מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

סכנה לבריאות הציבור מסיגריות חדשות - נייר עמדה

מתוך ויקירפואה

Ambox warning blue.png
ערך זה הוא נייר עמדה סגור לעריכה
סכנה לבריאות הציבור מסיגריות חדשות
תחום קטגוריה:בריאות הציבור
האיגוד המפרסם איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון
קישור באתר הר"י
תאריך פרסום 10 בינואר 2017
יוצר הערך פרופ׳ נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל
ד"ר רחל דהן, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל
ניירות עמדה מתפרסמים ככלי עזר לרופא/ה ואינם באים במקום שיקול דעתו/ה בכל מצב נתון.

כל הכתוב בלשון זכר מתייחס לשני המגדרים.
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםעישון

איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית פונים בבקשה להגן על בריאות הציבור מסיגריות חדשות המוחדרות לישראל, וזאת על ידי פיקוח הדוק על מוצרים מסוכנים אלו, לרבות החלת כל החקיקה הקיימת בישראל על מוצרי טבק קיימים גם על מוצרים אלו, בהתאם לעמדה המקצועית של הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות.

פיליפ מוריס, תאגיד הטבק הגדול בעולם, שמוצריו הרגו במשך השנים מיליוני בני אדם ברחבי העולם, כולל בישראל, פתח בקמפיין תקשורתי גלוי וסמוי ובמערכת יחסי ציבור מושקעת להחדרת סיגריות חדשות לישראל. סיגריות אלו מכילות טבק ומבוססות על עיקרון של חימום הטבק ללא בעירה. על פי דיווח החברה עצמה, גם בצריכת הסיגריות החדשות נפלטים אדים המכילים כימיקלים רעילים.

יש מעט מחקרים על המוצר החדש, חלקם בוצעו או מומנו על ידי חברות הטבק עצמן ולכן מוטלים בספק, אך המחקרים, כולל בפרסומים של חברות הטבק עצמן, מצביעים על סיכון לבריאות הציבור, גם למשתמשים עצמם וגם לאלו שנחשפים לאדים שנפלטים מהסיגריה.

הוחל בשיווק סיגריות אלו במספר מדינות בעולם, והן זוכות להצלחה במיוחד בקרב צעירים. החדרת סיגריות אלו תגרום להתמכרות לטבק של קהלים חדשים בישראל, במיוחד צעירים, ולעודד מעשנים שנגמלו לחזור לעשן מחדש, וכך לגרום לתמותה ולמחלות קשות ולהגדיל את אי השוויון החברתי ופערי הבריאות. בשלב זה, בו אין ראיות מוצקות וקונצנזוס מדעי המבוסס על מחקרים שאינם ממומנים על ידי חברות הטבק, יש להתייחס לסיגריות אלו, שהן מוצר המכיל טבק, בצורה זהה לסיגריות אחרות, בהתאם לכל הצעדים הקיימים לפיקוח על הטבק בישראל, כדוגמת איסור העישון במקומות ציבוריים, הגבלות על פרסום ושיווק, מיסוי ואיסור מכירה לקטינים.

מעבר לנזק הבריאותי, קיים חשש כבד שהסיגריה החדשה תגרום לשינוי נורמת העישון- העישון יהפוך חזרה להיות משהו שאפשר ומותר לעשות במקומות ציבוריים כמו מסעדות, אוטובוסים, קולנוע, ובכך לגרום לעלייה בעישון כפוי וגם לפגוע בניסיונות מעשנים להיגמל מעישון. שינוי הנורמה החברתית לגבי העישון במרחב הציבורי הוא אחד מההצלחות הגדולות של בריאות הציבור בעשורים האחרונים, ותרם תרומה משמעותית להורדת שיעור המעשנים בישראל ובעולם. בנוסף, מכיוון שסיגריה זו משווקת כפחות מזיקה, יש חשש גדול כי בני נוער יתחילו להשתמש בה וממנה יעברו לעישון סיגריה "רגילה".

ישראל נבחרה על ידי חברת פיליפ מוריס להיות בין המדינות הראשונות בעולם בהן משווקת הסיגריה החדשה. לפי פרסומים של חברות הטבק עצמן ובעיתונות המקומית בישראל, בקרוב מאוד יחל שיווק של המוצר גם בישראל. כך הופך הציבור הישראלי ל"עכברי מעבדה" האמורים לעבור ניסוי מסוכן בממדים עצומים, ללא הסכמה מדעת ואת המחיר נשלם כולנו. הפיקוח על ניסוי שכזה חייב להיות הדוק וכפוף למחקרים שיבדקו את השפעותיו לטווח ארוך. ככל הנראה, במרבית מדינות העולם המוצר ייכלל תחת החקיקה הנוגעת לטבק, ובחלקן הוא עשוי להיכנס תחת החקיקה של סיגריות אלקטרוניות, אך בשתי האפשרויות תחול עליו רגולציה מקיפה.

חברות הטבק משקיעות הון עתק בשיווק המוצרים שלהן, ובמיוחד בניסיונות לקדם מוצרים אלו בקרב בני נוער. כניסה לשוק בישראל של מוצר חדש, שמשווק על ידי חברות הטבק באגרסיביות, מהווה מצב חירום מבחינת בריאות הציבור שעלול להחזיר לאחור את כל הישגי ישראל בתחום המלחמה בעישון, לגרום למוות ולמחלות קשות של הישראלים ולנזק כלכלי למשק הישראלי.

אנו קוראים למשרד הבריאות לפעול במהירות לקידום הפיקוח על מוצרים אלו, לרבות החלת כל החקיקה הקיימת על מוצרי טבק קיימים גם על מוצרים אלו, וזאת בהתאם לעמדה המקצועית של משרד הבריאות.