מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

מתיחת גוף - Body lift

מתוך ויקירפואה

מתיחת גוף
Body lift
יוצר הערך ד"ר בני מייליק
 מתיחת גוף הנה טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עודפי עור ורקמת שומן ושרירים רפויים בסיום תהליך ההרזיה. מדובר בטיפול המשלב בדרך כלל מספר שיטות. ניתוח למתיחת פלג הגוף העליון כולל הסרת עודפי עור, שאיבת שומן באזורי הזרועות והחזה, הבטן העליונה והגב והידוק שרירים רפויים. ניתוח למתיחת פלג הגוף התחתון כולל הסרת עודפי עור, שאיבת שומן והידוק שרירים רפויים באזורי הגוף כגון הבטן, הישבן והירכיים.

יעדי הטיפול

מתיחת גוף היא טיפול משלים לאנשים שהשילו משקל רב, ונותרו עם עודפי עור ורקמת שומן ושרירים רפויים, בסיום תהליך ההרזיה. הטיפול יבוצע רק לאחר שהמטופל השיג את יעד המשקל. במקרים רבים, מתיחת הגוף תבוצע לאחר ניתוח להרזיה, כמו ניתוח לקיצור קיבה. טיפול זה אינו חלק מתהליך ההרזיה עצמו, אינו פותר בעיה של משקל עודף, ואינו מיועד לאנשים בעלי משקל עודף.

כחלק מניתוח למתיחת גוף עליון ניתן לטפל בבטן, בגב, בזרועות, בחזה ובפנים. בניתוח למתיחת הגוף התחתון יטופלו אזורים בגוף כגון הישבן והירכיים. תופעות דלדול העור ורפיון השרירים משמעותית במיוחד באזורי גוף אלו לאחר ירידה ניכרת במשקל. במסגרת ניתוחים אלו השרירים והרקמות הרפויים מהודקים, שומן מיותר נשאב, עודפי עור נכרתים ומסולקים, ומבוצע עיצוב רפואי של אזורים בגוף הדורשים טיפול.

אין הגבלת גיל לביצוע מתיחת גוף, וההחלטה מתקבלת בהתאם למצבו הכללי והרפואי של המטופל. השיקול היחיד הוא השגת יעד משקל הגוף הסופי.

מאפייני הטיפול

בחירת סוג הטיפול - ניתוח אחד לעומת סדרת ניתוחים

מתיחה של פלג הגוף העליון או התחתון היא טיפול מורכב. הטיפול עשוי להתבצע במסגרת ניתוח אחד, או כסדרה של מספר ניתוחים. בחלק מהמקרים, תבוצע תחילה שאיבת השומן, ורק בשלב מאוחר יותר, יוסרו עודפי העור. ככל שהניתוח ארוך יותר, כך עולים הסיכונים הכרוכים בו, ולכן יש לשקול את מספר הניתוחים המתאים ביותר עבור המטופל.

ההחלמה ממתיחת גוף שתבוצע במספר ניתוחים מהירה יותר, בהשוואה לניתוח יחיד וארוך, ואף הסיכון הבריאותי בכל פעולה קטן יותר. יחד עם זאת, משך הטיפול כולו מתארך באופן משמעותי, ולכן גם זמן ההחלמה מתארך, מאחר ויש צורך להתאושש מכל ניתוח וניתוח.

הכנה לניתוח

ככלל, כל ניתוח מצריך מהמטופל לערוך בדיקות דם מתאימות, וכן נדרשות לעתים בדיקות נוספות כדוגמת צילום חזה וא.ק.ג, בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי של המטופל. על מנת לצמצם את הסיכון ולהגביר את הבטיחות, ישנם מצבים בהם נדרש המטופל לבצע בדיקת טרום הרדמה הנערכת על-ידי הרופא המרדים בבית החולים בו יתבצע הניתוח. כמו כן, ישנם ניתוחים בהם ימליץ המנתח על רכישה מראש של חבישות או פרטי לבוש ספציפיים המתאימים לתקופת ההחלמה.

תיאור הניתוח

מתיחה של פלג הגוף העליון או פלג הגוף התחתון עשויה לארוך מספר שעות (כשבע שעות), ותבוצע בהרדמה כללית. אם יבוצע ניתוח יחיד, הוא עשוי להיות ארוך אף יותר.

במהלך הניתוח יטופלו אזורי הגוף הדורשים התייחסות, בזה אחר זה. הניתוח מתחיל בדרך כלל בשאיבת שומן ובהמשך, נעשה עיצוב האזורים השונים על ידי הסרה של עודפי העור
  • שאיבת שומן - לצורך השאיבה תוחדר צינורית דקה וחלולה לרקמת השומן באזור המטופל, שמטרתה לשחרר ולנתק את השומן העודף. לאחר מכן, השומן ישאב החוצה באמצעות צינורית שאיבה. החדרת הצינורית ופעולת השאיבה יבוצעו במספר מקומות.
  • הסרת עודפי עור -
    • מתיחת גוף עליון - העודפים יוסרו בהתאם לסימונים שערך המנתח על גבי גופו של המטופל, לפני תחילת הניתוח. כחלק מהמתיחה של אזור הבטן, יוסרו עודפי עור גם באזור הגב העליון. לאחר מכן, יהדק המנתח את השרירים שנותרו תחת העור, וימתח את רקמות העור והשומן מעל האזור שטופל. במתיחה של הבטן, ימשך העור לכיוון הגב.
    • מתיחת גוף תחתון - העודפים יוסרו בהתאם לסימונים שערך המנתח על גבי גופו של המטופל, לפני תחילת הניתוח. באזור הישבן, עודפי עור יוסרו באמצעות חתך בקפלי הישבן, ובהתאם לצורך, יבוצע לעתים גם קיצור והידוק של שרירי דופן הבטן והשרירים באזור. לאחר מכן, יהדק המנתח את השרירים שנותרו תחת העור, וימתח את רקמות העור והשומן מעל האזור שטופל. באזורי מתיחה של הירכיים והישבן, תתבצע מתיחה והרמה של העור כלפי מעלה, לעבר פלג גופו העליון של המטופל.
  • השלב הסופי של הניתוח - לפני התפירה הסופית, יוודא המנתח את מיקום הטבור, יבצע תיקונים בהתאם למבנה הגוף החדש. בשלב הסופי של הניתוח, יבוצע תפר עדין באזורי החתך, לרוב על ידי תפרים נספגים, שאינם דורשים הסרה לאחר מכן. על פי שיקולים רפואיים, יש גם צורך בהשארת נקזים שיפנו הפרשת דם ונוזלים מאזור הניתוח. עם סיום הניתוח, יחבשו האזורים שטופלו בתחבושת אלסטית על מנת למנוע נפיחות, ולספק תמיכה במהלך תהליך ההחלמה.

התאוששות מן הניתוח

כדי לוודא התעוררות אטית ובטוחה שוהה המטופל כשעה עד שעתיים במחלקת ההתאוששות ולאחר מכן מועבר למנוחה בחדר והשגחה בבית החולים, במשך מספר ימים. בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויים כאב מתון ותחושת אי נוחות הניתנים לטיפול באמצעות משככי כאבים כדוגמת Optalgin ‏ (Dipyrone) ‏(אופטלגין; דיפירון) או Ibuprofen (איבופרופן). במהלך האשפוז לאחר הניתוח, יקבל המטופל אמצעים לשיכוך כאב, בכדור או בעירוי, בהתאם לחומרת הכאב.


בהתאם לניתוח שבוצע ולמספר אזורי הגוף שטופלו, כך תשתנה תקופת ההחלמה. תהליך ההחלמה מתקצר, והכאב לאחר הניתוח פוחת ככל שמבוצעים פחות הליכים רפואיים בניתוח אחד. לאחר ניתוח זה יש לתכנן לצאת לחופשת מחלה של כעשרה ימים עד שבועיים. בתקופה שלאחר הניתוח יש צורך לחבוש תחבושת אלסטית או מחוך אלסטי. יום או יומיים לאחר הניתוח, עם הסרת החבישה הראשונית, ניתן להתקלח. ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה כחודש לאחר הניתוח. יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך תקופה מסוימת לאחר הניתוח. הבצקת האופיינית באזור הניתוח חולפת באופן הדרגתי ורובה נעלמת בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. הצלקות הולכות ומיטשטשות במהלך החודשים שלאחר הניתוח. לאחר הניתוח תופיע נפיחות באזורים שטופלו. כ-90% מהנפיחות תתפוגג תוך כשלושה חודשים. צלקות הניתוח יטושטשו מספר חודשים לאחר הניתוח עצמו, אך לא יעלמו לחלוטין. כשנה וחצי לאחר הניתוח, הצלקות בדרך כלל הופכות בהירות ושטוחות, וקשה להבחין בהן.

אמצעים להגדלת בטיחות ההליך

על מנת שהפעולה תצלח, יש לוודא כי המטופל נמצא במצב תזונתי טוב, וכי אינו סובל מחסרים תזונתיים כגון חוסר בברזל, חלבון, או ויטמינים אחרים, עקב הירידה המשמעותית במשקל. כמו כן, יש לברר כי המטופל אינו סובל ממחלות כרוניות שאינן מאוזנות כדוגמת סוכרת או יתר לחץ דם, או סובל ממחלת לב. לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה, החבר באיגוד הארצי לכירורגיה פלסטית.

בפגישת הייעוץ, לאחר התאמת סוג הניתוח, יפרט הרופא המנתח את מהלך הניתוח, ההחלמה, התוצאה הצפויה וכן את הסיכונים והסיבוכים האפשריים של הניתוח. סיכונים אלו עלולים לכלול דימום, הופעת קרישי דם, שטפי דם, זיהום, פגיעה עצבית (ירידה בתחושה באזורים שטופלו), וכן היפרדות העור באזור התפרים. סיבוכים אלו לא ניתנים לחיזוי מראש ותלויים בגורמים רבים כדוגמת יכולת ריפוי הפצעים של המטופל, נטייתו הטבעית לדימום או לקרישת דם וכדומה. ברוב המוחלט של המקרים הטיפול הוא במסגרת המעקב במרפאה. כדי להפחית את הסיכונים ככל הניתן, חשוב לספק למנתח הפלסטי את מקסימום האינפורמציה הרפואית על המטופל – כך שהוא יידע לתת תשומת לב נכונה ונאותה לכל סיבוך אפשרי, על פי נתוניו הרפואיים.

עישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, ונהוג לבקש הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר בני מייליק (יוצר\י הערך)