מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

סרטן שד מסוג triple negative - טיפול - Triple negative breast cancer - treatment

מתוך ויקירפואה

גרסה מ־08:27, 26 במאי 2015 מאת Motyk (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)

סרטן שד מסוג Triple negative - טיפול
Triple negative breast cancer - treatment
Pink ribbon.svg
יוצר הערך ד"ר רינת ירושלמי
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםסרטן השד

סרטן השד מחולק למספר תתי סוגים, ביניהם הסוג המכונה Triple Negative (השילוש השלילי), המהווה כ-15% ממקרי סרטן השד. מחלה זו, המתגלה פעמים רבות בבדיקות שגרתיות, מתאפיינת בהיעדר קולטנים לאסטרוגן (Estrogen), לפרוגסטרון (Progesterone) ובהיעדר קולטנים מסוג HER2. כמו כן מתאפיינת המחלה בדרגת התמיינות גבוהה (High Grade) בשל קצב החלוקה המהיר של התאים[1]. מאפיין נוסף הוא השיעור הגבוה של חזרת המחלה בסמיכות יחסית לזמן האבחנה. הגרורות הראשונות יופיעו באברים כמו הכבד והריאות. חוקרים שונים מצאו, כי המחלה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשאיות המוטציה בגן BRCA, ובמיוחד בנשאיות המוטציה BRCA1.

מרבית מקרי ה-Triple Negative שייכים לתת קבוצה של סרטן השד, המכונה Basal-Like. קבוצה זו מאופיינת על ידי חותם גנטי הכולל Cytokeratin 5/6 וביטוי גבוה של גנים הקשורים לשגשוג התאים. במחקרים שהתמקדו בגנים העלולים לגרום לסרטן השד נמצא כי בגידולים מסוג Basal-Like מתרחשים שינויים במספר מסלולים תוך-תאיים כגון אלו של TP53 ,PIK3CA/PTEN ,RB1 ועוד רבים אחרים. החוקרים Lehmann וחבריו בדקו את הפרופיל הגנטי של 587 נשים שחלו בסרטן השד מסוג Triple Negative ומצאו שישה תתי-סוגים השייכים לקבוצה זו, כאשר לכל אחד מהם מאפיינים ייחודיים וסיכויי החלמה שונים[2].

טיפול תרופתי

הפנייה לאונקולוג תיעשה באחד מהשלבים הבאים:

  • לפני הניתוח - אז יוצע לאשה (לעיתים) טיפול טרום ניתוחי בהתאם למצב הגידול
  • לאחר הניתוח - במהלכו הוסר הגידול הסרטני
  • במצב של מחלה גרורתית - המחלה התפשטה מעבר לשד ולבלוטות הלימפה השכנות (במצב כזה על פי רוב לא מתוכנן ניתוח)

המצב השכיח ביותר הנו פנייה של המטופלת לאונקולוג לאחר הניתוח במטרה לדון באסטרטגיה הטיפולית, שתמנע את חזרת המחלה. הטיפול שניתן לאחר הניתוח כרוך לרוב בטיפול כימי, הכולל מתן תרופות כימיות מסוג Anthracyclines ו-Taxoids. לטיפול בקרינה תפקיד חשוב בהפחתת שיעורי הישנות המחלה הן במצב בו הגידול אובחן בשלב מוקדם, והן במצבים בהם הגידול היה גדול עד כדי צורך בכריתת שד.

לעיתים בשל היקף הגידול או במצבים בהם יש צורך להתחיל מיד בטיפול הסיסטמי, עוד לפני הניתוח, יינתן למטופלת (על פי שיקול הצוות המטפל) טיפול טרום-ניתוחי, המכונה טיפול ניאו-אדג'ובנטי (Neoadjuvant).

מחקר B-40 NSABP‏ (National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project) בדק אם תוספת של תרופות אנטי גידוליות כמו Gemcitabine או Capecitabine לטיפול הסטנדרטי, הכולל מתן תרופות כימיות מסוג Anthracyclines ו-Taxoids, תעלה את שיעור נסיגת המחלה בשד. למרבה האכזבה לא נצפה רווח כלשהו מתוספת זו.

מספר מחקרים פרוספקטיביים, שבדקו את אופן הטיפול וסוגי התרופות, רמזו שיייתכן שתוספת של תרופות ממשפחת ה-Platinum תשפר את התגובה לטיפול. המחקרים השוו בין טיפול סטנדרטי בתוספת Carboplatin לטיפול סטנדרטי ללא תוספת זו. שני מחקרים הצביעו על יתרון במתן התוספת, ואילו מחקר אחר לא מצא תועלת בהוספת ה-Carboplatin לטיפול המקובל[3].

נבדקה תוספת של טיפול ביולוגי לטיפול הסטנדרטי - גם כאן התוצאה אינה חד משמעית. שלושה מחקרים בדקו תוספת של הטיפול הביולוגי ב-Avastin ‏(Bevacizumab), המכוון ישירות לכלי הדם של הגידול. מחקר גרמני הצביע על יתרון בתוספת זו לטיפול הרגיל, ואילו שניים אחרים שללו זאת.

