מכאן שהרפואה המשולבת, זו המנסה לעשות שימוש בשני העולמות, הקונבנציונלי והאלטרנטיבי, מתמקדת באדם לא פחות מאשר במחלה. ...
מתוך הערך: המדריך לטיפול בסוכרת

ציפורן חודרנית - Ingrown nail

מתוך ויקירפואה

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.


ציפורן חודרנית
Ingrown Nail
516px-Ingrown nail 002.jpg
שמות נוספים Onychocryptosis , Unguis incarnates
ICD-10 Chapter L 60.0
ICD-9 703.0
יוצר הערך
 


ציפורן חודרנית היא תופעה של גדילת ציפורן כף היד או כף הרגל אל תוך מצע הציפורן. בין הסיבות לתופעה: גזירה לא נכונה של הציפורן, נעליים הדוקות מדי, פטרייה, חבלה ועוד. הבשר גדל אל מעל לציפורן ולעתים קרובות נוצר בשר פראי, וזיהום. ציפורן חודרנית מובילה לכאבים עזים באצבע.

אפידמיולוגיה

כ-20 אחוזים מהמטופלים הפונים לרופא משפחה עם בעיה בכף הרגל סובלים מציפורן חודרנית הידועה גם בשם: Onychocryptosis. ציפורן חודרנית קורת כשהעור סביב הציפורן נדקר על ידי לוחית הציפורן כך שנוצר תהליך של גוף זר, דלקת, זיהום ותיקון. בסופו של דבר, התהליך עשוי לגרום לכאב, ניקוז ונגע באצבע המעורבת שמדיפה ריח של ריקבון. כמו כן, נוצרת רקמה רכה ו-Hypertrophy סביב לוחית הציפורן.

אטיולוגיה

גורמים אנטומיים (Anatomical) והתנהגותיים שהופכים מטופל למועד לסבול מציפורן חודרנית כוללים שיטות לא נכונות של גזירת הציפורן, טראומה (Trauma) חוזרת או בלתי מכוונת, גורמי סיכון גנטיים (Genetic), הזעת יתר והיגיינת (Hygiene) כף רגל לא טובה. ההנחה היא שקפלי ציפורן רחבים ודקים יותר וציפורניים שטוחות יותר מעלות את הסיכון לציפורניים חודרניות, אך הנחה זו טרם הוכחה (נכון לשנת 2011).

קליניקה

מצבים רפואיים הקשורים עם ציפורן חודרנית כוללים : סוכרת, השמנה, מחלות בבלוטת המגן, הלב והכליה שעשויים לגרום לבצקת בגף תחתון.

ניתן לאפיין חומרת הציפורן החודרנית כקלה עד בינונית, כאשר הנגע גורם לכאב קל עד בינוני עם לחץ, למעט אודם ולניקוז לא מוגלתי. מקרים קלים קשורים עם נפיחות ובצקת בקפל הציפורן ומקרים בינוניים קשורים עם עלייה בנפיחות וייתכן אף ניקוז מוגלתי, זיהום וכיב בקפל הציפורן.

ציפורן חודרנית בדרגה בינונית עד קשה קשורה עם כאב קשה, מטיל נכות, אודם ניכר וניקוז מוגלתי. במרבית המקרים הקשים של ציפורן חודרנית יש דלקת כרונית, יצירת רקמת גרעון ו-Hypertrophy ניכרת של קפל הציפורן. גם במקרה של נגעים בינוניים עד קשים לא מומלץ על שימוש אנטיביוטי (Antibiotics) באופן שגרתי מאחר ולא הוכח שטיפול זה מפחית זמן ריפוי, תחלואה בתר-ניתוחית או שיעורי הישנות.

טיפול

על מנת לעזור למנוע מצב של ציפורן חודרנית, יש לגזור את הציפורניים ישר, לא בצורה מחודדת ולא קצר מדי. כמו כן, אין לעגל את פינות הציפורן.

התוויות לטיפול בציפורן חודרנית כוללים כאב או זיהום משמעותיים, ציפורן מעוותת ומעוקלת הידועה בשם Onychogryphosis או דלקת כרונית וחוזרת של קפל הציפורן (Paronychia).

גישות טיפול שמרניות מתאימות כטיפול ראשוני בציפורן חודרנית בדרגה קלה עד בינונית. שיטות אלה כוללות השריית כף הרגל במים חמים עם סבון ומשחה אנטיביוטית מקומית או קרם/משחת סטרואידים (Steroids) בריכוז נמוך עד גבוה, הכנסת פתיל צמר גפן מתחת לקצה הציפורן החודרנית הגדלה וסד מסוג Gutter splinting.

כשהטיפול השמרני נכשל כטיפול קו ראשון בציפורן חודרנית בדרגה בינונית עד קשה, טיפולים כירורגיים עשויים להתאים, כגון הסרה חלקית או מלאה של הציפורן עם או ללא Phenolization‏ (Phenol המשמש למניעת צמיחה מחודשת של הציפורן). הסיכון לזיהום בתר-ניתוחי עולה במקצת בניתוח הסרה חלקית ו-Phenolization של הציפורן. מתן אנטיביוטיקה פומית לפני או אחרי ה-Phenolization לא הוכח כמשפר תוצאות.

במידה ויש הישנויות בתר-ניתוחיות עם כאב וזיהום, יש להרוס באופן קבוע את רקמת ה-Germinal matrix בעזרת Phenolization (תמיסת פנול של 88-80 אחוזים), Radiofrequency/electrocautery ablation או Laser ablation הנעזרת ב-דו תחמוצת הפחמן.

התוויות נגד לטיפול כירורגי כוללים אלרגיה (Allergy) לחומרי הרדמה מקומיים, הפרעת דימום או היריון במידה ושוקלים טיפול ב-Phenol.

כל המטופלים העוברים ניתוח בציפורן צריכים לקבל הדרכה מתאימה בכל הקשור לטיפול הבתר-ניתוחי.

להלן פירוט המלצות ספציפיות
  1. בטיפול בציפורן חודרנית ללא זיהום, יש לנקוט בגישות שמרניות, כגון שימוש בפתיל צמר גפן, חוט דנטלי או Gutter splint מתחת לקצה הצידי של הציפורן הגדלה (דרגת עדות C)
  2. מתן אנטיביוטיקה פומית לא מפחית שיעורי ריפוי או שיעורי תחלואה בתר-ניתוחית לפני או אחרי Phenolization (דרגת עדות B)
  3. הוצאה חלקית של הציפורן החודרנית ולאחר מכן Phenolization או הוצאה כירורגית ישירה של Matrix הציפורן שווים ביעילותם (דרגמת עדות B)
  4. הוצאה חלקית של הציפורן בשילוב עם Phenolization יעילים יותר במניעת הישנות תסמינית של ציפורן חודרנית בהשוואה להוצאה כירורגית של הציפורן ללא Phenolization, אך נושאת בחובה סיכון מעט מוגבר לזיהום בתר-ניתוחי (דרגת עדות B)

אבלציית Electrocautery או Radiofrequency אגרסיבית מדי למטריקס הציפורן עשויה להזיק ל-Fascia או ל-Periost ליד ומתחת לציפורן. במידה והציפורן לא מחלימה טוב מספר שבועות לאחר ביצוע ההליך, יש לבצע הטריה, להתחיל באנטיביוטיקה פומית וכן לבצע הערכה הדמייתית. לפני ההליך יש להדריך את המטופלים, שהמראה של הציפורן החודרנית עשוי להשתנות וכי רקמת הגרעון שנוצרה על ידי הסרת הציפורן תהפוך בסופו של דבר למראה תקין.

פרוגנוזה

דגלים אדומים

ביבליוגרפיה

  • Am Fam Physician. 2009;79:303-308

קישורים חיצוניים