האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

רפואה משלימה וגיל המעבר - Alternative medicine and menopause

מתוך ויקירפואה


רפואה משלימה וגיל המעבר
Alternative Medicine and menopause
שמות נוספים רפואה משלימה ומנופאוזה
יוצר הערך ד"ר דן קרת
TopLogoR.jpg
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דפי הפירושים: – גיל המעבר, דיאטה, שינוי אורחות חיים, פעילות גופנית

מנופאוזה (Menopause) = הפסקת המחזור. לא גיל הקמלות, לא גיל הבלות. כך, יכולות נשים לעבור תקופה זו ולצאת ממנה ללא מחזור אך לא בהכרך קמלות או בלות. זו גם תקופה שעוברת (עם חלוף שלב המעבר) ואז יכולה האישה להתייצב על מצב חדש, שאינו בהכרח מחלתי. בעוד רבים בעולם הרפואה רואים מעבר זה כ-Hormone Deficiency state (מצב של חסר בהורמונים), קיימת גישה רפואית שבוחרת שלא לראות במעבר זה מצב המחייב טיפול תרופתי אלא תהליך פיזיולוגי נורמלי שאינו דורש התערבות תרופתית ויש לקבלו תוך כדי מיזעור הנזקים הפוטנציאלים, בעיקר באמצעות שינויים באורח החיים. קיימות תרבויות רבות בעולם בהן המנופאוזה נצפית כחלק טבעי של החיים וכמאורע חיובי בחייה של האישה.

המנופאוזה, בכל מקרה, היא חלק טבעי מהחיים. כל אישה שלא תמות לפני שלב המנופאוזה תחווה מצב זה ולכן אין להתייחס אליו כאל "מחלה". נשאלת השאלה האם מצב טבעי זה הוא בריא, או שלהפסקת ייצור והפרשת אסטרוגן ופרוגסטרון יש משמעות בריאותית לא רצויה.

כמעט לכל הבעיות העלולות להתפתח עם המעבר למנופאוזה קיים מענה חלקי או שלם מנקודת מבטה של הרפואה הטבעית. ישנן המלצות הניתנות לנשים בגיל המעבר, גם להקלה על תסמיני גיל המעבר וגם כאלה שיקטינו את הסיכון למחלות הקלאסיות המצפות לנשים החיות בחברת שפע מערבית - המהווה את העיסוק השיגרתי והשכיח שהוא חלק מכל תוכנית טיפולית הניתנת על ידי העוסקים ברפואה טבעית. מניעה מהווה את אחד העקרונות הבסיסיים החרוטים על דגלה של רפואה זו.

הרפואה הנטורופתית מבוססת על שלושה מרכיבים, שכל אחד מהם מתייחס לנשים בגיל המעבר: תזונה, תנועה וצמחי מרפא.

המרכיב התזונתי

להקלה על תופעות גיל המעבר ואימוץ אורח חיים בריא מומלצת תזונה עשירה בפיטואסטרוגנים (Fitoestrogens) הנמצאים במוצרי סויה, זרעי פשתן, שומר, סלרי, פטרוזיליה, אגוזים, דגנים מלאים, קטניות, תפוחים, אספסת, גזר ובמזונות נוספים. צריכה גבוהה של פיטואסטרוגנים יכולה להסביר מדוע גלי חום וסימפטומים אחרים פחות שכיחים בתרבויות בהן התזונה היא בעיקרה מעולם הצומח. נטורופתים רבים ממליצים על מוצרי סויה טבעיים כמו טופו, חלב סויה, אדממה, מיסו, טמפה ופולי סויה ולא על מוצרי סויה מעובדים (חלבון סויה המשמש לשניצל צמחי או כדורי פיטואסטרוגנים)[1]. באוקינאווה, אי בין טאיוואן ליפן, שם תוחלת החיים הארוכה בעולם ושיעורי מחלת סרטן תלוי הורמונים הנמוכים בעולם, סויה ומוצריה הטבעיים מהווים מרכיב קבוע בתזונה[2],[3].

כדי למנוע את שאר הבעיות המופיעות עם הגיל, כמו מחלות לב, סוכרת, אוסטאופורוזיס, יתר לחץ דם והשמנה, מומלצת תזונה העשירה במזון מעולם הצומח וענייה יחסית במזונות מעולם החי[4]. הכיוון שנטורופתים רבים מעודדים נוצר בעקבות שני המודלים המוצלחים ביותר על פני כדור הארץ, אלה המייצרים חיים ארוכים בבריאות אופטימלית: התזונה האסייתית[3] והתזונה הים תיכונית[5]. כיוון זה מעודד אכילת שפע דגנים מלאים (עדיפות לבעלי אינדקס גליקמי נמוך), ירקות ממגוון קבוצות, בעיקר דגש על הירקות ממשפחת המצליבים (כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון/נית, לפת, קולרבי, רוקט/ארוגולה, כרוב ניצנים, בוק צ'וי, כרוב סיני), עלים ירוקים (חסות שונות, עלי בייבי, סלרי, פטרוזיליה, שמיר, כוסברה, מנגולד, תרד), וירקות ממשפחת הבצליים (בצל, שום, כרישה, בצל ירוק, עירית), קטניות (עדשים ירוקים וכתומים, גרגרי חומוס, אפונה, תורמוס, שעועית על כל סוגיה - לבנה, אדומה, לוביה, מאש, אזוקי, שחורה, פולי סויה, פול גדול ומצרי), פירות (כאלה עם אינדקס גליקמי נמוך) וכן אגוזים, שקדים וגרעינים.

מעולם החי, מושם דגש על דגים עשירים באומגה 3 ובסדר עדיפות יורד, חלקים רזים של עוף, ביצים מועשרות באומגה 3 וכמה שפחות מוצרי חלב, עדיף דלי שומן ואורגניים (המוצרים האופטימליים מיוצרים מתנובת בעלי חיים אוכלי עשב. קשה יותר להשיג)[6],[4]. אם אוכלים בשר בקר, יש עדיפות לבשר המיובא מדרום אמריקה, שם הפרות ניזונות מעשב (העשיר יחסית באומגה 3) ולא מתערובת דגנים (העשירים באומגה 6).

המרכיב התנועתי

התייחסות למרכיב התנועתי בחייה של מטופלת הינה הכרחית. התנועה משמעותית ביותר לשיפור איכות החיים והקטנת הסיכון למרבית המחלות להן אנו מועדים. תנועה תקטין את גלי החום[7], תקטין סיכון לשברים אוסטאופורוטיים, תקטין תחלואה לבבית, תקטין משמעותית (מעל 3 אחוז) את הסיכון לפתח סרטן שד וסרטנים תלויי הורמונים אחרים, תפחית לחץ דם, תשפר איזון סוכרת, תשפר מצב רוח, הערכה עצמית, תחושת חיות וחשק מיני.

התועלת הבריאותית הרבה שבפעילות הגופנית לא מוכרת מספיק לציבור הרחב. שיפור תפקוד הלב והשרירים ידוע ומוכר אבל רק מעטים מודעים לאפקטים הנוספים כמו ההשפעה האנטי-סרטנית של התנועה וההשפעה של התנועה על התפקוד המיני.

הבעיה העיקרית היא השגת היענות, לא רק להתחלת הפעילות הגופנית אלא גם להתמדה בכך. יש לרכוש ניסיון בהשגת היענות ממטופלות לאורך זמן.

גישה של הצבת אתגרים הנחשבים מבחינה חווייתית בעיני האישה כקלים יחסית לביצוע, מעלה סיכוי להצלחה ארוכת טווח ויותר חשוב מכך, לאי צבירת כישלונות. לדוגמה - בניית חוזה תנועתי המתבסס על השאלה "לכמה דקות מינימום של הליכה בשבוע את מתחייבת בקלות?" ממה שהאישה התחייבה לוקחים 50 אחוז ומגדירים כחוזה מינימום, לא מקסימום. אם הציעה שעה שלוש פעמים בשבוע, החוזה המינימלי מחייב חצי שעה שלוש פעמים בשבוע (תוך העברת המסר לאישה שהיא יכולה יותר אך לא פחות מחוזה זה). גישה כזו מעלה את הסיכוי להצלחה ביעד שהוצב ולאחר צבירת הצלחה אפשר להמשיך ולהעצים את התוכנית, אם אינה מתרחשת באופן ספונטני.

צמחי מרפא

מרכיב טיפולי זה מתאים ביותר לניסיון במסגרת הקטנת הסבל מסימפטומים של גיל המעבר, בעיקר גלי חום. המוצר המוכר יחסית, רמיפמין (Remifemin), הוא למעשה תמצית של צמח קלאסי לשימוש בהקשר למנופאוזה (הקוהוש השחור). בשונה ממוצר זה, המורכב מצמח אחד, ברפואת צמחי המרפא המערביים מקובל יותר להרכיב עבור המטופלת פורמולה המורכבת ממספר צמחי מרפא, היכולים להילקח במספר צורות (המקובלות יותר הן קפסולות של תמצית צמחים יבשה או טינקטורה = תמצית אלכוהולית של הצמחים). קיימים מוצרים המכילים הגדרה מדויקת של החומרים הפעילים במוצר ומינונם ויש יותר מחקרים המתחקים אחר מנגנוני הפעולה של הצמחים. הצמחים הקלאסיים אותם תמצאו בפורמולות אלו הם: תלתן אדום - Trifolium pretense‏[8], הקוהוש השחור - Cimicifuga racemosa, שיח אברהם - Vitex agnus castus (השם הבוטני - Castus, נגזר מהמילה Castration, מה שמראה שכבר מזמן ראו שיש לצמח השפעה על מערכות מין. השם האנגלי Chaste tree, גזור מחגורת צניעות, גם הוא רומז על השפעותיו של הצמח). צמחים נוספים הינם אנגיליקה סינית - Angelica sinensis, ובטטת הבר- Wild Yam, או בשמה הבוטני Dioscorea villosa שכבר שנים מהווה מקור לייצור הורמוני מין לשימוש רפואי וכמובן גם משתלבת בטיפול הטבעי, בצורת משחות וגינליות לאטרופיה נרתיקית (Atrophic vaginitis) או במשחות עוריות כחלק מטיפול הורמונאלי חליפי (HRT‏, Hormone Replacement Therapy) בסגנון הטבעי.

מחקר מבית היוצר של אוניברסיטת בסטיר בסיאטל, בדק השפעת פורמולה של צמחי מרפא על סימפטומים של גיל המעבר כמו גלי חום, שינויים במצב הרוח ונדודי שינה (Insomnia). ‏RCT זה הראה שיפור בסימפטומים בקרב 71 אחוז מהמשתמשות מול 17 אחוז בקבוצת האינבו (Placebo)[9].

טיפול הורמונאלי חליפי (HRT‏, Hormone Replacement Therapy)

את הבדלי הגישה בין הרפואה הקונבנציונלית והרפואה הטבעית ניתן להסביר בכך שעבור רופא קונבנציונלי, HRT נמצא בשורה הראשונה של הטיפול בתסמיני גיל המעבר, בעוד שעבור העוסקים ברפואה טבעית, HRT הוא המוצא האחרון, לאחר שמוצו כל אפשרויות הטיפול והסבל עדיין רב. אחד העקרונות המנחים בשימוש בתרופות (כולל תוספי תזונה וצמחים) הוא מציאת ההתערבות הקטנה ביותר המניבה את התוצאות הטובות ביותר ושימוש בה לזמן הקצר ביותר האפשרי. רבים מהמטפלים ברפואה טבעית מגלים חשדנות לגבי תוצאות מחקרים בהם נותנים לחתול לשמור על תוצאות המחקר. יש דוגמאות רבות בהן סביבה מחקרית מסוימת הניבה תוצאות מסוימות וסביבה אחרת תוצאות אחרות (HRT מפחית תחלואה לבבית, כך בעשרות מחקרים שקדמו ל-HER2 ול-WHI, והתמונה התהפכה בסביבה מחקרית ומימונית אחרת). מכל הסיבות הללו, טיפול תרופתי שמור לשורה האחרונה וגם כאן למינימום הזמן האפשרי.

מאחר ויש כל כך הרבה דברים שאישה יכולה לעשות כדי להקל על עצמה את הסבל הכרוך בגיל המעבר ובאותו הזמן גם להקטין את הסיכוי למרבית גורמי התחלואה והתמותה המאיימים עליה, זו אחת הדרכים אותן מציעה הרפואה המשלימה, כאלטרנטיבה למציאות הטיפולית השכיחה והקיימת.

המרכיב החברתי-תרבותי–רגשי

במספר תרבויות, בשונה מהתרבות המערבית, קבלת הווסת הראשונה (Menarche) היא מאורע שחוגגים אותו כשלב מעבר חשוב ומשמעותי ועורכים סביבו טקס מרגש של מעבר מילדות לבגרות/נשיות/פוריות. לא מתביישים בו, לא מסתירים, לא עוברים לסדר היום אחרי שמופיע שינוי חשוב זה בחייה של הנערה-אישה. גם את המעבר הביולוגי הבא ניתן לבחור ולהפוך לקטע רע, מאורע שרצוי לדחותו עד כמה שאפשר באמצעים תרופתיים, או שניתן לבחור להפכו לחגיגה, לטקס חשוב, למעבר מבגרות או פוריות לשלב החוכמה והכבוד או כל שם מכובד אחר שתבחרנה נשים לתאר בו מצב זה. בניגוד לגברים, שבחייהם אין תאריך ביולוגי ברור למעברי החיים ומשום כך הם נזקקים ללוח השנה, נשים התברכו בציון ברור של המעבר.

מרבית הנשים בוחרות לנסות להנציח את היופי והנעורים באמצעות HRT גם אם הן חושבות שלקיחת טיפול זה מעלה את הסיכון שלהן לסרטן (וזאת מבלי להיכנס לוויכוח עצמו, אלא רק לנסות להבין מה חושבת אישה בעת תהליך הבחירה האם לקחת טיפול הנראה בעיניה כמגביר סיכון). ברור שבנטילת סיכון כזה צריך, לדעתה, להיות רווח אחר, גדול ממנו. הרווח קשור למסרים חברתיים אשר נשים רבות נשבות בהם, ורופאים/ות וחברות תרופות רבות מעודדים: יותר חשוב מהכל להישאר צעירה ומושכת, אחרת יקרה משהו רע.

בקרב תרבויות רבות בעולם מצפות נשים להפסקת המחזור מכיוון ששלב זה מביא להן כבוד והערכה. הגעתן לשלב זה בחייהן מהווה סימן לברכה וחוכמה. מחקרים על נשים במנופאוזה בתרבויות אחרות מראים שהן עוברות שלב זה עם פחות מהתסמינים המוכרים לנו. מחקרים בין תרבותיים מראים שצורת ההסתכלות על מנופאוזה קשורה ישירות לתסמינים ולסבל מהם. כאשר מבחינה תרבותית נתפסת המנופאוזה באופן שלילי, כמו במקומותינו, תסמיני גיל המעבר שכיחים ונחווים קשה יותר, ולהיפך. מספר מחקרים בדקו את היחס של נשים משבט המאיה לגיל המעבר[10]. בעוד שהן חוות סימפטומים של גיל המעבר, הן מצפות בכיליון עיניים למנופאוזה, לחופש ולמעמד החדשים הנילווים לשינוי זה. החוקרים התרשמו שהיחס לתקופת חיים זו היה אחראי לקלות היחסית בה היא נחווית. ייתכן שכאשר חברתנו תאמץ צורת מבט שונה על המנופאוזה, תהיה גם כן ירידה בתסמינים.

מחקר בקרב נשים השייכות לכנסיה נוצרית ביוטה הראה שאמונה חזקה הייתה קשורה לדיווח על מיעוט סימפטומים מנופאוזליים. כמו כן, אמונה חזקה גרמה לתחושת רווחה גבוהה יותר בזמן מנופאוזה, עיסוק מופחת במראה גוף ושימוש רב יותר באסטרטגיות התמודדות אדפטיביות. החוקרים סיכמו שרוחניות חזקה עוזרת לנשים להתמודד טוב יותר עם השינויים הכרוכים בגיל המעבר[11].

