מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

מחלת קינבוק - Kienbock's Disease

מתוך ויקירפואה

מחלת קינבוק
Kienbock's Disease
Carpus.png
ICD-10 Chapter M 87.9
ICD-9 732.3
MeSH D010020
יוצר הערך מערכת ויקירפואה
 


מחלת Kienböck היא נמק אווסקולרי (Avascular necrosis) של עצם ה-Lunate, ונצפית באוכלוסיית המבוגרים הצעירים. מחלה זו בדרך כלל פוגעת בשורש כף היד הדומיננטית והיא חד צדדית. שבר מבודד חד של ה-Lunate הוא נדיר, כיוון שהוא ממוקם היטב ב-Lunate fossa הגדולה של ה-Radius הרחיקני.

אטיולוגיה

האטיולוגיה המדויקת של מחלת Kienböck אינה ידועה אך הוצעו מספר גורמים: חסר באספקת דם עקב חבלה נשנית (בענפי ספורט כגון כדוריד, כדורעף, גולף, אתלטיקה קלה, טניס ואמנויות לחימה) נחשד כגורם לשברים מיקרוסקופיים (Microscopic) ולעומס יתר על המבנה המיקרוסקופי של ה-Lunate. אנשים בסיכון מוגבר לפתח מחלת Kienböck הם אנשים עם Ulnar variance שלילית. חושבים ש- Ulna קצרה מגבירה את כוחות הגזירה הפועלים על ה-Lunate ופוגמת באספקת הדם.

קליניקה

תסמינים

התסמינים הם כאב ונפיחות בשורש כף היד הגבי (Dorsal), הפחתה בכוח האחיזה (Grip), והפחתה בטווח התנועה, במיוחד ביישור. באופן טיפוסי, אין אנמנזה (Anamnesis, history) של חבלה. ניתן להפיק את הכאב באזור ה-Lunate על ידי מכה אקסיאלית (Axial) על הקצה הרחיקני של האצבע השלישית כשהיא ביישור.

מהלך המחלה

המהלך הטבעי של מחלת Kienböck הוא ניוון מתקדם, פרגמנטציה (Fragmentation) ו-Arthrosis

מחלת Kienböck מתקדמת דרך ארבעה שלבים רנטגניים:

  1. צילומי רנטגן תקינים, אך ה-Lunate מדגימה קליטה מוגברת במיפוי עצמות (עקב שבר מיקרוסקופי)
  2. ניוון (Sclerosis) של ה-Lunate ללא תמט
  3. פרגמנטציה ותמט של ה-Lunate
  4. שינויים אתריטיים (Arthritic) סביב ה-Lunate

לא תמיד תהיה התקדמות בהגבלה התפקודית. מספר מחקרים מציעים שלחלק מהלוקים במחלת Kienböck תהינה רגישות והגבלה מינימליות במשך שנים ללא קיבוע או עם קיבוע לסירוגין. אחרים מדווחים על תוצאות מאכזבות עם טיפול שמרני: החמרה בכאב, הגבלה בתנועה, ו-Arthrosis מתקדמת בצילומי רנטגן. קשה לנבא באילו מהחולים תהיה התקדמות איטית ובאילו הדרדרות מהירה.

טיפול

טיפול שמרני לא ישנה את המהלך הטבעי של המחלה, אך עשוי לאפשר לחולה להחלים מהתלקחות חדה של arthritis synovitis. ניתוח הוא הטיפול המוחלט היחיד למחלת Kienböck. ככל שהמחלה מתקדמת יותר קיימות פחות אפשרויות ניתוחיות. טיפול ניתוחי מוקדם כולל הפחתת עומס מה-Lunate, מה שעשוי לכלול שינוי אורך ה-Ulna או ה-Radius. נבדקות השיטות של השתלת עצם ורה-וסקולריזציה (Revascularization). כשהמחלה התקדמה ל-Arthrosis, האפשרויות הניתוחיות מוגבלות רק לאיחוי (Fusion) של שורש כף היד. אנשים עם מחלת Kienböck המטופלים שמרנית צריכים לעבור מעקב תקופתי להערכת מידת הכאב והמוגבלות. יש ליידע אותם על אפשרויות המחלה והטיפול ומומלץ להפנות לאורתופד בהקדם.

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים