם בורקיט (Burkitt's lymphoma), השכיחה יותר בילדים.

טיפול

הפרוגנוזה של חולי לימפומה תלויה בסוג התאים ובמידת התפשטות המחלה. הקרנות וכימותרפיה מהווים את הבסיס העיקרי לטיפול, בעוד הכירורגיה שמורה בעיקר לסיבוכי המחלה כמו חסימת מעיים, דימום או התנקבות. בניתוח כורתים את הקטע הנגוע והקצוות מחוברים מחדש. במקרה של התנקבות או זיהום תוך בטני מבצעים פיום של המעי הדק (Ileostomy). ההיוותרות בחיים חמש שנים היא של 30% מהחולים.

ראו גם


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן, מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא