האיגוד הישראלי לרפואת משפחה

תיאזולידינדיונים - Thiazolidinediones

מתוך ויקירפואה

המידע בערך זה אינו מלא
אם הינך רופא/ה, אנחנו מזמינים אותך לשפר את הערך ולהוסיף את המידע הדרוש להשלמתו. אם אין לך הרשאות עריכה ניתן לבקש זאת (קבלת הרשאות), וללמוד כיצד לערוך (עריכה בוויקירפואה).תיאוזולידינדיונים
Thiazolidinediones
Thiazolidinedione1.PNG
יוצר הערך הועבר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת
אחראי הערך Sukeret2.JPG
 


לערכים נוספים הקשורים לנושא זה, ראו את דף הפירושיםטיפול תרופתי בסוכרת

התיאוזולידינדיונים (הנקראים גם ממריצי PPAR‏ [Peroxisome Proliferator Activated Receptor Gamma Agonist] הם קבוצה של תרופות, המגבירות את הרגישות לאינסולין (Insulin), וזאת מבלי להשפיע על הפרשת האינסולין.

השפעתן מתבטאת בירידה בייצור הגלוקוז (Glucose) בכבד ובקליטה מוגברת של הגלוקוז ברקמת השריר והשומן. ה-PPAR הם קולטנים ספציפיים בגרעין התא, והפעלתם גורמת למספר שינויים: ממריצים ייצור של תאי שומן (Adipocytes) חדשים, קטנים ורגישים יותר לאינסולין הם ממריצים את הייצור של GLUT4‏ (Glucose Transporter) ואת העברתו לפני התא, כך שקליטת הגלוקוז בתגובה לאינסולין יעילה הרבה יותר.

לשימוש קליני זכו על היום שלוש תרופות מקבוצה זו: Troglitazone (נאסר לשימוש עקב רעילות לכבד), Rosiglitazone‏ (Avandia) ו-Pioglitazone‏ (Actos).

ממריצי PPAR שונים במבנה הטבעתי שלהם, דבר המשפיע על עוצמתם הפרמקולוגית (Pharmacological). כך למשל, ה-Avandia חזק פי 100 מה-Troglitazone ופי 30 מה-Pioglitazone.


המידע שבדף זה נכתב על ידי הועבר על ידי האגודה הישראלית לסוכרת