במסגרת הנסיונות לשפר את שיעורי נסיגת המחלה לפני הניתוח, נוסתה גם הגישה המבוססת על התאמת הפרוטוקול הכימי במהלך הטיפול, בהתאם לתגובת הגידול לטיפול. המחקר גילה שני ממצאים חשובים: האחד, תגובה ברורה שנצפית זמן קצר לאחר תחילת הטיפול (במהלך שני המחזורים הראשונים של הטיפול), מנבאת רווח משמעותי מהטיפול כולו. הממצא השני: אין יתרון משמעותי בהחלפת הטיפול הראשוני אצל נשים אשר המחלה לא נסוגה אצלן בעקבות הטיפול.

סרטן שד בשלב גרורתי

לכל תת-סוג של סרטן השד יש ביטוי שונה גם כאשר המחלה הופכת לגרורתית (שלב 4 בסרטן השד). האזורים הראשונים לחזרת המחלה משתנים בהתאם לתת-הסוג של סרטן השד. הגרורות יכולות להופיע בשד עצמו, בעצמות או באיברים פנימיים כמו כבד, ריאות, שערי ריאות, המוח ועוד. גידול מסוג Triple Negative נוטה לחזור קודם באיברים הפנימיים[4].

כיון שסרטן שד גרורתי מסוג Triple Negative אינו ניתן (לרוב) לריפוי, חוקרים רבים בעולם התגייסו למציאת תרופות חדשות למחלה ספציפית זו. התרופות הקיימות כיום ניתנות להארכת חייה של החולה, תוך שמירה על איכות חיים טובה, ככל שניתן.

מחקרים שבדקו אם תרופות הפוגעות בכלי דם יעילות כנגד גידולים מסוג Triple Negative, הראו תוצאות מעודדות. דוגמה לכך מהווה אנאליזה שכללה שלוש עבודות בפאזה שלישית, בהן נבדק שימוש בטיפול בתרופה הביולוגית Avastin, בשילוב עם טיפול כימי בקו ראשון. תוצאות המחקרים הראו שיפור בשליטה במחלה למספר חודשים, אולם לא היה שיפור בהישרדות. שימוש בתרופות נוספות כמו מעכבי פארפ (PARP inhibitors) ומעכבי אם-תור (mTOR inhibitors) הביא עמו תקוות חדשות, אך אלה טרם התממשו (אלא אם כן מדובר בנשאיות BRCA).

מדענים העוסקים בסרטן השד מייחסים חשיבות רבה לאבחנה בין תתי-הסוג השונים ואיתור מטרות לתרופות חדשות, המאפיינות את הסוגים השונים של המחלה. קולטן הלפטין (Leptin) שהנו הורמון המיוצר ברקמת השומן, נחשב על ידי חלק מהחוקרים כאתר מטרה לטיפול במחלה זו.

מערכת Notch מהווה אף היא תחום מחקר עבור המדענים: זאת מכיוון שחלבוני התא המשתתפים במסלול זה הינם בעלי תפקיד קריטי בשימור האיזון בין שגשוג התא, התמיינותו ומותו. מכאן חשיבותה של המערכת בהתפתחות גידול סרטני, ומשום כך נבדקות תרופות שתפקידן להתערב במסלול זה[5],[6].

דרך נסיונית נוספת לטיפול בגידולי סרטן שד מסוג Triple Negative, הנה באמצעות פיתוח חיסונים המשלבים ידע על מערכת החיסון ושימוש בווירוסים מוכרים. נכון לשעה זו (2015), המחקרים המתמקדים בנושא זה נמצאים בשלבים הראשונים בלבד.

ביבליוגרפיה

  1. Rao C, ShettyJ, Prasad KH. Immunohistochemical profile and morphology in triple - negative breast cancers. Rao et al. J Clin Diagn Res. 2013 Jul;7(7):1361-5. Epub 2013 May 28.
  2. Lehmann BD, Bauer JA, Chen X, et al. Identification of human triple negative breast cancer subtypes and preclinical models for selection of targeted therapies. J Clin Invest. 2011 Jul; 121 (7):2750-67 Lehmann B.D. et al. The journal of clinical investigation 2011, 121, 2750-2767.
  3. Ademuyiwa FO, Ellis MJ, Ma CX. Neoadjuvant therapy in operable breast cancer: application to triple negative breast cancer. Ademuyiwa F.O et al. . J Oncol. 2013:2013:219869. Epub 2013 Aug 1.
  4. Yerushalmi R, Woods R, Kennecke H, Speers C, Knowling M, Gelmon K. ,Patterns of relapse in breast cancer: changes over time. Yerushalmi R. et al, Breast Cancer Res Treat. 2010 Apr;120(3)753-9 Breast cancer res and treat. 2010:120. 753-759.. Epub 2009 Aug 22.
  5. Mahamodhossen YA, Liu W, Rong-Rong Z. Triple-negative breast cancer: new perspectives for novel therapies. Mahamodhossen YA. et al. Med Oncol 2013; 30, 1-6Med Oncol. 2013;30(3):653. Epub 2013 Jul 4.
  6. Andres CK et al. The management of early-stage and metastatic triple-negative breast cancer: a review. Andres CK et al. Hematol Oncol Clin North Am. 2013 Aug;27(4):,737-749. Epub 2013 Jun 18.

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר רינת ירושלמי - היחידה לאונקולוגיה של השד, מרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין - קמפוס בילינסון, פתח תקווה (יוצר\י הערך)פורסם בכתב העת "במה", ביטאון לעובדי בריאות בנושא מחלת הסרטן והשלכותיה, אוקטובר 2014, גיליון מסי 20