גם בישראל קיימת דוגמה טובה לרעיון זה. נשים חרדיות עוברות את גיל המעבר בקלות יחסית. ייתכן שקלות יחסית זו נובעת מתחושת משמעות חדשה לחייהן עם סיום הפוריות ומעבר לתפקידים חדשים: במשפחה - כסבתות, ובקהילה - בתפקיד חדש ושונה. יתכן גם שהן חוות הקלה בנושא שמירת היריון וצורך לשמור על מנהגי הנידה. ניתן לנצל דוגמה זו על מנת להדגיש פן שהוא חשוב בכל עת, אך חשוב שבעתיים בעת המעבר הזה מנשיות ופוריות. מחשבות שכיחות כמו "יצאתי מהמעגל, אני פחות נשית, פחות מושכת, עשיתי את שלי, אני יכולה ללכת, הילדים ובעלי כבר אינם זקוקים לי יותר, אני כבר לא נחוצה", יכולות להיות מוחלפות במחשבות חדשות, במשמעות חדשה, בחיפוש ומציאת סיפוק והתלהבות חדשים במה שעושה כל אחת בדרכה הייחודית. כל אחת ואחת אמורה לחפש ולהשקיע אנרגיה במה שמלהיב אותה, גורם לה לשקוע במה שהיא עושה מבלי לשים לב שהשעות חולפות, להרגיש פרץ של אנרגיה, חיות, משמעות וסיפוק בעיסוק בו היא עוסקת, בעיקר אם העיסוק הזה זורם באופן טבעי[12]. יש סיכוי לא קטן שאישה שתבלה יותר מזמנה במצב כזה, תושפע פחות ממה שהתרבות שלנו "מייעדת" עבורה עם המעבר לשליש השלישי של חייה. כאשר רמת ההתלהבות, הניצוץ של החיים, נמוכה, כל שינוי עלול לזעזע. במקרה של המנופאוזה, הסיכוי לזעזוע גדול יותר עקב מסרי התרבות והחברה שרוצה את האישה צעירה, יפה, נשית, שמחה וצוהלת לנצח. זו אמנם איננה תרופת פלא, אך התגמול שלה עצום.

ביבליוגרפיה

 1. Welty FK, et al. The association between soy nut consumption and decreased menopausal symptoms. J Womens Health 16(3);361-369, 2007.
 2. Aldercreutz H, Mazur W. Phyto-estrogens and western diseases. Ann Med 1997;29:95-120.
 3. 3.0 3.1 Willcox B., Willcox C, Suzuki M. The Okinawa Way. 2001 Pub Penguin. Pp. 26-33.
 4. 4.0 4.1 T. Collin Campbel. The China Study. Pp 157-182. Benbella Pub.2006.
 5. Willet W et al. Mediteraanean diet pyramid: a cultural model for healthy eating. Am J Clin Nutr 1995;61(supp):1402s-6s.
 6. לא לסרטן, דויד סרוואן-שרייבר. הוצאת מודן 2008. עמ' 81-82
 7. Hammer M et al. Does physical exercise influence the frequency of postmenopausal hot flashes? Acta Obstet Gynecol Scand 1990;69:409-412.
 8. Hidalgo LA, Chedraui PA, Morocho N, et al: The effect of red clover isoflavones on menopausal symptoms, lipids and vaginal cytology in menopausal women: a random¬ized, double-blind, placebo-controlled study. Gynecol Endocrinol 21:257-264, 2005.
 9. Hudson T et al. Clinical and endocrinological effects of a menopausal botanical formula. J Naturopath Med 1997;7:73-77.
 10. Stewart DE. Menopause in highland Guatemala Mayan women. Maturitas. 2003 Apr 25;44(4):293-7.
 11. Steffen PR. Spirituality and Severity of Menopausal Symptoms in a Sample of Religious Women. J Relig Health. 2009 Jul 30.
 12. LeShan L. Cancer as a turning point. Plume/Penguin.1994.

קישורים חיצוניים


המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר דן קרת, מומחה לרפואה נטורופטיתפורסם בכתב עת רפואי בנושא גיל המעבר, ספטמבר 2009, גיליון מס' 12, Themedical