האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

מחלת Scheuermann מותנית - Lumbar Scheuermann's Disease

מתוך ויקירפואה

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).מחלת Scheuermann's
Scheuermann's disease
מחלת שרמן.jpg
מחלת Scheuermann's
שמות נוספים Scheuermann’s kyphosis
Calvé disease
Juvenile osteochondrosis of the spine
Idiopathic juvenile kyphosis of the spine
ICD-10 Chapter M 42.0
ICD-9 732.0
MeSH D012544
יוצר הערך
 


התיאור הקלאסי של מחלת Scheuermann הוא עיוות Kyphotic של חוליות החזה.

אפידמיולוגיה

אטיולוגיה

מנגנון הפגיעה

חושבים כי מנגנון הפגיעה הוא מנגנון שימוש יתר של עמוד השדרה המותני. עומס יתר של הגב עשוי להופיע בענפי ספורט הדורשים תנועות נישנות של Flexion ו-Extension. חלק מהספורטאים מתייצגים לאחר אירוע חבלתי. ספורטאים ב- Contact sports ובספורט עם Extension נישנית, כגון פוטבול אמריקאי (American Football) והרמת משקולות, עלולים לפתח מחלת Scheuermann מותנית. גברים נפגעים יותר מנשים.

קליניקה

העיוות ה-Kyphotic האופייני למחלת Scheuermann נותר בעינו גם ב-Extension, מה שמבדיל מחלת Scheuermann מליקוי ביציבה. בנוסף, רואים "Wedging" של גוף החוליה בשלוש חוליות עוקבות בצילום צידי של עמוד שדרה. אותו עיוות Kyphotic עשוי להופיע בעמוד השדרה המותני של ספורטאים. צילום הרנטגן עשוי להדגים Anterior Schmorl's nodes. ה-Nodes הללו הן תוצאה של קרע ודליפה של חומר מהדיסק הבין חולייתי דרך השכבה הסחוסית של ה-Ring apophysis של החוליות.

אבחנה

הבדיקה האבחנתית למחלת Scheuermann מותנית היא צילום צידי של עמוד השדרה המותני. Wedging של שלוש חוליות עוקבות חייב להיות מודגם על מנת לבצע את האבחנה. ממצאים נוספים שעשויים להיראות בצילום הרנטגן הם Anterior Schmorl's nodes ואי סדירות של לוחית הקצה (Endplate) של החוליה. את מידת ה-Kyphosis ניתן למדוד בצילום הצידי, ו-Kyphosis מעל 40° (מעלות) יש להפנות למומחה.

טיפול

הטיפול ההתחלתי הוא שמרני, עם הקלות/שינוי בפעילות לצורך בקרת כאב. תמך למותן עשוי להקל על הכאבים, אך לזכור, שהשימוש בתמך עלול להחליש את שרירי הגו. לבסוף, יש ללמד את המטופל לבצע תרגילי ייצוב לאגן ולמותן, ולאחר מכן לשוב לאימונים בהתאם לסיבולת. לאחר השלמת הטיפול הספורטאי עשוי לשוב לפעילות מלאה. יש ליידע את הספורטאי על הקשר שבין מחלת Scheuermann המותנית ובין ניוון הדרגתי של עמוד השדרה.

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים