האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

עקמת - Scoliosis

מתוך ויקירפואה


הופניתם מהדף עקמת לדף הנוכחי.

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).עקמת
Scoliosis
388px-Wiki pre-op.jpg
תמונת רנטגן של עקמת חמורה
ICD-10 Chapter M 41.
יוצר הערך
 


עקמת היא עיקול מצד לצד של עמוד השדרה, המתרחש בדרך כלל בעמוד השדרה החזי-מותני (Thoracolumbar).

אפידמיולוגיה

באוכלוסיה הכללית, השכיחות של עקמת מתבגרים אידיופטית (Idiopathic) היא 3-2 אחוזים. ההיארעות בספורטאים מתבגרים היא בין 2 ל-24 אחוזים, כשהשיעורים הגבוהים ביותר בקרב רקדנים, מתעמלי אתלטיקה ושחיינים. עקמת עשויה להופיע בשילוב עם עיוותים אחרים או לבד. אף על פי שעקמת לא נכללת כאחת הסיבות לכאבי גב, 80 אחוזים מהמתבגרים הלוקים בעקמת מתייצגים עם תלונה של כאב גב. לכן, במטופל המתייצג עם עקמת וכאבי גב, יש לחפש סיבות אחרות שיסבירו את כאבי הגב.

זוהו דפוסים משפחתיים של עקמת. למרות שעקמות קלות הן בשכיחות זהה בקרב המינים, עקמות קשות מופיעות יותר בבנות.

אטיולוגיה

גורמי סיכון

גורם סיכון אחד שמשפיע על בנות הוא איחור בגיל הוסת (Delayed menarche), הגורם לעיכוב בהבשלת מרכזי ההתגרמות. תקופת הצמיחה הארוכה בבנות עלולה להגביר את הסיכון להתקדמות העקמת. הוצעו מספר תיאוריות אך הסיבות לעקמת אינן ידועות.

קליניקה

חולים עם עקמת מגיעים לידי בדיקה רפואית בשל אסימטריה (Asymmetry) של הגו הנצפית במקרה על ידי החולה, הוריו, בבדיקת סקר בבית הספר או כממצא אקראי בצילום חזה.


אבחנה

תמונה 1
גיבנת הצלע בעקמת

בבדיקה גופנית, ניתן לזהות את העקמת לפי עיקול ה- "S" בגב. גיבנת צלעות נצפית בכפיפה קדימה (תמונה 1). במטופל עם ממצאים אלה יש לבצע סדרת צילומי רנטגן בעמידה להערכת עמוד השדרה החזי מותני ולמדידת זווית העיקול המירבית.

טיפול

הטיפול מבוסס על דרגת העקמת. בעקמת של 20° (מעלות) או פחות באתלט (Athlete) עם שלד לא בשל, מעקב ובדיקה חוזרת כעבור 6-4 חודשים היא אפשרות סבירה. בעקמת מעל 20°, או במקרה של התקדמות העקמת בשלד שאינו בשל, מומלץ תמך ומעקב הדוק. עקמת מעל 30° יש להפנות לייעוץ אורתופד.

פרוגנוזה

עקמת לבדה איננה קריטריון (Criteria) לפסילה מעיסוק בספורט. במקרה שדרוש שימוש בתמך, ייתכן כי יהיה צורך להגביל את הפעילות הגופנית כל עוד נחוץ השימוש בתמך. אין עדות לכך שפעילות גופנית מחמירה או משפרת עקמת. אין עדות שמניפולציה (Manipulation,‏ Chiropractic therapy) משפרת עקמת.

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים