האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

ניתוח מיני מתלה לאי נקיטת שתן במאמץ בנשים - Single incision mid-urethral sling for stress urinary incontinence in women

מתוך ויקירפואה
המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).
ניתוח מיני מתלה לאי נקיטת שתן במאמץ בנשים
Single incision mid-urethral sling for Stress Urinay Incontinence in women
Gray404.png
שמות נוספים TVT, Trans Vaginal Tapping
יוצר הערך ד"ר קובי סתיו
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםהפרעות במתן שתן


Postscript-viewer-shaded.png

ערך מורחבאי נקיטת שתן במאמץ בנשים - טיפול בניתוח מתלה אמצע שופכתי - Stress urinary incontinence in women - treatment with midurethral sling surgery


ניתוחי המתלה הם טיפול הבחירה באי נקיטת שתן במאמץ בנשים.

אפידמיולוגיה

התוויות לביצוע הניתוח

חלה מהפכה בטיפול באי נקיטת שתן בנשים. מאז הצגת ה-TVT (‏Trans Vaginal Tapping) לראשונה על ידי Papa Petros ו-Ulmsten בשנת 1996, ניתוחי המתלה (Mid-urethral slings) הפכו לטיפול הבחירה באי נקיטת שתן במאמץ בנשים.

מטרת הניתוח

בחירת המטופלים

מטופלים שאינם מתאימים לביצוע הניתוח

סוג הניתוח ותיאורו

כמו בכל תחום בכירורגיה, תהליך ההתמזערות לא פסח גם על תחום זה.

במהלך השנים הופיעו מספר מתלים המיוצרים על ידי חברות שונות אך העיקרון זהה בכולם והוא השתלת סרט סינתטי מתחת לשופכה בקו האמצע וללא מתח (Tension free). השוני בין המתלים השונים הוא הגישה הניתוחית להשתלת הסרט, דרך חלל ה-Retzius בגישה על-חיקית (Retropubic sling) או דרך חלל הדוקרן (Transobturator sling). שוני נוסף הוא בדרך מתיחת הסרט והעברת המוליכים המתכתיים, החוצה-פנימה (Out-in) מול פנימה-החוצה (In-out). בתחילת התהוות הערכות המסחריות החדשות היה גם שוני בסוג הסרט ובהרכבו, אך עם הבנת היתרונות והחסרונות של החומרים הסינתטיים השונים, במרבית הערכות המסחריות הסרט מורכב מ-Polypropylene שהוא Monofilament עם חרירים גדולים בין הסיבים (Macroporous). סרט זה הנקרא Type 1 בסיווג של סוגי רשתות, אינו מאפשר מצד אחד "התחבאות" של חיידקים בין הסיבים כמו ב-Polyfilament, ומצד שני מקנה מעבר חופשי של מאקרופאגים (Macrophages) ומאפשר להם לחדור פנימה דרך החרירים הגדולים "ולחסל" מזהמים שונים, דבר שלא מתאפשר ברשת שהיא עם חרירים קטנים.

ההתפתחות האחרונה בתחום היא ניתוחי ה-Mini-sling או "מתלה בחתך אחד" (Single incision sling). זהו ניתוח זעיר-פולשני אף יותר מהמתלים שהיו גם הם זעיר-פולשניים. מדובר במתלה המוכנס לאזור התת-שופכתי דרך הלדן בחתך אחד בלבד. בכך, אמורים להימנע סיבוכים כגון ניקוב השלפוחית בניתוחים על-חיקיים או כאב במפשעה ובירכיים בניתוחים דרך חלל הדוקרן.

סוגי מתלים

קיימים מספר מתלים בשוק ובהם MiniArc ו-TVT-Secur אשר פורסמו עבודות שבחנו את יעילותם לאורך תקופת מעקב של שנה לפחות.

TVT-Secur‏ (Gynecare J&J)

המאמר אודות המתחלה הזה פורסם בשנת 2010 ב-European Urology.‏[1] המחברים בחנו פרוספקטיבית (Prospective) את יעילות המתלה ב-45 נשים. ההערכה בוצעה באמצעות יומן השתנה, שימוש במספר פדים ביממה, מבחן Valsalva בבדיקה גופנית ושאלון שביעות רצון - Patient Global Impression of Improvement scale. הצלחה הוגדרה באישה שלא נזקקה לפדים, שלא דיווחה על דלף או שלא נמצא דלף בבדיקה, וציון סופי בשאלון קטן או שווה ל-2. תקופת המעקב הממוצעת הייתה 30 חודשים עם טווח של 11–40. ההערכה המוקדמת הראתה הצלחה גבוהה של 93 אחוזים אך בפגישת המעקב האחרונה שיעור ההצלחה ירד ל-40 אחוזים. 18 אחוזים השתפרו ו-42 אחוזים הוגדרו ככישלון. 12 (27 אחוזים) נשים עברו ניתוח מתלה שונה כתוצאה מהישנות של הדליפה. המחברים לא הצליחו להגדיר גורמי סיכון לכישלון בשל מדגם קטן יחסית. בחמש נשים התהוותה אי נקיטת שתן בדחיפות חדשה. מחקר נוסף בדק פרוספקטיבית את יעילות המתלה ב-82 נשים במשך תקופת מעקב של שנה.[2] שיעור ההצלחה האובייקטיבי בתבחין פדים של שעה היה 52.4 אחוזים. סובייקטיבית, 60 אחוזים דיווחו על החלמה ו-22 אחוזים על שיפור במידת הדליפה. דליפת שתן חדשה מדחיפות התהוותה ב-24 אחוזים.

MiniArc‏ (AMS, American Medical System)

מחקר רב-מרכזי ופרוספקטיבי בחן את יעילות המתלה שנה לאחר הניתוח. ההערכה בוצעה באמצעות שאלונים:‏ ‏UDI-6‏ (Urogenital Distress Inventory-6) ו-IIQ-SF‏ (Incontinence Impact Questionnaire, Short Form) שהם שאלונים ייעודיים להערכת תסמינים של מערכת השתן התחתונה בנשים, בדיקה גופנית ומבחן פדים של שעה אחת. אוכלוסיית המחקר כללה 157 נשים. כשנה לאחר הניתוח, ב-90.6 אחוזים לא הודגם דלף בשיעול בבדיקה (Negative cough stress test) וב-84.5 אחוזים מבחן הפדים היה שלילי. 90 אחוזים מהנשים דיווחו על החלמה סובייקטיבית בהסתמך על השאלונים. שיעור התהוות אי נקיטה חדשה בדחיפות היה 7.7 אחוזים. אצירת שתן חולפת התהוותה ב-3 אחוזים מהחולות.

השוואה בין המתלים

מבחינת המאמרים בנושא ניתן לראות כי שיעור הצלחה של TVT-Secur נמוך יחסית בהשוואה לשיעור ההצלחה המדווח של שאר המתלים. שיעור ההצלחה של ה-MiniArc הוא גבוה (סביב 90 אחוזים), אך יש לזכור כי מדובר במעקב של שנה בלבד. יש לצפות ולחכות למחקרים גדולים יותר, השוואתיים וארוכי-טווח על מנת לאמוד ביתר דיוק את יעילותם.

תוצאות הניתוח

סיבוכים

פרוגנוזה

קישורים חיצוניים

  1. TVT-Secur ‏תיאור המוצר באתר הרשמי של החברה.
  2. MiniArc ‏תיאור המוצר באתר החברה.

ביבליוגרפיה

  1. Cornu JN et al. Midterm Prospective Evaluation of TVT-Secur Reveals High Failure Rate. Eur Urol. 2010; 58: 157-61.
  2. Krofta L et al. TVT-S for surgical treatment of stress urinary incontinence: prospective trial, 1-year follow-up. Int Urogynecol J Pelvic Floor Dysfunct. 2010; 21:779-85.
  • Kennelly MJ et al. Prospective evaluation of a single incision sling for stress urinary incontinence. J Urol. 2010; 184:604-9


המידע שבדף זה מבוסס על מידע שנכתב באתר רשת רפואה, על ידי ד"ר קובי סתיו, מומחה לאורולוגיה