האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

שאתות ממאירות של הוושט - Malignant esophageal tumors

מתוך ויקירפואה

כותרתושט.jpg

Surgery.png

עקרונות בכירורגיה
מאת ד"ר צבי קויפמן

עקרונות בכירורגיה
ספר-עקרונות-בכירורגיה.jpg
שם המחבר ד"ר צבי קויפמן
שם הפרק כירורגיה של הוושט
 

לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםמחלות של הוושט

שאתות אלה שכיחות יותר מהשאתות השפירות. השאת השכיחה ביותר היא הקרצינומה האפידרמואידית. השכיחות בארה"ב היא 20 ל-100,0000, בדרום אפריקה 100 ל-100,000 ובסין 540 ל-100,000 תושבים.

קרצינומה אפידרמואידית של הוושט

Postscript-viewer-shaded.png

ערך מורחבקרצינומה אפידרמואידית של הוושט - Esophageal epidermoid carcinoma

שאתות אחרות של הוושט

אדנוקרצינומה

אדנוקרצינומה מופיעה בוושט הרחיקני. מוצאה מהאפיתל העמודי או מאיי האפיתל של Baret. לפי Neae, ‏10% מהחולים עם הוושט על שם ברט יפתחו אדנוקרצינומה. תיקון הרפלוקס במקרים אלה אינו משנה את המהלך. תצלום 16.1 מדגים את ביטויה בבליעת בריום.


תצלום 16.1: Adeno-carcinoma of esophagus התרחבות ניכרת של הוושט מעל החסימה

הטיפול בחולים אלה דומה לזה שבקרצינומה אפידרמואידית. כיום לא מקובל יותר להפריד בין הסוגים ההיסטולוגים האלה והם נכללים יחד במחקרים השונים.

ליומיוסרקומה ורבדומיוסרקומה

שאתות אלה הן נדירות ביותר ומופיעות בקבוצת הגיל הצעירה יותר. בדרך כלל הן חודרות לאיברים הסמוכים. השאתות עמידות בפני הקרנות, והטיפול היחיד בהן הוא כריתה כירורגית מקיפה (רדיקלית).

קרצינוסרקומה

שאת זו מורכבת מתאים אפיתליאליים ומשריר. היא גדלה לאט ומגיעה לממדים גדולים. לרוב היא אינה חודרת לאיברים סמוכים וכריתתה מקנה פרוגנוזה טובה יחסית, וחזרות נדירות.

אדנואקנטומה

שאת המורכבת מתאים אפידרמואידיים ובלוטיים (גלנדולריים) דומה במהלכה לשאת האפידרמואידית.

פסואודוסרקומה

שאת פוליפואידית, המכילה רכיבים סרקומטוטיים מיקרוסקופיים המלווים בתאי שאת של אפיתל רב-שכבתי שטוח ברירית, החודר לבסיס הפוליפ. גרורות של תאי אפיתל שטוח מאפיינים שאת זו. הטיפול הוא בכריתת הוושט.המידע שבדף זה נכתב על ידי ד"ר צבי קויפמן - מומחה בכירורגיה, מנהל היחידה לבריאות השד מרכז רפואי מאיר, כפר סבא